Wiadomości z Mikołowa

Rzeczy, które musisz wiedzieć o nartach

  • Dodano: 2022-12-20 15:00, aktualizacja: 2022-12-27 07:26

Pierwszy raz na stoku może skończyć się ekscytacją nowym sportem, ale także niechęcią. Przyczyna tej drugiej reakcji bardzo często tkwi w nieodpowiednio dobranych nartach. Chcesz, by spełnił się ten pierwszy scenariusz. Oto co musisz wiedzieć o nartach, zanim wybierzesz się na stok!

Narty nartom nierówne

Szeroka oferta nart dostępna na stronie https://sportano.pl/narciarstwo/narty nie wynika z chęci zysku. Nowe modele nie pojawiają się bez powodu, ale by zaspokoić potrzeby konkretnych użytkowników. Poszczególne modele bowiem znacząco się od siebie różnią i to pod wieloma względami. Długość to różnica dostrzegalna gołym okiem. Nie jest jednak jedyną, ba różnic jest całe mnóstwo. Poniżej znajdziesz te najważniejsze, które bezpośrednio przyczyniają się do bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Najważniejsze parametry nart

Jeśli chcesz dokonać w pełni satysfakcjonującego zakupu nart, koniecznie szukaj sklepów, które podają informacje o stopniu zaawansowania osoby, której dedykowany jest dany model. Taka informacja zdecydowanie ułatwi poszukiwania, kiedy tak naprawdę jeszcze do końca nie wiesz, jakie parametry należy brać pod uwagę przy ich wyborze. Wymienione poniżej to choć najistotniejsze, to nie jedyne cechy tego sprzętu.

Długość nart

Modele nart różnią się między sobą przede wszystkim długością. W tym przypadku parametr ten dobieramy głównie na podstawie wzrostu. Zalecane jest, by narty były o ok. 15-20 cm mniejsze. Ostatecznie jednak na długość wpływ będą mieć również umiejętności narciarza czy jego siła. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z nartami, zalecamy sięgać po krótsze modele. Zapewniają one większą stabilizację i poczucie kontroli, które przy pierwszym zetknięciu z tym sportem zimowym są niezwykle ważne. Kupując w sklepie internetowym, nie będziesz pozbawiony możliwości wyboru odpowiedniej długości. Przekonaj się sprawdzając narty K2 w ofercie Sportano.pl, które w opisie mają podane wszystkie niezbędne wymiary - i to nie tylko długość.

Szerokość nart

Kolejny parametr, który może być różny w poszczególnych modelach nart to szerokość. W tym przypadku zasada jest mocno zbliżona do długości - im szersze narty, tym większa kontrola nad jazdą. Szerokość wpływa również na promień skrętu. Szerokie narty to łatwiejsze manewrowanie na zakrętach.

Taliowanie

Kolekcja nart dla dzieci może Ci wiele powiedzieć o kolejnym istotnym parametrze. Znajdziesz w niej bowiem modele o różnym taliowaniu. Talia to środkowa część narty, a dokładniej miejsce, w którym mocowany jest but. Im niższy stopień taliowania, tym łatwiejszy promień skrętu oraz zwrotność. Cecha ta ma ścisły związek z szerokością nart. Im mniejsze taliowanie, tym szersza narta.

Elastyczność

Często pomijana, jednak równie istotna, jak wszystkie poprzednie parametry to elastyczność. Osobom rozpoczynającym przygodę z tym sportem zimowym zalecane są raczej nieco sztywniejsze narty. Nie mogą być one jednak zbyt sztywne. Z tak małą elastycznością nart nie poradziłby sobie nawet zaawansowany narciarz. Zasada jest jednak prosta - im większa elastyczność, tym szybsze poruszanie się na nartach. Jeśli dopiero zaczynasz naukę jazdy na nartach, z pewnością nie zależy Ci na błyskawicznym szusowaniu po stokach, a raczej na bezpiecznym poruszaniu się i zapoznaniu z odpowiednimi ruchami.

Jak sam widzisz narty to nie zwykłe deseczki, które dla każdego powinny być takie same. Duży wybór tego sprzętu wskazuje, jak wiele czynników ma bezpośredni wpływ na wybór konkretnego modelu. Zapoznanie się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi nart jest szczególnie istotne w przypadku osób, które po raz pierwszy wybierają się na stok. Choć liczba informacji o tak niepozornym sprzęcie narciarza może początkowo przytłoczyć, zapewniamy, że szybko dojdziesz do wprawy przy wyborze odpowiednich modeli nart dla siebie.

Poznanie wszystkich parametrów nart pozwoli na dokonanie zakupu odpowiedniego sprzętu. To z kolei przełoży się nie tylko na komfortową jazdę i szybszą naukę, ale przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo na stoku.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.