Wiadomości z Mikołowa

Oto dlaczego tak wiele osób decyduje się na poszukiwanie pracy właśnie w Katowicach

  • Dodano: 2023-07-27 14:30

Rynek pracy w Katowicach charakteryzuje się m.in. bardzo niskim poziomem bezrobocia oraz atrakcyjnymi kwotami przeciętnych zarobków. W wielu branżach czeka tak zwana praca od ręki, a miasto jest siedzibą znanych i szanowanych przedsiębiorstw z kraju, Europy i świata. 

Bardzo niskie bezrobocie, a przy tym dostępność wielu miejsc zatrudnienia 

Główny Urząd Statystyczny podał, że w czerwcu 2023 roku stopa bezrobocia w Katowicach wyniosła 1,1 proc. Tak niski poziom bezrobocia rejestrowanego umiejscawia stolicę województwa śląskiego w czołówce miast zamieszkiwanych przez najmniejszą liczbę osób pozostających bez zatrudnienia. 

To bardzo optymistyczna wiadomość dla wszystkich pracowników szukających dobrej pracy właśnie w Katowicach. Statystyki GUS-u podpowiadają, że miejsca zatrudnienia są tu szeroko dostępne, a widać to m.in. po liczbie ofert pracy z różnorodnych branż, które pojawiają się w największych portalach z ogłoszeniami: https://www.gowork.pl/praca/katowice;l

Pomimo bardzo niskiego poziomu bezrobocia rynek pracy w Katowicach wciąż należy do pracownika. Badanie “Barometru Zawodów” wskazuje, że w 2023 roku w żadnym zawodzie nie notuje się tu nadmiaru osób chętnych do pracy, natomiast wiele branż boryka się z niedoborem kandydatów. 

Najgorsza sytuacja dla pracodawców dotyczy budownictwa, przemysłu i przetwórstwa, branży TSL (transport, spedycja, logistyka), ochrony zdrowia i opieki, technologii informatycznych, oświaty, gastronomii i niektórych usług. To właśnie w tych dziedzinach najbardziej widoczne są deficyty chętnych i odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w Katowicach. Branże te stwarzają możliwość znalezienia tak zwanej pracy od zaraz w stolicy województwa śląskiego. 

Katowice to siedziba największych firm, dobrze skomunikowana z resztą regionu

Niedobory pracowników w tak różnorodnych sektorach pokazują, że gospodarka Katowic nie opiera się wyłącznie na przemyśle, choć ten, według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, wraz z budownictwem, zrzesza tu około 18 proc. wszystkich zatrudnionych osób. Jednak najwięcej pracowników działa w sektorze usługowym, który zajmuje prawie 30 proc. katowickiej struktury zatrudnienia. 

Podjęcie pracy w Katowicach to atrakcyjne rozwiązanie również dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Stolica województwa jest zarazem największym miastem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zrzeszającej aż 41 sąsiadujących z sobą gmin i najczęściej mających bezpośrednie połączenie komunikacyjne z Katowicami. 

Stosunkowo łatwy dojazd do pracy w Katowicach, a przy tym znacznie lepsze warunki zatrudnienia właśnie w tym mieście, sprawiają, że praca w stolicy regionu to cel wielu mieszkańców również m.in. takich miejscowości jak Zabrze, Chorzów, Mikołów, Świętochłowice czy Sosnowiec. 

W skali regionu to właśnie w Katowicach swoje siedziby zakłada najwięcej znaczących przedsiębiorstw. Inwestorów przyciągają m.in. tereny Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Górnośląskiego Parku Przemysłowego czy też kompleksu Euro-Centrum wspierającego zarówno działalność produkcyjną, jak i naukowo-technologiczną. 

Wśród największych pracodawców z Katowic znajdują się m.in. takie firmy jak: Polska Grupa Górnicza, Tauron Polska Energia S. A., przedsiębiorstwo informatyczne IBM, ING Bank Śląski, Węglokoks, Unilever, Farmacol, Capegemini, Famur, PwC, Star-Typ Sport, PGO, Sopra Steria, Alfa Elektro, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Przeciętne zarobki wyższe od średniej krajowej i wynagrodzeń w Warszawie 

Do podejmowania pracy w Katowicach zachęcają również sukcesywnie wzrastające zarobki. Główny Urząd Statystyczny podał, że w czerwcu 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w mieście osiągnęło kwotę 9,1 tys. zł brutto

Obecnie statystyczne zarobki typowego pracownika z Katowic, według GUS-u, nie tylko znacząco przebijają tak zwaną średnią krajową, która wynosi około 7,3 tys. zł brutto miesięcznie, ale są wyższe również nawet od tego, ile w teorii zarabia się w Warszawie. 

Stolica kraju zanotowała w maju 2023 roku medianę wynagrodzeń na poziomie 8,7 tys. zł brutto miesięcznie, a więc o około 400 zł mniej od średniej z Katowic. Najlepiej opłacane branże to, w skali całego województwa, informacja i komunikacja, przemysł oraz transport i gospodarka magazynowa. 

Miasto akademickie z bogatą historią i kulturą 

Katowice to również miasto akademickie z doskonałym zapleczem edukacyjnym dla przyszłych kadr pracowniczych. Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach czy Politechnika Śląska to tylko niektóre z funkcjonujących tu uczelni, kształcących pracowników wyposażonych w umiejętności, jakich oczekuje współczesny rynek pracy. 

Osoby szukające zatrudnienia mają możliwość znalezienia stabilnej pracy na pełny etat, ale także atrakcyjnej pracy dodatkowej czy dla studenta. Wielu pracodawców z Katowic jest przychylnych pracy w trybie zdalnym lub hybrydowym. Tętni tu również życie kulturalne, a bogata historia przemysłowa miasta tworzy jego niepowtarzalny klimat. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.