Wiadomości z Mikołowa

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węgla? Poznaj kilka istotnych czynników!

  • Dodano: 2022-07-11 15:30

Dobry węgiel zapewnia nie tylko dużo ciepła na długi czas, ale przy okazji nie sieje spustoszenia w kotle. Spalanie w nowoczesnych piecach istotnie przekłada się na zmniejszenie emisji pyłów i dwutlenku węgla, niemniej jednak ciągle niezwykle ważnym elementem tej ekologicznej układanki jest paliwo odpowiedniej jakości. Na rynku paliw kopalnianych jest w czym wybierać, tak więc lepiej przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom wartym uwagi. Pomoże w tym przytoczenie parametrów, na które dobrze jest zwrócić uwagę przy wyborze węgla.

Na jakie parametry węgla warto zwrócić uwagę? Oto kilka z nich!

Węgiel to jedno z czołowych paliw opałowych stosowanych w Polsce. Przed jego zakupem warto sprawdzić bliżej jego parametry, aby dobrać idealne i maksymalnie jakościowe rozwiązanie. Kluczowe elementy to:

  • Wartość opałowa

  • Spiekalność

  • Zawartość siarki

  • Wilgotność

  • Zawartość popiołu

Oczywiście każdego interesuje przede wszystkim wartość opałowa, czyli tak zwana kaloryczność. Określa ona wydajność energetyczną opału. Co ważne – im większa kaloryczność, tym więcej ciepła niskim kosztem. Spiekalność to zdolność węgla do przechodzenia w stan plastyczny podczas spalania. Wartość powinna być niska, aby zminimalizować szkodliwe spieki i lepiej kontrolować pracę kotła. Zawartość siarki to równie kluczowa rzecz. Podczas jej spalania tworzy się dwutlenek siarki, który jest szkodliwy dla ludzi, zwierząt oraz wpływa na korodowanie kotła. Wilgotność to parametr wskazujący na ilość wody w surowcu. Poziom wilgoci powinien być jak najniższy, ponieważ ma kluczowy wpływ na jakość spalania oraz na wagę węgla, a co za tym idzie – również na cenę. Zawartość popiołu oznacza to, ile spopielonych resztek zostanie w piecu. Im więcej popiołu, tym większa częstotliwość czyszczenia popielnika.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wybierania węgla?

Wybierając węgiel do opału, dobrze jest także zwrócić uwagę na porę roku. Nie zawsze bowiem opłaca się palić jak najbardziej kalorycznym węglem. Gdy temperatury są dość wysokie, to nie ma potrzeby palić węglem o maksymalnej wartości opałowej, ponieważ wykorzystanie pełni jego mocy nie będzie możliwe. W takich wypadkach lepiej sięgnąć po węgiel o niższej kaloryczności, przy jednoczesnym zachowaniu pozostałych parametrów na odpowiednim poziomie. Węgiel oferowany jest w wielu wariantach. Popularny wybór stanowi na przykład ekogroszek i koks. Niezależnie od rodzaju, zachowanie najwyższych standardów jest na wagę złota. Szczegółowo i rzetelnie opisane paliwo znajdziesz na stronie firmy STACH, pod adresem: wegiel-stach.pl. Warto czerpać informacje od specjalistów, a ten dostawca jest jednym z liderów w swojej branży. Wejdź na stronę tej firmy, aby dowiedzieć się więcej o jakościowych paliwach!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.