Wiadomości z Mikołowa

Śmierć męża – jak sobie poradzić ze stratą?

  • Dodano: 2024-05-27 16:45, aktualizacja: 2024-05-28 21:30

Śmierć współmałżonka wiąże się z traumatycznym przeżyciem. To szereg trudnych i bolesnych emocji, które przejmują kontrolę nad żałobnikiem. Czas ten przepełniony jest żalem, rozczarowaniem, goryczą i poczuciem niesprawiedliwości. Kiedy przeżyliśmy z kimś większość swego życia, a po stracie pozostajemy sami, wówczas sytuacja wydaje się szczególnie trudna do udźwignięcia. W tym trudnym okresie kluczowe jest m.in. wsparcie najbliższych.

Jakie są etapy żałoby?

Czas trwania żałoby oraz emocje z nią związane, są kwestią indywidualną. Każda osoba przeżywa to na swój sposób, zmagając się z różnymi trudnościami czy uczuciami. Etap żałoby zazwyczaj składa się z 5 faz:

Faza 1 – szok i otępienie

Kobieta, która właśnie straciła męża, zmaga się z traumatycznym przeżyciem, gdzie górują takie emocje jak niedowierzanie czy próba wyparcia rzeczywistości. W takiej sytuacji żona często zaprzecza faktom i neguje wszystko to, co dzieje się dookoła niej. Za wszelką cenę pragnie, aby był to koszmar senny, który zaraz się skończy. W tej fazie często dochodzi do utraty kontaktu z rzeczywistością. Tutaj kluczowe jest wsparcie rodziny, która przejmie na siebie wszystkie obowiązki.

Faza 2 – rozgoryczenie, tęsknota i żal

W tej fazie do kobiety dociera, że wszystko to, co dzieje się wokół niej jest prawdą. To najtrudniejszy etap żałoby, gdyż wiąże się z silnymi emocjami. Pojawia się smutek, żal, złość czy rozgoryczenie. Trudno opanować swoje odczucia i pogodzić się z nimi.

Faza 3 – dezorganizacja

Śmierć męża sprawia, że dotychczasowe życie ulega dezorganizacji. Zmieniają się plany, codzienne obowiązki czy rytuały. Wszystko to, co było zbudowane wspólnie, legło w gruzach. To trudny etap, gdyż kobieta na nowo musi wszystko zorganizować. Uczy się codzienności bez obecności męża. Towarzyszy temu strach, poczucie niepewności oraz brak stabilności i bezpieczeństwa. W dalszym ciągu obecny jest żal, ból po stracie męża oraz tęsknota.

Faza 4 – reorganizacja

Na tym etapie kobieta pogrążona w żałobie powoli odnajduje się w nowej rzeczywistości i porządkuje codzienne sprawy. Klaruje się także model funkcjonowania w zmienionym otoczeniu. W mniejszym natężeniu występuje również dezorganizacja, smutek, tęsknota czy żal. Faza ta może trwać bardzo długo.

Faza 5 – akceptacja

To ostatnia faza, która kończy okres żałoby.

Gdzie szukać wsparcia emocjonalnego i praktycznego po stracie męża?

Przeżywanie żałoby jest kwestią indywidualną. W dużej mierze decyduje o tym charakter oraz stan psychiczny. Nie bez znaczenia jest także odporność na trudne czy kryzysowe sytuacje. Najczęściej nieocenionym wsparciem jest pomoc ze strony rodziny czy przyjaciół. Ważne są zarówno słowa, jak i czyny. Systematyczne rozmowy pomogą uporać się z trudną rzeczywistością. Nie należy tłumić emocji, dobrze jest rozmawiać o swoich uczuciach. Warto również pozwolić wyręczyć się w codziennych obowiązkach. W tak traumatycznych chwilach istotne jest, aby skorzystać z dodatkowego wsparcia, np. rozmowy z psychologiem.

Pomoc będzie również nieoceniona pod kątem praktycznym. Mowa tutaj o załatwieniu wszelkich formalności, zlecenie usługi sprzątania po zgonie czy uprzątnięciu rzeczy po zmarłym. W pierwszej kolejności ważne jest, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z pogrzebem, następnie z ubezpieczeniem.

Dalszy etap to sprawy, które wymagają dopełnienia lub zamknięcia. W sytuacji, kiedy do zgonu doszło w domu lub mieszkaniu, ważne jest, aby przeprowadzić kompleksowe czyszczenie wraz z dezynfekcją powierzchni. Taką usługę najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która posiada doświadczenie w zakresie sprzątania po zgonie. Pozostają także sprawy organizacyjne, związane z uprzątnięciem rzeczy po zmarłym. To bardzo delikatny aspekt, który może wywołać silne emocje. Stąd też nie należy spieszyć się z segregacją ubrań czy przedmiotów. Warto to zrobić, kiedy jest się gotowym na takie wyzwanie. Odzież i obuwie można przekazać osobom potrzebującym. Jest wiele instytucji, które wspierają osoby bezdomne bądź znajdujące się w potrzebie. Przedmioty i pamiątki warto posegregować i pozostawić te, które przywołują pozytywne wspomnienia.

W jaki sposób kultywować pamięć po zmarłym?

Kultywowanie pamięci po małżonku najczęściej rozpoczyna się od zachowania pamiątek. Warto zachować przedmioty czy rzeczy osobiste należące do zmarłego, którym towarzyszy duży sentyment. Zdjęcie męża nie tylko stanowi pamiątkę, ale przede wszystkim uczci jego dobre imię. Wiele osób decyduje się także na uszycie koca lub narzuty ze swetrów małżonka. Takie nakrycie często pomaga w trudnych chwilach. Dobrze jest otworzyć się i zacząć rozmawiać oraz wspominać wspólne momenty, śmieszne sytuacje czy niezapomniane przeżycia. Odwiedzanie grobu również będzie dobrą sposobnością, aby kultywować pamięć. Dla osób wierzących kluczowe znaczenie będą miały msze rocznicowe czy wspólne spotkania i zaduma na cmentarzu.

Wiele osób decyduje się również na posadzenie w ogrodzie kwiatów lub krzewów, które osoba zmarła szczególnie lubiła. Innym sposobem jest posadzenie drzewa ku pamięci danej osoby. Kobiety często decydują się na zamówienie biżuterii (najczęściej w kształcie serca) z wygrawerowanymi inicjałami swojego zmarłego męża lub odręcznym jego pismem.

Dla kobiety śmierć męża zawsze wiąże się z ogromnym i traumatycznym przeżyciem. Dotychczasowe wspólne życie nagle legło w gruzach i trzeba na nowo nauczyć się funkcjonowania w trudnej codzienności. Ważne jest, aby otwarcie mówić o swoich uczuciach i potrzebach, ponadto istotne jest, aby otwarcie prosić o pomoc. Można przy tym korzystać z profesjonalnego wsparcia np. psychologa czy firmy zajmującej się porządkowaniem rzeczy po zmarłych. Polecane usługi w tym zakresie oferuje Vector:

WWW: https://vector-uslugi.pl/

Telefon: 725 392 578

E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.