Whisky to trunek, który produkowany jest w wielu zróżnicowanych odmianach. W zależności od regionu stosuje się w tym celu różne składniki czy receptury. Warto więc poznać bliżej historię tego trunku. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?
Europejska whisky – co ją charakteryzuje?
Whisky na Starym Kontynencie produkowana jest od wieków. Irlandia i Szkocja to kraje, w których rozpoczęto i udoskonalano produkcję tego trunku. Każdy z nich miał na to odmienny patent. Główne składniki są jednak niezmienne. Do produkcji whisky używa się tam wody, jęczmienia i drożdży. W Szkocji tego typu whisky nosi nazwę single malt i jest obecnie jedną z najbardziej cenionych odmian na świecie. Im dłużej leżakuje ona w używanych, dębowych beczkach, tym ma ona większą wartość. Szkocka whisky posiada charakterystyczny smak i aromat, który zawdzięcza opalaniu słodu w dymie torfowym. Irlandczycy wykonują tego typu zabiegów, gdyż bardziej preferują słodkie i łagodne odmiany whisky.
Amerykańska whisky – dlaczego jest zupełnie odmienna?
Ten rodzaj whisky wywodzi się z europejskiej tradycji, jednak zdecydowanie różni się od produktu szkockiego i irlandzkiego. Głównym zbożem wykorzystywanym do produkcji jest kukurydza. W burbonie musi być jej co najmniej 51% w mieszance. Są jednak producenci, którzy tworzą mieszanki w 70% złożone z kukurydzy. Amerykańska whisky leżakuje w nowych dębowych beczkach, które dodatkowo opala się od środka. Tego typu trunki znajdziesz chociażby w tym miejscu https://swiat-whisky.sklep.pl/49-whisky. Burbon produkowany jest w Kentucky. W tym stanie powstaje ponad 90% światowej produkcji. W sąsiednim Tennessee także wytwarza się whisky. Jest ona na tyle odmienna od burbonu, że funkcjonuje jako osobna marka. Unikalny smak i aromat whisky z Tennessee zawdzięcza procesowi filtracji. Przepuszcza się ją przez trzymetrową warstwę klonowego węgla drzewnego. Zarówno ona, jak i burbon, cieszą się sławą i uznaniem koneserów na całym świecie. Tak duże zróżnicowanie tego trunku sprawia, że każdy miłośnik może znaleźć coś dla siebie.