Wiadomości z Mikołowa

Prawa pacjenta w kontekście medycyny estetycznej

  • Dodano: 2020-02-03 14:15, aktualizacja: 2020-02-11 14:46

Medycyna estetyczna na przestrzeni ostatnich lat cieszy się niezwykle dużą popularnością. Korzystają z niej przede wszystkim kobiety, ale również i wielu mężczyzn poprzez nią właśnie pragnie zmienić swój wygląd i swoje niedoskonałości. Dziś chcemy być fit od razu, pragniemy być doskonali na pstryknięcie palca, zależy nam na perfekcji bez wyrzeczeń i miesięcy pracy. Medycyna estetyczna w dużej mierze nam w tym właśnie pomaga. O ile efekt jest zadowalający dla lekarza i przede wszystkim dla samego pacjenta, o tyle nie ma żadnego problemu. W sytuacji jednak, gdy dany zabieg wpływa na nasze zdrowie lub psuje nasz wygląd, pojawia się problem.

Czy pacjent może ubiegać się jakichkolwiek praw? Czy może on liczyć na odszkodowanie? Jak wygląda kwestia walki z lekarzem w sądzie?

Tym wszystkim zajmiemy się właśnie w tym artykule. Chcielibyśmy spojrzeć na prawa pacjenta w kontekście medycyny estetycznej. Niezadowolonych pacjentów, którzy poddali się zabiegom medycyny estetycznej i nie uzyskali upragnionego efektu jest bardzo wielu. Dla dużej grupy osób konkretny zabieg miał być spełnieniem ich marzeń, sposobem na pozbycie się defektów, nad zlikwidowaniem wad, które obniżały pewność siebie danej osoby. Wydane, bardzo często niemałe pieniądze, zamiast ogromną radością, stały się koszmarem, który zmienił życie wielu osób w piekło. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest skorzystanie z usług lekarza medycyny estetycznej, który to nie posiada odpowiednich kwalifikacji i stosownej wiedzy, by móc świadczyć swoje usługi na najwyższym poziomie. Co więc w takiej sytuacji zrobić?

Jak dochodzić swoich praw?

Jeśli okazuje się, że zabieg, któremu się poddaliśmy wykonany został w sposób nieumiejętny, a efekt jest zupełnie odwrotny od zamierzonego, każdy pacjent ma prawo dochodzić swoich praw. W jaki sposób można tego dokonać? porozumienie stron Jedną z opcji, które można wybrać jest porozumienie z lekarzem i podjęcie odpowiedniej ugody, która będzie zadowalająca zarówno dla jednej, jak również i dla drugiej strony. W takich przypadkach lekarz z pacjentem ustalają, jakie kroki podejmują, by lekarz nie miał problemów w sądzie, a pacjent otrzymał to, na czym mu zależy. Czasami w porozumieniu lekarz oferuje poprawę tego, co zostało źle wykonane, czy na przykład zwrócenie pieniędzy za przeprowadzony zabieg. walka w sądzie powszechnym Drugą z opcji jest proces w sądzie powszechnym, gdzie ustalana jest kwota zadośćuczynienia, jak również i samego odszkodowania. W takich przypadkach pacjent, jeśli są ku temu przesłanki, otrzymuje bardzo często wysoką kwotę za to, że zabieg został przeprowadzony nie w taki sposób, jak miało to wyglądać względem umowy. W przypadku walki przed sądem, może dojść do postępowania przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. W jakich sytuacjach może do tego dojść? Gdy lekarz wykonując dany zabieg postępował niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną, gdy wykorzystywał złe metody działania lub środki, które nie były odpowiednie do przeprowadzenia zabiegu. Lekarz taki może wystąpić również przed komisją w sytuacji, gdy jego działania były niezgodne z zasadami etyki lekarskiej. Jeśli chcemy występować przed sądem, musimy posiadać dowody na to, że lekarz postąpił niewłaściwie, a nam wyrządzona została krzywda.

Szkody materialne i niematerialne

Każdy zabieg jest inny i w przypadku każdego zabiegu szkoda może mieć inny skutek. I tak wyróżniamy szkodę materialną, w której dochodzi na przykład do uszczerbku na zdrowiu, na uszkodzeniu ciała, na wystąpieniu blizn, czy powstawaniu wszelkiego rodzaju infekcji. Niematerialną z kolei szkodą jest uszczerbek na zdrowiu psychicznym, krzywda moralna, ból po operacji, czy trauma spowodowana konkretnym zdarzeniem. Kiedy chcemy zgłosić naszą sytuację do sądu oskarżając danego lekarza, rzeczą nadrzędną jest zebranie niezbędnych dowodów, tak, aby móc daną sprawę wygrać.

Wybór kancelarii do prowadzenia sprawy

Jeśli chcemy walczyć przed sądem, z całą pewnością kancelaria adwokacka może okazać się bardzo dobrym wyborem. Sami w takich sytuacjach nie zawsze jesteśmy w stanie otrzymać to, o co się ubiegamy. Jeśli jednak naszą sprawą zajmie się odpowiednia osoba, wówczas mamy zdecydowanie większą szansę na to, że całość zakończy się dla nas pomyślnie. W przypadku wyboru kancelarii powinniśmy kierować się jej profesjonalizmem, gdyż nie każda jest w stanie zaoferować nam najwyższą jakość usług, taką, jakiej byśmy chcieli. Warto sprawdzić opinie w sieci lub skorzystać z pomocy adwokata adwokat-seidel.pl z polecenia. W taki bowiem sposób będzie reprezentowała nas taka kancelaria, która zrobi wszystko, co w jej mocy, aby móc nam pomóc i dojść naszych praw. Skoro lekarz popełnił błąd, a my z tego powodu cierpimy, wyglądamy źle czy mamy problemy zdrowotne, wówczas jak najbardziej powinnyśmy dołożyć wszelkich starań, by o odszkodowanie się ubiegać. Nie można bezkarnie pozwolić lekarzom bez stosownej wiedzy i umiejętności niszczyć życia i innym ludziom. Jeśli ktoś robi coś źle, musi ponieść tego odpowiednie konsekwencje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.