Wiadomości z Mikołowa

Szkoła osteopatii - w jaki sposób się do niej zapisać i jak wybrać tę odpowiednią?

  • Dodano: 2021-04-28 17:30, aktualizacja: 2022-12-06 09:33

Osteopatia jest dziedziną stosunkowo nową. Choć bowiem na świecie praktykowało się już ją wiele lat temu, w Polsce dopiero stawia pierwsze kroki. Świadczyć o tym może niewielka ilość miejsc, w których można nabyć w niej fach i nauczyć się dokonywać w jej obrębie zabiegów w sposób bardziej profesjonalny. Tak naprawdę jednak szkoła osteopatii jest czymś, co coraz łatwiej jest znaleźć. Ale w jaki sposób tak właściwie się do niej zapisać? Jak wybrać tę, która spełni niebezpodstawnie wysokie wymagania stawiane przed nią? O tym wszystkim - w dzisiejszym wpisie.

Jak zapisać się do szkoły osteopatii?

Zapisanie się do szkoły do złudzenia przypomina zapisywanie się na studia. Zamknąć je można w kilku krokach:

  1. Zgłoszenie swojej chęci wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym - większość szkół tego typu oferuje możliwość zgłoszenia się za pośrednictwem strony internetowej. Zazwyczaj wystarczy podać kilka podstawowych danych, aby wprawić całą machinę w ruch.
  2. Oczekiwanie na wyniki rekrutacji - te pojawiają się zawsze przed rozpoczęciem pierwszego semestru nauki.
  3. Uiszczenie opłaty rekrutacyjnej - jest ona jednorazowa i pobierana jest wyłącznie w momencie, w którym przyszły uczeń dostanie się na pierwszy rok nauki.
  4. Dostarczenie wymaganych dokumentów - jeżeli nie zrobiło się to już na etapie rekrutacji (a wtedy zaledwie potwierdziło się posiadanie takowych), należy dostarczyć je do miejsca odbywania się zajęć.
  5. Podpisanie umowy, która jest zobowiązaniem szkoły do przeprowadzenia kompleksowej nauki. Zobowiązuje ona również ucznia do uiszczania comiesięcznych opłat. Ich wysokość zależy oczywiście od konkretnej szkoły, którą się wybierze.

Warto wiedzieć: do szkoły osteopatii nie może zapisać się absolutnie każdy. Każda z tych działających w Polsce jest otwarta wyłącznie dla fizjoterapeutów, lekarzy lub specjalistów wykonujących zawód medyczny. Aby pozytywnie przejść przez proces rekrutacyjny szkole trzeba dostarczyć dokumenty wskazujące na posiadanie odpowiedniego tytułu lub wykonywanie właściwego zawodu.

Samo kształcenie i szkolenie osteopatii trwa zazwyczaj cztery lata i odbywa się w systemie zaocznym, z zajęciami prowadzonymi w czasie całego weekendu. Na jeden rok nauki składa się dziesięć kolejnych zjazdów. Całość do złudzenia przypomina więc studia zaoczne, które zazwyczaj przeprowadza się w dokładnie takim samym schemacie.

W jaki sposób wybrać szkołę, która sprawdzi się w akcji?

Decydując się na podjęcie się nauki w szkole osteopatii oczywistym jest, że trzeba będzie znaleźć taką, która będzie nie tylko godna zaufania, ale też po prostu profesjonalna. Taką, która będzie w stanie dostarczyć wszelkiej wiedzy niezbędnej do podjęcia się zawodu osteopaty. Jak jednak to zrobić, by później tego nie żałować?

Przede wszystkim należy spojrzeć wyłącznie na szkoły, które działają w rejonie zamieszkania lub w jego okolicy. Jeżeli się pracuje, trzeba będzie bowiem jakoś pogodzić własną praktykę z uczęszczaniem na zajęcia. Te, jak już wcześniej zostało wspomniane, zazwyczaj odbywają się w systemie weekendowym. Mając już wyselekcjonowane wszystkie szkoły, do których dojazd jest stosunkowo wygodny i szybki, należy porównać je pod względem doświadczenia. Doskonałym jego wyznacznikiem jest ich staż. Nie należy się przy tym spodziewać dziesiątek lat - sama osteopatia jest bowiem na tyle świeżą gałęzią fizjoterapii i medycyny (stąd kursy fizjoterapii), że szkoły tego typu mogą istnieć zaledwie kilka lat. Dobrze byłoby, gdyby już zdołały wypuścić ze swojego gmachu absolwentów, którzy płynnie przeszli do wykonania swojej praktyki właśnie w zakresie osteopatii.

Bardzo ważnym czynnikiem, który zazwyczaj decyduje o wyborze konkretnej szkoły osteopatii jest cena przeprowadzanego w jej obrębie kursu. Ta powinna być adekwatna do wiedzy, jaką dana szkoła jest w stanie przekazać. Nie ma tutaj z góry określonej kwoty. Decydując się na szkołę tańszą warto jednak zwrócić uwagę na to, czy daje ona możliwość otrzymania stosownego dyplomu po jej ukończeniu, podobnie jak działa rehabilitacja. W przeciwnym wypadku może się okazać, że straci się nie tylko mnóstwo energii i czasu, ale i pieniędzy, tak właściwie nie otrzymując nic w zamian.

W wyborze konkretnej szkoły warto też zwracać uwagę na pojawiające się opinie na jej temat. Wtedy też będzie można mieć pewność, że postawiło się na taką, z której ostatecznie będzie się zadowolonym.

Podsumowanie

Szkoła osteopatii jest miejscem, w którym można posiąść wszystkie niezbędne umiejętności oraz całą wiedzę umożliwiającą podjęcie się działania w jej obrębie. Rozpoczęcie nauki w takowej jest współcześnie czymś bardzo rozsądnym - zwłaszcza, że cała ta dyscyplina zaczyna cieszyć się olbrzymim zainteresowaniem. Sięgając po szkołę tego typu warto zdecydować się na usługi takiej najbardziej doświadczonej i działającej jak najbardziej profesjonalnie. Tylko taka jest w stanie przyznać certyfikaty potwierdzające jej ukończenie, ale i wyposażyć w wiedzę pozwalającą na sprawne wykonywanie zawodu osteopaty. Doskonałym przykładem są szkoły, które do nauki tej dziedziny podchodzą w sposób bardzo kompleksowy i najzwyczajniej w świecie profesjonalny.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.