Wiadomości z Mikołowa

Whisky - jakie składniki są potrzebne do jej produkcji?

  • Dodano: 2020-02-05 13:45

Whisky to trunek, który produkowany jest w wielu zróżnicowanych odmianach. W zależności od regionu stosuje się w tym celu różne składniki czy receptury. Warto więc poznać bliżej historię tego trunku. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Europejska whisky – co ją charakteryzuje?

Whisky na Starym Kontynencie produkowana jest od wieków. Irlandia i Szkocja to kraje, w których rozpoczęto i udoskonalano produkcję tego trunku. Każdy z nich miał na to odmienny patent. Główne składniki są jednak niezmienne. Do produkcji whisky używa się tam wody, jęczmienia i drożdży. W Szkocji tego typu whisky nosi nazwę single malt i jest obecnie jedną z najbardziej cenionych odmian na świecie. Im dłużej leżakuje ona w używanych, dębowych beczkach, tym ma ona większą wartość. Szkocka whisky posiada charakterystyczny smak i aromat, który zawdzięcza opalaniu słodu w dymie torfowym. Irlandczycy wykonują tego typu zabiegów, gdyż bardziej preferują słodkie i łagodne odmiany whisky.

Amerykańska whisky – dlaczego jest zupełnie odmienna?

Ten rodzaj whisky wywodzi się z europejskiej tradycji, jednak zdecydowanie różni się od produktu szkockiego i irlandzkiego. Głównym zbożem wykorzystywanym do produkcji jest kukurydza. W burbonie musi być jej co najmniej 51% w mieszance. Są jednak producenci, którzy tworzą mieszanki w 70% złożone z kukurydzy. Amerykańska whisky leżakuje w nowych dębowych beczkach, które dodatkowo opala się od środka. Tego typu trunki znajdziesz chociażby w tym miejscu https://swiat-whisky.sklep.pl/49-whisky. Burbon produkowany jest w Kentucky. W tym stanie powstaje ponad 90% światowej produkcji. W sąsiednim Tennessee także wytwarza się whisky. Jest ona na tyle odmienna od burbonu, że funkcjonuje jako osobna marka. Unikalny smak i aromat whisky z Tennessee zawdzięcza procesowi filtracji. Przepuszcza się ją przez trzymetrową warstwę klonowego węgla drzewnego. Zarówno ona, jak i burbon, cieszą się sławą i uznaniem koneserów na całym świecie. Tak duże zróżnicowanie tego trunku sprawia, że każdy miłośnik może znaleźć coś dla siebie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.