Wiadomości z Mikołowa

Ubezpieczenie domu na wypadek pożaru

  • Dodano: 2023-02-17 07:45, aktualizacja: 2023-02-17 07:55

Ogień to żywioł nad którym bardzo trudno zapanować. Ryzyko wybuchu pożaru można jednak minimalizować, np. poprzez regularną konserwację sprzętów. Dobrze jest też rozważyć zabezpieczenie swojego majątku dzięki ubezpieczeniu domu.

Mieszkanie w płomieniach – jak zminimalizować straty?

Nawet z pozoru niewielka awaria sprzętu elektrycznego lub gazowego może stać się powodem pożaru i doprowadzić do zniszczeniu nieruchomości oraz jej wyposażenia. Odbudowanie domu i zakup wszystkich niezbędnych rzeczy to koszty, przewyższające zdolność finansową większości osób. W zależności od stopnia spalenia domu, jego renowacja to zapewne koszt kilkuset tysięcy złotych.  

Zabezpieczenie przed pożarem należy zacząć od zminimalizowania ryzyka wystąpienia takiej sytuacji. Konieczne jest więc regularne sprawdzanie stanu sprzętów domowych (szczególnie tych o wysokiej awaryjności, np. stare kuchenki gazowe czy piecyki). Przed każdym wyjściem z domu trzeba też upewnić się, że urządzenia są odpięte od prądu (zwłaszcza żelazko, toster czy lokówka/prostownica). Nie należy pozostawiać także naczyń na płycie indukcyjnej lub gazowej bez nadzoru.

Jak postępować w razie pożaru w domu?

Gdy w mieszkaniu wybuchł już pożar, mamy kilka sekund na reakcję. Jeśli ogień jest mały, można podjąć próbę samodzielnego ugaszenia go gaśnicą. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak stosować wody, gdy źródłem ognia jest urządzenie elektryczne. Dobrą praktyką jest odcięcie źródła prądu, ale można to zrobić tylko wtedy, kiedy pożar postępuje wolno. W razie szybko rozprzestrzeniającego się płomienia konieczne jest wezwanie straży pożarnej, a następnie opuszczenie budynku. W trakcie wychodzenia z domu należy pamiętać o:

  • nie otwieraniu okien
  • nie zamykaniu drzwi na klucz
  • pozostawieniu wszystkich dóbr osobistych, które nie znajdują się w zasięgu ręki. 

Gdy na miejscu zjawią się służby, należy stosowanie się do ich instrukcji, by ułatwić opanowanie sytuacji.

Ubezpieczenie domu – zabezpieczenie na przyszłość

Niestety, czasem nawet prawidłowo konserwowane sprzęty mogą doprowadzić do pożaru. Zabezpieczeniem przed utratą całego majątku jest ubezpieczenie domu. Zakres ubezpieczenia dostępnego w PKO Ubezpieczenia obejmuje liczne zdarzenia losowe, w tym właśnie wybuch pożaru. Co więcej, jeśli uszkodzony dom nie będzie nadawał się do użytku, ubezpieczyciel może zapewnić hotel i transport dla osoby ubezpieczonej i jej bliskich. Z dobrze dobraną polisą można więc zadbać o bezpieczeństwo rodziny – zarówno fizyczne, jak i finansowe. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.