Wiadomości z Mikołowa

Pomysłowe zwiedzanie Krakowa - "Ścieżkami Jana Pawła II"

  • Dodano: 2020-05-18 12:45

Pomimo że Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach, od lat młodzieńczych był ściśle związany z Krakowem. W mieście pojawiał się wielokrotnie, za każdym razem w nieco innej odsłonie - jako student, aktor, robotnik, kleryk, wykładowca, początkujący ksiądz, alumn, biskup i wreszcie jako papież. Nic dziwnego, że obecnie w mieście znajduje się mnóstwo pamiątek i miejsc związanych z przeróżnymi epizodami w jego życiu. Można odkryć je wszystkie wyruszając na niezwykły szlak turystyczny „Śladami Jana Pawła II w Krakowie” . Znajduje się na niej aż ponad 40 obiektów!


 

Karol Wojtyła w Krakowie

Karol Wojtyła przeniósł się do Krakowa aby studiować polonistykę. Od początku swojego pobytu w mieście był pochłonięty życiem intelektualnym i artystycznym. Pisał poezję i dołączył do amatorskiej grupy teatralnej. Wkrótce po wybuchu II wojny światowej Uniwersytet Jagielloński został zamknięty przez nazistowskie władze i Wojtyła zatrudnił się jako pracownik fizyczny aby uniknąć wywózki do Niemiec. Nie zrezygnował jednak ze swoich zainteresowań religijnych i teatralnych i w 1942 r. podjął decyzję o wstąpieniu do tajnego seminarium duchownego.

Po pomyślnym ukończeniu seminarium Wojtyła został wyświęcony na kapłana, a następnie odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą w krypcie św. Leonarda. W 1942 r. Wyjechał do Rzymu, aby studiować na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. Gdy Wojtyła wrócił do Krakowa, wkrótce stał się jednym z najpopularniejszych kapłanów w mieście, zwłaszcza wśród młodzieży. W 1958 r.został mianowany na biskupa w katedrze na Wawelu. Stał się tym samym najmłodszym biskupem w Polsce. W latach 60. XX wieku awansował na stanowisko arcybiskupa krakowskiego, a wkrótce został mianowany kardynałem. Korzystając ze swoich wpływów, Wojtyła walczył o pozwolenie na budowę kościoła w Nowej Hucie, sprzeciwiając się władzom komunistycznym.

Jan Paweł II w Krakowie

W 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przez 25 lat pontyfikatu podróżował po całym świecie. Do Polski po raz pierwszy zawitał w 1979 roku, kiedy to spotkał się z co najmniej 10 milionami Polaków podczas mszy świętych i spotkaniach z młodzieżą. Nie ominął oczywiście Krakowa, w którym do dziś żywo wspominana jest historyczna pielgrzymka papieża. W sumie, Jan Paweł II jako papież odwiedził Polskę osiem razy. Po raz ostatni pojawił się w kraju w 2002 roku, kiedy konsekrował Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.


 

 

 

 

 

 

 

Zabytki na trasie “Ścieżkami Jana Pawła II w Krakowie”

  • Pałac Biskupi - Karol Wojtyła mieszkał tu zarówno jako biskup, jak i późniejszy papież. W Pałacu znajduje się słynne “papieskie okno”, z którego ojciec święty zwracał się wielokrotnie do wiernych.

  • Kościół oo. Franciszkanów - regularne miejsce odwiedzin papieża, w którym znajduje się tabliczka upamiętniająca jego ulubione miejsce.

  • Kościół ss. Bernardynek - barokowy kościół, miejsce wielokrotnych wizyt Karola Wojtyły.

  • Kamienica Dziekańska - miejsce zamieszkania biskupa Wojtyły w latach 1958-1967 i część Muzeum Archidiecezji Krakowskiej.

  • Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej - duchowne seminarium, w którym Karol Wojtyła był alumnem.

  • Katedra na Wawelu - odbyła się tu konsekracja Wojtyły na biskupa, czyniąc go najmłodszym biskupem w Polsce.

