Wiadomości z Mikołowa

Konto bankowe - jakie wybrać i jak założyć?

  • Dodano: 2020-06-22 06:15, aktualizacja: 2020-06-22 06:30

Zastanawiasz się jak wybrać najlepszy rachunek rozliczeniowy? Nie jesteś pewien, w jakim banku Twoje pieniądze będą najbezpieczniejsze? Nie wiesz, czy konto dla młodych będzie dla Ciebie odpowiednie? Chcesz uniknąć wysokich opłat? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając bank i jak najlepiej dopasować ofertę do swoich potrzeb. Zapraszamy do lektury!

Jakie konto bankowe wybrać?

Wybór odpowiedniego rachunku rozliczeniowego nie jest prostą sprawą. Instytucje finansowe co chwilę wymyślają nowe promocje i obiecują brak opłat za prowadzenie konta. Jednak w rzeczywistości takie darmowe oferty nie istnieją. Możesz natomiast ograniczyć wydatki do minimum i uniknąć płacenia za usługi, z których nie korzystasz. Jak to zrobić?

Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby. Pomoże Ci to stwierdzić, które usługi są faktycznie niezbędne, a z których możesz zrezygnować. Z kolei opłaty za funkcje, których często używasz, możesz łatwo zminimalizować. Wystarczy, że spełnisz kilka prostych warunków. Na przykład, jeśli wykonasz 5 transakcji kartą w miesiącu - wówczas nie będziesz musiał ponosić kosztów prowadzenia rachunku.

Na jakie usługi bankowe zwrócić szczególną uwagę?

Przed złożeniem wniosku o otwarcie konta osobistego w banku dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby poszczególne usługi były jak najtańsze.

Dostęp przez internet

Większość osób chciałaby ograniczyć wizyty w oddziale do minimum. Dlatego warto szukać ofert, które umożliwiają składanie różnych wniosków przez Internet (możliwe jest również założenie konta online). Tak, aby w przyszłości, jak najwięcej formalności można było załatwić bez wychodzenia z domu. Dobrze jest też sprawdzić opinie dotychczasowych użytkowników na temat bankowości internetowej. Powinna ona być przede wszystkim funkcjonalna i niezawodna. Warto, też zwrócić uwagę na wygląd aplikacji. Nowoczesne rozwiązania są z reguły bardziej przejrzyste i mają szereg udogodnień, dzięki którym wykonywanie operacji finansowych jest szybkie, wygodne i bezstresowe.

Karta płatnicza

Dla osób, które często dokonują płatności bezgotówkowych znalezienie oferty z darmową kartą, nie będzie stanowiło problemu. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, czy poza podstawowymi funkcjonalnościami, będziesz mógł korzystać np. z możliwości wykonywania transakcji zbliżeniowych.

Przelewy

Darmowe przelewy natychmiastowe są już raczej standardem. Można je wykonać w dowolnym momencie, logując się do swojego konta przez Internet. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku płatności typy pay-by-link, czyli tych inicjowanych za pośrednictwem sklepów internetowych. Jeżeli często robisz zakupy online, warto zwrócić uwagę, czy bank na pewno je obsługuje 24h na dobę.

Bankomaty

Większość instytucji finansowych oferuje darmowe wypłaty w sieci swoich bankomatów. Może jednak okazać się to niewystarczające, zwłaszcza w przypadku regularnych podróży. W zależności od tego, jak często pobierasz pieniądze i gdzie mieszkasz, powinieneś sprawdzić:

  • czy bank oferuje darmowy dostęp do bankomatów popularnych sieci,

  • czy i gdzie można korzystać z wypłat przez BLIK,

  • jak wygląda wypłacanie pieniędzy za granicą,

  • jaka prowizja pobierana jest w przypadku wypłaty gotówki z bankomatu obcej sieci.

BLIK

Bezpieczne płatności BLIKIEM to usługa dostępna w bankowości mobilnej, szczególnie polecana dla młodych, ale nie tylko. Pozwala na dokonywanie transakcji bez użycia karty płatniczej. Wystarczy podać sześciocyfrowy, jednorazowy kod wyświetlany w aplikacji bankowej. W ten sposób można płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych, dokonywać przelewów błyskawicznych lub wypłacać gotówkę z bankomatu. Jeżeli często korzystasz ze smartfona, przed otwarciem konta warto sprawdzić, czy bank udostępnia usługę BLIK.

Jak ograniczyć wydatki za prowadzenie konta w banku?

Przestrzeganie kilku prostych zasad pomoże zminimalizować opłaty za konto bankowe:

  • jak najczęściej korzystaj z dostępu do konta przez Internet i bankowości mobilnej. Te kanały są preferowane przez banki i używanie ich jest zwykle darmowe;

  • pamiętaj, aby Twój rachunek w banku był aktywny. Kilka razy w miesiącu użyj karty płatniczej. W ten sposób prowadzenie konta będzie darmowe;

  • jeżeli zakładasz kolejne konto, dokładnie przeanalizuj, z których usług będziesz korzystać. To pozwoli uniknąć wysokich opłat, za nieprzydatne funkcje.

Podsumowanie

Dokładna analiza potrzeb pozwala zminimalizować wydatki za funkcje, których nie będziesz używać w przyszłości. Dzięki temu prowadzenie konta w banku nie będzie generować dodatkowych kosztów. Ponadto, jeśli spełnisz kilka prostych warunków, będziesz mógł za darmo korzystać z udogodnień takich jak szybkie przelewy, czy wygodne płatności kartą lub BLIKIEM.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.