Wiadomości z Mikołowa

Jakie tworzywa sztuczne nadają się do recyklingu? Dowiedz się, jak odpowiedzialnie sięgać

  • Dodano: 2022-07-11 15:30

Tworzywa sztuczne są obecnie jedną z najczęściej stosowanych grup materiałów budowlanych. Trudno się temu dziwić, skoro produkcja ich najczęściej jest dość wygodna, a parametry bywają o wiele lepsze niż przy droższych, alternatywnych rozwiązaniach. Wykorzystuje się je niemal wszędzie, a, jak podają statystyki, produkcja tworzyw sztucznych na całym świecie rocznie osiąga ponad 300 milionów ton. Zapotrzebowanie w Polsce na rok stanowi 3% tej wartości, czyli aż 3 miliony. Same odpady szacuje się na ponad połowę. To wszystko może martwić, niemniej jednak odpowiednia świadomość z obszaru recyklingu potrafi załagodzić skutki tak ogromnej produkcji. Z całą pewnością stawianie na dobrą jakość tworzyw już jest w stanie zrekompensować wiele, ponieważ wymiana jest ograniczona do minimum.

Krótka historia tworzyw sztucznych. Poznaj bliżej efekty wprowadzenia plastiku w codzienne życie

Era tworzyw sztucznych trwa w zasadzie od nie tak dawna. Historia wprowadzenia plastiku zaczyna się w XIX wieku, gdy wynaleziono między innymi celuloid. Istotne było także odkrycie bakelitu w XX wieku, ponieważ stanowił świetny izolator elektryczności, a także nie topił się i nie rozpuszczał. Zaczęto produkować przy jego użyciu na przykład suszarki, radia czy nawet telefony. To też czasy przełomu. Przemysł elektrotechniczny po tych odkryciach ruszył do przodu, a tworzywa sztuczne na stałe zagościły w wielu segmentach codziennego życia konsumenckiego.

Około 40% przedmiotów wykonywanych z tworzyw sztucznych stanowi produkty jednorazowego użytku. Odpady z tworzyw sztucznych są szkodliwe dla naturalnego środowiska. Czas rozkładu wynosi co najmniej 100 lat. Dlatego też warto rozsądnie podchodzić do segregacji, aby nie przykładać ręki do i tak ogromnego już zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska. To ważne, ponieważ tworzywa sztuczne doskonale sprawdzają się w przedmiotach powtórnego zastosowania. Przykładowo plastikowe elementy wielu zadaszeń spotykanych na każdym kroku pozwalają na odzyskanie cennego poliwęglanu.

Poliwęglan to jedno z tworzyw, które można poddać recyklingowi!

Warto zaznaczyć, że odkrycie i rozpowszechnienie tworzyw sztucznych odegrało kluczową rolę w rozwoju wielu dziedzin życia oraz, co oczywiste, nauki. Jednym z popularniejszych w obecnych czasach tworzyw sztucznych jest poliwęglan, który skutecznie wyparł tradycyjne szkło z użycia w wielu miejscach. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy spojrzy się na parametry wytrzymałościowe, cenę i łatwość obróbki oraz montażu. Poliwęglan jest dostępny w wielu opcjach. Jak można zobaczyć na stronie firmy Mediplex, która ma go w swoim asortymencie najcenniejszych formach, świetnie sprawdzi się w formie zadaszenia. Duża przepuszczalność światła przy niezwykłej odporności na zewnętrzne warunki atmosferyczne sprawia, że proces eksploatacji jest maksymalnie długi w tym jednym z wielu zastosowań. Warto dowiedzieć się więcej o tym tworzywie sztucznym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.