Spawanie kojarzy się bardziej z przemysłem niż z techniką wykorzystywaną w sztuce. Warto jednak wiedzieć, że służy nie tylko do łączenia części szkieletów budynków czy hal przemysłowych, ale ma zastosowanie także w architekturze i sztuce. Jakie są najciekawsze dzieła będące wynikiem spawania?
Pierwsze konstrukcje stalowe
Spawanie kojarzy się obecnie z zaawansowanymi urządzeniami wykorzystującymi prąd i gaz do rozgrzania metalu aż do temperatury topnienia. I choć znane nam dziś techniki spawania powstały dopiero w XIX wieku, to już w starożytności pojawiały się wzmianki o artystach potrafiących łączyć metal za pomocą techniki zgrzewania go. Do tego czasu najbliższą dzisiejszemu spawaniu konstrukcji stalowych techniką było kowalstwo – dobry kowal potrafił nie tylko wykuwać przedmioty z żelaza, ale także łączyć je wykorzystując odpowiednio wysoką temperaturę.
W XIX wieku spawanie konstrukcji stalowych było metodą jeszcze nie w pełni rozwiniętą. Udoskonalano ją jeszcze przez wiele lat, a technologie metalurgiczne rozwija się do dziś.
Spawanie konstrukcji w XX wieku
Pierwsza połowa XX wieku to okres fascynacji przemysłem i nowoczesnością. W sztuce dominowały rewolucyjne nurty, takie jak futuryzm czy kubizm, a architektura zwróciła się ku modernizmowi. Nic dziwnego, że częstym tematem prac artystów stały się fabryki, motoryzacja i nowoczesne technologie. Spawanie konstrukcji stalowych stało się nie tylko tematem artystów zachwyconych nowymi mostami i budynkami, ale także metodą artystyczną – choć na mniejszą skalę. Pionierem wykorzystywania spawania w nowoczesnej rzeźbie był hiszpański artysta, Julio Gonzlez, który współpracował z Pablo Picassem.
Współczesne spawanie konstrukcji stalowych
Obecnie spawanie jest dużo tańsze i łatwiejsze niż jeszcze pięćdziesiąt lat temu, a zapotrzebowanie przemysłu na szybko i precyzyjnie wykonane konstrukcje stale rośnie. Prym wiodą duże firmy z wieloletnim doświadczeniem, takie jak https://sbg.barosz.pl/produkty/konstrukcje. Chociaż obecnie przemysłowe spawanie konstrukcji stalowych jest najbardziej rozpowszechnione, wciąż powstaje wiele dzieł rzeźbiarskich i budynków, w których świadomie wykorzystuje się tę technologię.