Wiadomości z Mikołowa

Lateralizacja rzepki - czym jest, jak się je leczy i jak unikać kontuzji podczas joggingu?

  • Dodano: 2023-03-08 11:15

Sport jest jak najbardziej zdrowym rodzajem aktywności, jednak wykonując go musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jak unikać kontuzji i dbać o ciało po ich przebyciu?

1. Dlaczego bieganie to sport o wysokim ryzyku kontuzji?

2. Lateralizacja rzepki - czym jest?

3. Jak leczy się kontuzję w postaci lateralizacji rzepki?

4. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego i innych kontuzji w przyszłości?

Dlaczego bieganie to sport o wysokim ryzyku kontuzji?

Nie da się ukryć, że bieganie to jeden z powszechniej wybieranych sportów. Dzieje się tak dlatego, że - poprawnie wykonywane - niesie ono ze sobą wiele dobroczynnych efektów. Biegając zapewniamy sobie lepszą kondycję, lepszą wydolność układu krwionośnego i oddechowego, a także możemy ćwiczyć tempo reakcji czy też własną siłę woli, stawiając sobie coraz to trudniejsze wyzwania. Niestety, bieganie ma także swoją ciemną stronę - gdy niedostatecznie uważamy, stosujemy szkodliwe techniki lub po prostu zdarzy nam się mieć pecha, możemy doprowadzić do poważnej kontuzji. Najczęstszymi urazami wśród biegaczy są te dotykające stawu skokowego oraz kolanowego. Mamy większą szansę na ich wystąpienie, gdy biegamy pomimo dużej nadwagi, mamy zwyczaj ćwiczyć na twardych powierzchniach jak na przykład asfalt, a także gdy trenujemy bez dostatecznej rozgrzewki.

Lateralizacja rzepki - czym jest?

Lateralizacja rzepki to bardzo często występująca kontuzja, w wyniku której rzepka ulega przesunięciu w bok względem jej oryginalnej, prawidłowej pozycji. W wyniku tego nasze więzadła nagle ulegają dużemu naciskowi, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Dodatkowo też przesunięta kość rzepki powoduje blokadę stawu i niemożność zgięcia nogi w kolanie. Do tego typu urazu najczęściej dochodzi w sytuacji, gdy nieprawidłowo postawimy stopę na podłożu, co powoduje "ucieknięcie" kolana w bok. Natychmiastowymi objawami uszkodzenia jest ból, szczególnie nasilający się przy próbach zgięcia nogi, okresowy obrzęk kolana, sztywnienie stawu kolanowego i niemożność przeniesienia swojego ciężaru ciała na nogę, która doznała urazu. Inną popularną kontuzją, której często doznają osoby biegające, jest tak zwane kolano biegacza.

Jak leczy się kontuzję w postaci lateralizacji rzepki?

Lateralizację rzepki powinniśmy jak najbardziej brać poważnie. Nieleczona może prowadzić do uszkodzenia chrząstki w obrębie stawu kolanowego, co znacząco pogarsza naszą jakość życia. Leczenie lateralizacji rzepki obejmuje przede wszystkim odciążenie stawu bezpośrednio po kontuzji, a następnie także rehabilitację - zarówno fizyczną, jak i z wykorzystaniem różnego rodzaju technik z wykorzystaniem sprzętu, jak na przykład pole magnetyczne, prąd czy ciekły azot. Długofalowo pacjent jest instruowany, w jaki sposób zmodyfikować swoje codzienne aktywności, tak aby nie prowokować kolejnego urazu. Jeżeli kontuzja pojawiła się więcej niż raz, najprawdopodobniej fizjoterapeuta lub lekarz zaleci nam całkowite zrezygnowanie z dotychczas uprawianych sportów, na rzecz innych - mniej ryzykownych.

Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego i innych kontuzji w przyszłości?

Staw kolanowy jest bardzo wrażliwym elementem naszego ciała. Z jednej strony może on znieść naprawdę wiele, lecz z drugiej raz uszkodzony będzie nam dokuczał już zawsze. Jeżeli jeszcze nie mieliśmy żadnej kontuzji, zadbajmy o takie rzeczy, jak poprawne techniki wykonywania ćwiczeń, dobrze przeprowadzoną rozgrzewkę oraz dostosowywanie wyzwań do swoich realnych możliwości. Gdy jesteśmy już po pierwszym urazie, powinniśmy bezdyskusyjnie słuchać naszego lekarza oraz fizjoterapeuty i stosować się do ich zaleceń, co pozwoli zminimalizować ryzyko powtórnego urazu w przyszłości.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.