Wiadomości z Mikołowa

Strażackie zbiorniki na wodę - sztuka profesjonalnego gaszenia pożarów

  • Dodano: 2021-11-09 11:00

Gaszenie pożarów jest na tyle odpowiedzialnym i trudnym zajęciem, że wymaga ogromnej wiedzy i umiejętności działania pod presją czasu. Jest to jednak coś na tyle oczywistego, że często nie docenia się pracy służb walczących z ogniem. W pracy pomaga im coraz skuteczniejszy sprzęt, co znacznie ułatwia wszelkie trudne zadania.

Czasem najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze i oprócz wymyślnego sprzętu, strażacy muszą gromadzić jakoś wodę. Służą im do tego bardzo proste w założeniu rozkładane zbiorniki, w których jest ona magazynowana. Co ciekawe, zbiornik zbiornikowi nierówny i wyróżniamy kilka rodzajów takiego sprzętu. Niektóre z nich wyposażone są w mocne stelaże, a inne wręcz przeciwne. Różne modele charakteryzują się też różną pojemnością i wytrzymałością na warunki atmosferyczne.

Po co zbierana jest woda

Zapasy wody zazwyczaj przydają się na dwa sposoby. Pierwszym z nich, najbardziej charakterystycznym dla pożarnictwa, są cele gaśnicze. Strażacy, przygotowując się do akcji, mogą napełnić właściwe zbiorniki właśnie takimi rezerwami. Rozkładane zbiorniki świetnie sprawdzają się w przypadku interwencji w miejscu, w którym niemożliwe będzie podpięcie się do sieci wodociągowej i skorzystanie z hydrantów. Takie zapasy wykorzystuje się też na przykład w sytuacji, gdy sieć uległa awarii i konieczne jest dostarczanie wody mieszkańcom okolicy.

Zbiorniki strażackie są dodatkowo bardzo łatwe w obsłudze, bo ich rozłożenie trwa stosunkowo niedługo. To dlatego, że podczas akcji strażackiej nie ma miejsca na opóźnienia. Wszystko powinno odbywać się wręcz automatycznie i bez ogromnego sprzętu takiego jak pompy czy cysterny. Ze względu na tę łatwość w umieszczeniu w dowolnym miejscu, zbiorniki często są wykorzystywane podczas akcji na drogach lub w lasach. Nie ma tam bowiem zazwyczaj możliwości rozstawienia pełnowymiarowego sprzętu i znalezienia ujęcia wody.

Konstrukcja zbiornika na wodę

W zależności od potrzeb, dostępne są oczywiście różne rodzaje zbiorników. Niektóre z nich posiadają bardzo proste stelaże, a inne wręcz przeciwnie. Szczególną popularnością cieszą się ostatnio szybkorozstawialne zbiorniki strażackie, które (jak nazwa wskazuje) posiadają niemal automatyczny stelaż. Z założenia mają one być podobne np. do samorozkładających się namiotów, bo dobrze przemyślana konstrukcja pozwala jednym kilkoma ruchami naciągnąć materiał, z którego wykonane jest dno zbiornika.

Rozmiary zbiorników na wodę

Pojemność takich zbiorników nie jest uniwersalna i wybierać można w różnych opcjach. Dużą popularnością cieszą się jednak takie, które pozwalają na zmagazynowanie nawet do 13 000 litrów wody (13 metrów sześciennych). To oczywiście bardzo dużo, a sprzęt tego typu wykorzystywany jest przy naprawdę dużych akcjach gaśniczych, ale także również podczas regularnie organizowanych zawodów strażackich. Znacznie częściej jednak spotkać można mniejsze warianty, które pozwalają na zebranie 2500 l wody (2,5 metra sześciennego). Przy dobrze skalibrowanym sprzęcie taka ilość potrafi być wystarczająca, by udało się zażegnać kryzys.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.