Niektóre choroby skóry są tymczasowe i ustępują bez żadnej interwencji. Inne są trwałe i pojawiają się, kiedy skóra jest narażona na działanie pewnych alergenów lub substancji chemicznych. Stres jest również częstym czynnikiem wywołującym choroby skóry i może powodować zaostrzenie objawów.
Trądzik
Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry, która dotyka głównie nastolatków i młodych ludzi. Jest on spowodowany głównie zmianami hormonalnymi, które powodują, że gruczoły łojowe skóry produkują nadmierną ilość sebum. Stan ten może jednak ulec zaostrzeniu w wyniku niewłaściwego odżywiania, nieprawidłowej higieny skóry lub nadużywania tłustych produktów do pielęgnacji skóry. Aby poradzić sobie z trądzikiem, będziesz musiał poprawić swoją dietę, aby zmaksymalizować ilość przyjmowanych składników odżywczych. Możesz także zmienić sposób pielęgnacji skóry, przedkładając produkty matujące nad produkty na bazie oleju. Dermatolodzy mogą również przepisać leki zmniejszające nasilenie trądziku i retinoidy stosowane miejscowo.
Egzema
Egzema powoduje powstawanie na skórze suchych plam i zaczerwienienia. Jej przyczyna nie jest znana, ale uważa się, że jest wynikiem reakcji autoimmunologicznej organizmu. Stan ten pogarsza się w wyniku kontaktu z toksynami i zanieczyszczeniami środowiskowymi, zapachowymi produktami kosmetycznymi i kosmetykami, pleśnią i alergenami pokarmowymi. Może się również pojawić w wyniku nadmiernego stresu. Leczenie egzemy często polega na stosowaniu leków miejscowych i doustnych. Rozpoznanie i unikanie czynników wywołujących egzemę również pomoże ci w jej zwalczaniu. Odnośnie zdrowia więcej na medicot.pl
Łuszczyca
Podobnie jak egzema, łuszczyca powoduje powstawanie płatów czerwonej, suchej skóry, która często jest szorstka w dotyku. Może pojawić się na skórze głowy, łokciach, kolanach i plecach, a jej nasilenie często zmienia się w ciągu roku. Nie ma lekarstwa na łuszczycę, ale można ją złagodzić, stosując leki miejscowe lub zastrzyki systemowe.
Trądzik różowaty
Jest to przewlekłe schorzenie skóry, które dotyka głównie twarzy. Może być nasilony przez nadmierny stres, ekspozycję na światło słoneczne i spożywanie alkoholu. Jeśli masz trądzik różowaty, możesz zauważyć rumieńce na skórze. Czerwone obszary mogą szczypać lub piec, kiedy stosujesz produkty do pielęgnacji. Aby skutecznie walczyć z trądzikiem różowatym, powinieneś: unikać silnego światła słonecznego i stosować filtr SPF, stosować produkty do pielęgnacji skóry, które są odpowiednie dla skóry wrażliwej, kontrolować poziom stresu, przyjmować leki z antybiotykami pod okiem wykwalifikowanego dermatologa