Alkoholizm to przewlekła choroba, która poważnie zagraża zdrowiu. Trudno pojąć granicę między rzadkim piciem a niebezpiecznym uzależnieniem. Rozwój odbywa się etapami. Z reguły człowiek nie zauważa zmian i nie rozumie nadchodzącego niebezpieczeństwa. Długotrwałe spożywanie alkoholu wpływa na funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego, wątroby i całego organizmu. Leczenie alkoholizmu na wczesnym etapie jest łatwiejsze niż leczenie powikłań. Istnieje wiele sposobów leczenia uzależnienia od alkoholu. Wszywka alkoholowa jest jedną z najskuteczniejszych metod wychodzenia z alkoholizmu. Istotą technologii jest to, że we krwi alkoholika utrzymuje się określone stężenie substancji blokujących spożycie alkoholu. Tabletki wszywane są pod skórę, w trudno dostępnych miejscach, m.in.: pod łopatką, tkanki miękkie brzucha lub pośladków.
Jakie są objawy przepicia wszywki?
Wszywka alkoholowa wpływa na człowieka na poziomie fizjologicznym i psychologicznym, w wyniku, czego organizm ludzki postrzega alkohol, jako truciznę. W prostych słowach jest to sposób eliminowania uzależnienia od alkoholu za pomocą blokady chemicznej. Oznacza to, że zachodzi proces wprowadzania podskórnie tabletek z Esperalem, co wywołuje nieprzyjemne reakcje podczas interakcji z alkoholem. Jeżeli osoba uzależniona spożywa alkohol po wszyciu Esperalu odczuwa przykre objawy związane z przepiciem wszywki.
Skutkiem przepicia wszywki jest ostra reakcja bólowa, wywołująca u osoby uzależnionej nieznośne cierpienie fizyczne, co powoduje lęk przed piciem. Szybkość działania Esperalu od czasu wszycia zaczyna się w ciągu 30 - 60 minut. Składnikiem czynnym Esperalu jest disulfiram, powodujący nietolerancję alkoholu a powstaje ona poprzez blokadę określonego enzymu. Jeżeli następuje spożycie alkoholu dochodzi do nagromadzenie się w organizmie aldehydu octowego. Dlatego tak ważne jest uświadomienie alkoholikowi konsekwencji nieprzestrzegania zaleceń lekarza, co może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia a może nawet zgonu.
Przepicie wszywki alkoholowej http://odoklinika.pl powoduje następujące objawy:
- Plamy na skórze lub jej całkowite zaczerwienienie
- Gorączka, nieprzyjemne dreszcze
- Wzmożona potliwość ciała
- Nudności a następnie uciążliwe wymioty
- Zawroty i bóle głowy
- Problemy z prawidłowym w oddychaniem
- Silne bicie serca
- Niepokój.
Po spożyciu 50-80 ml 40% alkoholu, czyli przepiciu wszywki https://www.ponadto.com.pl/jakie-sa-objawy-przepicia-wszywki/ dochodzi do obrzęku mózgu, gwałtownego spadku ciśnienia krwi, stłumienia świadomości aż do śpiączki, zaburzenia czynności układu krążenia. Pijąc alkohol po wprowadzeniu podskórnie Esperalu osoba uzależniona od alkoholu zaczyna odczuwać tachykardię, pieczenie w klatce piersiowej, dzwonienie w uszach, pojawia się również uczucie paniki. Disulfiram jest jednym z najczęstszych leków używanych do wszywki alkoholowej. Sama substancja w żaden sposób nie wpływa na organizm, dopóki alkoholik nie spożyje alkoholu. Substancja nie pozwala na wchłonięcie alkoholu etylowego, dlatego alkohol wywołuje objawy ostrego zatrucia.
Jakie działanie wykazuje Esperal znajdujący się w wszywce alkoholowej?
Zabieg taki jak wszycie podskórne Esperalu lekarz przeprowadza po podaniu znieczulenia miejscowego, dlatego nie są odczuwane żadne dolegliwości bólowe. Lekarz w ośrodku leczenia uzależnień wykonuje niewielkie nacięcie najczęściej w górnej części pośladka i wkłada tabletki Esperal. Działanie leku trwa do 12 miesięcy, w czasie, których nie można spożywać alkoholu.
Po dostaniu się do organizmu disulfiram wpływa na funkcjonowanie wątroby, która przestaje wytwarzać enzymy odpowiedzialne za rozkład alkoholu na bezpieczne składniki. To właśnie niechęć osoby uzależnionej do przeżywania całej gamy negatywnych doznań i lęku o własne życie prowadzi do odrzucenia napojów alkoholowych.
Lek dostaje się do osocza krwi, gdzie zatrzymuje reakcję rozszczepiania alkoholu na wodę i dwutlenek węgla. W wyniku zablokowania alkohol przekształcany jest jedynie w aldehyd octowy – silnie toksyczną substancję, która zatruwa organizm. Dlatego u osób z wszywką podczas picia alkoholu dochodzi do silnej trującej reakcji, która niszczy prawie wszystkie narządy wewnętrzne.
Przygotowanie do wszywki alkoholowej
Przed wszyciem Esperalu lekarz upewnia się, że pacjent ma niezbędny poziom przygotowania psychologicznego, a także nie ma przeciwwskazań. Bardzo ważne jest, aby środek wiążący alkohol był podawany osobie zmotywowanej do powrotu do trzeźwości, w przeciwnym razie istnieje wysokie ryzyko załamania. Przed zabiegiem przechodzi się kompleksowe badanie psychologiczno-lekarskie.
Przed wszyciem tabletek disulfiramu pacjent ośrodka odwykowego przechodzi detoksykację organizmu, ponadto nie może pić alkoholu przez 5-7 dni przed zabiegiem. W przypadku braku wystarczającego poziomu motywacji osoba uzależniona od alkoholu przechodzi psychoterapię. Jej efektem jest stała motywacja pacjenta do dalszego leczenia i całkowite uwolnienie się od nałogu. Oprócz specyficznego działania antyalkoholowego wszywka z Esperalu ma jeszcze jedno udowodnione działanie, czyli wzrost poziomu dopaminy, która odpowiada za poprawę nastroju.