  • Kościół na Skałce – miało tu miejsce spotkanie papieża ze studentami i wykładowcami krakowskich uczelni. Przed kościołem znajduje się pamiątkowy drewniany krzyż i pomnik Jana Pawła II

  • Dom Jana Tyranowskiego – dom człowieka, który mocno wpłynął na duchowe kształtowanie się osobowości Wojtyły.

  • Kościół św. Stanisława Kostki – pierwsza parafia Wojtyły w Krakowie.

  • Dom przy ul. Szwedzkiej 12 – Wojtyła dochodził w tym domu do siebie po potrąceniu przez niemiecką ciężarówkę.

  • Dom Pod Lipkami – przyszły papież pobierał tu lekcje francuskiego i brał udział w artystycznych wieczorkach.

  • Dom przy ul. Komorowskiego 7 – miejsce Teatru Rapsodycznego, w którym Karol Wojtyła pełnił rolę jednego z głównych aktorów.

  • Kamień papieski na Błoniach - 26-tonowy kamień granitowy przywieziony z okolic Morskiego Oka, który upamiętnia spotkania papieża z młodzieżą na Błoniach.

  • Pomnik Jana Pawła II w parku Jordana

  • Filharmonia Krakowska - znajdował się tu kiedyś Dom Katolicki, w którym Wojtyła czytał swoje wiersze.

  • Uniwersytet Jagielloński - Wojtyła studiował tu na polonistyce, a potem na wydziale teologicznym.

  • Kościół Mariacki jeden z najważniejszych dla Jana Pawła II kościołów w Krakowie.

  • Kościół św. Floriana – papież opiekował się tu ministrantami, prowadził kursy dla narzeczonych i spotkania dla studentów

  • Cmentarz Rakowicki – znajduje się tu Grób Rodzinny Wojtyłów

  • Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego – papież osobiście walczył o jego budowę i dokonał konsekracji świątyni.

  • Opactwo Cystersów w Mogile – znajduje się tu Sanktuarium Ukrzyżowanego Chrystusa, w którym papież spotkał się z młodzieżą podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.

  • Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – Jan Paweł II dokonał uroczystej konsekracji tego miejsca w 2002 r.

  • CSW „Solvay” i kamieniołomy na Zakrzówku – Karol Wojtyła pracował tu fizycznie, dzięki czemu uniknął wywózki do Niemiec.

  • Centrum JPII „Nie lękajcie się” Ośrodek poświęcony życiu i twórczości Jana Pawła II

  • Opactwo Benedyktynów w Tyńcu – miejsce częstych odwiedzin papieża.

  • Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II - W 1995 roku lotnisko otrzymało imię Ojca Świętego, a w środku znajduje się płaskorzeźba upamiętniająca papieża.


 

Jak zwiedzać papieski szlak w Krakowie?

Jeżeli chcesz odwiedzić wszystkie obiekty na trasie śladami papieża, będziesz potrzebować sprawngo środku transportu. Do większości miejsc dojeżdżają tramwaje lub autobusy, ale do niektórych miejsc (Opactwo Benedyktynów w Tyńcu czy Centrum “Nie lękajcie się”) dojazd może być utrudniony z uwagi na duży dystans od centrum Krakowa. Dobrym rozwiązaniem jest prywatny transport, dzięki któremu można dopasować zwiedzanie do własnych preferencji czasowych. Jest to też opcja wyjątkowa komfortowa i stanowi alternatywę dla taksówek.

Wycieczki do Wadowic

Warto również wybrać się w trasę prowadzącą przez najważniejsze miejsca związane z Janem Pawłem II poza Krakowem. Wycieczki do Wadowicdostępne każdego dnia i obejmują wizytę w niezwykłym muzeum w Wadowicach - Domu Rodzinnym Ojca Świętego, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Sanktuarium w Łagiewnikach. W Wadowicach można się zapoznać z historią najmłodszych lat życia Karola Wojtyły, zobaczyć jego rodzinny dom i spróbować oryginalnej kremówki papieskiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.