Aby wziąć kredyt hipoteczny, konieczna jest oczywiście zdolność kredytowa. Badanie zdolności kredytowej sprowadza się do zweryfikowania, czy klient będzie zdolny do płacenia rat kredytu na czas.
Jak banki badają zdolność kredytową?
Każdy bank ma swoje własne procedury badania zdolności kredytowej. Najbardziej złożone są one w przypadku dużych kredytów hipotecznych. Kredyt odnawialny w rachunku czy pożyczkę gotówkową można otrzymać dużo łatwiej. Bank rozważając czy udzieli komuś kredyt hipoteczny przygląda się przede wszystkim zarobkom, historii kredytowej oraz sytuacji rodzinnej i zawodowej.
Jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego?
Banki zdecydowanie najchętniej udzielają kredyty osobom, które są im już znane a wiec takim, które mają rachunek osobisty w danym banku. W takiej sytuacji bank może szybko i tanio sprawdzić jak klient wydaje swoje pieniądze i jakie miał dotychczas dochody. Warto, więc w pierwszej kolejności po kredytu udać się do swojego banku.
Niewątpliwie bank sprawdzi także historię kredytową w BIK. Właśnie z tego powodu dobrze jest pospłacać wszelkie pożyczki oraz zamknąć nieużywane karty kredytowe. Jest to szczególnie istotne jeśli przymierzasz się do wzięcia kredytu hipotecznego.
Swoje szanse na kredyt można zwiększyć także poprzez zaoferowanie dużego wkładu własnego. Aby to osiągnąć trzeba zawczasu odkładać pieniądze na ten cel.
Co jeszcze sprawdzi bank badając zdolność kredytową?
Bank zapyta przede wszystkim o zarobki. Istotna będzie nie tylko wysokość pensji, ale także charakter pracy zawodowej. Najlepiej widziane są osoby pracujące na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Dużo mniej przychylnie banki patrzą na przedsiębiorców i zatrudnionych w oparciu o umowy cywilno-prawne. Aby sprawdzić swoją teoretyczną zdolność wystarczy skorzystać z Internetu i wpisać do wyszukiwarki hasło kalkulator zdolności kredytowej.
Pracownik banku z pewnością sprawdzi jeszcze wiek kredytobiorcy, jego stan cywilny i rodzinny. Mile widziane są zawsze także dodatkowe zabezpieczenia spłaty, którym może być inne mieszkanie. Czasami, gdy okazuje się, że zarobki nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu w danej wysokości można dołączyć kolejnego współkredytobiorcę, na przykład rodzica.
Banki mają do dyspozycji cały szereg narzędzi, które pomagają klientowi dostosować ofertę kredytową do jego potrzeb. Można zaproponować wybór rat malejących zamiast równych, które są rozwiązaniem tańszym. Gdy dany klient po obejrzeniu symulacji stwierdza, że nie da rady płacić tak dużych lat można nieco wydłużyć okres kredytowania.
Jak widać badanie zdolności kredytowej to zabieg potrzebny, który zapewnia bezpieczeństwo obydwu stronom.
Jak widzisz wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się ze sporą ilością wyborów i wymaga odrobiny wiedzy. Przewodnik po świecie kredytów znajdziesz tutaj - hipotekaodpodstaw.pl - najlepsze kredyty hipoteczne. Zanim zaciągniesz bardzo duże zobowiązanie, konieczie dowiedz się jak uniknąć błędów i pułapek zastawianych przez banki. Pomoże Ci także ten wpis - https://www.finanseosobiste.pl/artykuly/jak-wybrac-kredyt-hipoteczny-2.html