Choć przyjazny środowisku sposób życia staje się coraz popularniejszy, to kupując materace zwykle nie myślimy o ekologii. W ten sposób popełniamy jednak spory błąd, ponieważ w ich produkcji nader często wykorzystywane są substancje szkodliwe nie tylko dla naszej planety, ale także dla nas samych. Ekologiczne materace to gwarancja procesu produkcji przeprowadzonego prawidłowo na każdym etapie, wykorzystania wyłącznie bezpiecznych dla zdrowia materiałów, a także posiadania wszystkich niezbędnych atestów i certyfikatów.
Materace ekologiczne - naturalne materiały
Wbrew pozorom ekologiczna produkcja materacy nie nakłada na wytwórców zbyt dużych ograniczeń. Stosuje się przede wszystkim różnego rodzaju pianki, w tym lateksową, wytwarzaną w oparciu o surowiec pozyskiwany z drzewa kauczukowego. Niestety jednak zarówno sam proces zbioru, jak i dalsze etapy wytwórstwa są dość kosztowne, co skutkuje wysoką ceną produktu końcowego i czyni te materace nieosiągalnymi dla osób o niższym dochodzie.
Czy to znaczy jednak, że takie jednostki skazane są na gorszej klasy materace? Na szczęście nie! W kategorii, jaką stanowią materace ekologiczne, można też znaleźć szeroką gamę modeli wytworzonych z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej. I choć normalnie w ich produkcji bardzo często wykorzystuje się szkodliwe substancje ropopochodne, to w tym wypadku z powodzeniem zastępuje się je olejem rycynowym, czy... słonecznikowym. Co niemniej ważne, takie rozwiązanie nie wpływa w negatywny sposób na właściwości produktu. Wręcz przeciwnie! Jak informuje konsultant sklepu z materacami Materace dla Ciebie, wytworzone w ten sposób materace cechuje większa sprężystość i odporność na odkształcenia.
Materace - kokos, końskie włosie, filc
Materace bardzo często posiadają komponenty wykonane z włókna kokosowego, materiału od dawna cenionego przez wszystkich miłośników naturalnych rozwiązań za trwałość i elastyczność. Celem wzmocnienia tych jego właściwości, kokos poddawany jest specjalnej obróbce, a następnie wykonuje się z niego maty o grubości około 1 cm. Po połączeniu z pianką lub sprężynami uzyskuje się materace o pożądanych właściwościach.
Inną możliwością jest zastosowanie końskiego włosia lub filcu, niestety jednak rozwiązanie takie nie jest polecane alergikom.
Materace ekologiczne - zielona siła
Warto podkreślić, że materace ekologiczne powstają w oparciu o materiały, które są nie tylko nieszkodliwe, ale również mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju substancje pochodzenia roślinnego, którymi nasączane są tkaniny, pianki i pokrowce. Może to być znana ze swoich właściwości bakteriobójczych lawenda, ceniony za łagodzące działanie aloes czy też odstraszający owady eukaliptus.
Materace - atesty
Przyjazne dla środowiska materace powinny być opatrzone odpowiednimi atestami i certyfikatami, tylko to jest gwarancją ich pochodzenia i przyjaznego środowisku procesu produkcyjnego. Najważniejszy spośród nich to Eco-Tex, który daje stuprocentową pewność, że w danym produkcie nie użyto żadnej szkodliwej substancji.