Wiadomości z Mikołowa

Poznaj zioła, które pobudzają kolagen w skórze

  • Dodano: 2024-04-26 17:00, aktualizacja: 2024-05-07 18:20

Jakie związki chemiczne mają wpływ na kolagen w Twojej skórze?

Synteza składników odżywczych w ludzkim organizmie to duża sieć powiązanych wzajemnie procesów. Nie inaczej jest w przypadku kolagenu, na którego produkcję i utrzymanie wpływają m.in.:

  • witamina A – beta-karoten, czyli prowitamina A, wspiera syntezę kolagenu, dodatkowo pozytywnie wpływając na odnowę komórkową skóry,
  • witamina C – uczestniczy w produkcji włókien kolagenowych i przeciwdziała ich zwłóknieniu oraz degradacji, ma właściwości antyoksydacyjne i wspomaga proces gojenia się tkanek miękkich,
  • witamina E – to silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki odpowiadające za degradację kolagenu w skórze,
  • foliany – kwas foliowy wspomaga syntezę kolagenów niezbędnych do produkcji kolagenu w organizmie,
  • siarka – ten pierwiastek ma kluczowe znaczenie dla produkcji kolagenu, ponadto działa przeciwzapalnie i obniża poziom homocysteiny, która ogranicza łączenie krzyżowe białka strukturalnego,
  • krzem – uczestniczy w tworzeniu kolagenu i glikozaminoglikanów, czyli łańcuchów polisacharydowych, które nadają elastyczność włóknom białka strukturalnego,
  • flawanoidy – ze względu na właściwości antyoksydacyjne przeciwdziałają rozpadowi kolagenu.

Uwzględniając wyżej wymienione substancje w codziennej diecie, możesz istotnie wspierać zdrową kondycję swojej skóry i spowalniać zachodzące w niej procesy starzenia.

Top 5 ziół, które pobudzają kolagen w skórze

Czy zioła zawierają kolagen? Wiesz już, że odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Jednak istnieją zioła, które zawierają liczne związki chemiczne mające wpływ na syntezę kolagenu w Twoim organizmie. Możesz doprawiać nimi potrawy, a także pić z nich napary.

1. Natka pietruszki

Liście pietruszki to absolutny zwycięzca tego zestawienia pod kątem zawartości witaminy C. W 100 g natki pietruszki znajduje się aż 160-170 mg kwasu askorbinowego! To ponad 3 razy więcej niż np. w owocach cytrusowych. Na tym jednak nie koniec wartości odżywczych natki, które pobudzają kolagen w skórze. Liście pietruszki zawierają również beta-karoten, kwas foliowy oraz witaminę E.

Dodawaj na co dzień świeżą natkę pietruszki do ulubionych potraw: sałatek, zup, sosów czy kanapek.

2. Mniszek lekarski

Ta roślina, która od pokoleń była wykorzystywana w medycynie naturalnej, ponownie wraca do łask. Wiosną możesz samodzielnie zbierać ją na pobliskich łąkach. Kwiaty mniszka lekarskiego obfitują w witaminy A, C i B. Zawierają również kwas krzemowy oraz flawanoidy.

Istnieje wiele sposobów, na jakie możesz spożywać mniszka lekarskiego. Jego kwiaty i liście nadają się do jedzenia na surowo, np. w sałatce. Bardzo popularne są również napary i syropy z mniszka.

3. Czosnek niedźwiedzi

Aromatyczne zioło stanowi źródło witaminy C, witamin z grupy B oraz siarki. W czosnku niedźwiedzim znajdują się również cenne dla zdrowia flawanoidy i aminokwasy.

Posiekane liście czosnku niedźwiedziego mają szerokie zastosowanie kulinarne. Możesz dodawać je m.in. do mizerii, jajecznicy i twarogu. Dużą popularnością cieszy się również pesto z czosnku niedźwiedziego.

4. Pokrzywa

Na co dzień zamiast kawy i herbaty warto pić napary z pokrzywy. Zioło zawiera duże ilości witaminy C, witamin z grupy B, karotenoidów i flawanoidów. Dzięki nim działa antyoksydacyjnie i wspomaga syntezę kolagenu w organizmie.

Młode liście pokrzywy możesz jeść także na surowo, dodając je do sałatek, zup oraz sosów.

5. Skrzyp polny

To zioło stanowi popularny dodatek do suplementów diety z kolagenem. Nieprzypadkowo – ponieważ obfituje w związki krzemu, karotenoidy oraz flawanoidy.

Suszony skrzyp polny nadaje się do zaparzania. Pijąc napary ze skrzypu na co dzień, wspierasz zdrowy, młodzieńczy wygląd nie tylko swojej skóry, ale również włosów i paznokci.

Więcej na temat ziół korzystnych dla zdrowia i urody przeczytasz na Pro-farm.pl.

Źródła kolagenu w Twojej diecie

Żeby pobudzić kolagen w swojej skórze, w pierwszej kolejności musisz spożywać aminokwasy, które budują białko strukturalne. Ich najlepsze źródła stanowią pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Zawierają m.in. prolinę, glicynę i hydroksyprolinę.

Niestety, naturalne źródła kolagenu nie należą do najbardziej apetycznych To przykładowo skóry i chrząstki, na których można gotować buliony. Warto mieć też na uwadze, że kolagen naturalny charakteryzuje się stosunkowo wysoką masą cząsteczkową, co ogranicza jego wchłanianie.

Jeśli zależy Ci na skutecznej suplementacji kolagenu, możesz rozważyć np. hydrolizowany kolagen do picia. Rozbito go na mniejsze peptydy o znacznie większej biodostępności. Dowiedz się więcej o najmocniejszych kolagenach według dietetyków Pro-farm.pl.

Zioła, które pobudzają kolagen w skórze – podsumowanie

Jeżeli chcesz zadbać o zdrowy i młody wygląd swojej skóry, zwiększ spożycie kolagenu i składników pokarmowych, które wspierają jego prawidłową syntezę. Chociaż sam kolagen to białko strukturalne pochodzenia zwierzęcego, jego produkcję w organizmie mogą wspomagać także składniki pochodzenia roślinnego. Doskonały przykład stanowią zioła obfitujące w witaminy, pierwiastki oraz flawanoidy, m.in. natka pietruszki, mniszek lekarski, czosnek niedźwiedzi, pokrzywa i skrzyp polny.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.