Wiadomości z Mikołowa

Jakie sprawy urzędowe można załatwić przez internet?

 • Dodano: 2024-04-09 11:15

Coraz szerszy dostęp do szerokopasmowego internetu sprawił, że wiele spraw jesteśmy w stanie załatwić za pomocą komputera lub smartfona. Tak też jest w przypadku formalności. Dzisiaj pokażemy Ci, jakie sprawy urzędowe można załatwić online i jak zrobić to bezpiecznie.

Jakie sprawy urzędowe można załatwić online?

Obecnie lista spraw urzędowych, jakie możesz załatwić przez internet, jest dość długa. Jako osoba prywatna możesz na przykład:

 • złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców,

 • rozliczenie podatku,

 • zgłosić się po pomoc do urzędu pracy,

 • założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta,

 • wnioskować o kartę europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego,

 • zgłosić utratę dowodu osobistego,

 • zarejestrować samochód,

 • zamówić receptę na leki.

Są to tylko niektóre przykłady, gdyż lista ta dosłownie każdego dnia wydłuża się o nowe pozycje. Jest to duże udogodnienie, zwłaszcza dla osób z ograniczoną mobilnością lub niepełnosprawnych.

Także przedsiębiorcy mogą wiele spraw urzędowych załatwić za pośrednictwem komputera. O to niektóre z nich:

 • Rozliczenie podatku dochodowego,

 • Nadanie Pełnomocnictwa do składania elektronicznych deklaracji,

 • Pobranie zaświadczenia o niezaleganiu w składkach ZUS,

 • Zakładanie i zarządzanie firmą,

 • Rejestracja znaków towarowych, czy wzorów przemysłowych.

Jeśli prowadzisz firmę, takie rozwiązanie jak usługi online, pozwala Ci zaoszczędzić czas, który poświęciłbyś na dojazd do urzędu, czekanie w kolejce i załatwianie sprawy w okienku. Teraz możesz w kilka minut uporać się z formalnościami z własnego biura lub salonu.

Osoby prywatne i firmy mogą łatwo uzyskać dostęp do wielu oficjalnych usług online, co jest nie­zwykle wygodne. Umożliwia to załatwianie formalności be­z wychodzenia z domu, co ma dziś duże znaczenie­. E-administracja przyspiesza procesy, zapewnia prze­jrzystość i dostępność usług. Co więcej, rozwój usług online zwiększa ich jakość i wydajność. Urzędy są mniej obciążone, a my jako petenci możemy decydować o tym, kiedy i jak załatwiamy nasze sprawy.

Jak załatwić sprawy urzędowe przez internet

Jeżeli masz w domu komputer i dostęp do internetu, to możesz bez problemu załatwić swoje urzędowe sprawy. Pierwszym krokiem jest odnalezienie właściwej strony internetowej. Może to być portal obywatel.gov.pl lub biznes.gov.pl dla przedsiębiorców. Następnie konieczne jest założenie konta użytkownika. W tym celu najlepiej użyć profilu zaufanego lub skorzystać z bankowości internetowej. Takie postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo i ochronę Twoich danych osobowych. Nikt nie może podszyć się pod Ciebie, lub zdobyć Twoich wrażliwych danych.

Gdy już się zalogujesz, zyskujesz dostęp do wielu usług, o których czytałeś wcześniej. Jeżeli konieczne jest dołączenie wniosków, pomoc w ich wypełnieniu znajdziesz na portalu wnioskionline.pl. Na stronach urzędowych krok po kroku jesteś prowadzony przez kolejne etapy sprawy, aż do jej załatwienia. W późniejszym czasie możesz śledzić status sprawy, a istotne powiadomienia otrzymasz na Twoją skrzynkę mailową. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, zarówno dla zwykłego obywatela, jak i przedsiębiorcy.

Co ważne, nie musisz kierować się godzinami otwarcia urzędów. Usługi online dostępne są przez 24 godziny na dobę. Dlatego możesz zająć się sprawami urzędowymi, wtedy kiedy masz na to czas: rano przed wyjściem do pracy, czy też wieczorem, gdy już odpoczywasz. A nawet w weekend, systemy informatyczne nie odpoczywają. Nie ma znaczenia także, to gdzie się w danej chwili znajdujesz. Z każdego miejsca na świecie możesz załatwić swoje sprawy urzędowe.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Korzystając z urzędowych e-usług, powinieneś zachować daleko idącą ostrożność. Przede wszystkim, gdy się logujesz, używaj silnych i trudnych do złamania lub odgadnięcia haseł. Dobrze jest także regularnie je zmieniać. Nigdy nie używaj tego samego hasła do wielu kont lub serwisów. Takie działanie znacznie ułatwia pracę hakerowi lub oszustowi. Nie powinieneś też nigdzie tych haseł zapisywać, ani dzielić się nimi z członkami rodziny lub znajomymi.

Zawsze przed podaniem ważnych danych osobowych lub finansowych sprawdź, czy strona, na której się znajdujesz, korzysta z szyfrowania danych oraz posiada aktualne certyfikaty bezpieczeństwa. Upewnij się, że jest to prawdziwa strona danego urzędu lub instytucji, a nie kopia stworzona do wyłudzenia danych. Nie korzystaj z nieznanych linków, np. otrzymanych w wiadomościach mailowych.

Bezpieczeństwo zapewnia także częsta aktualizacja systemu operacyjnego, przeglądarki oraz innych aplikacji zainstalowanych na Twoim komputerze. Zapobiega to atakom cyberprze­stępców, którzy żerują na starszych wersjach aplikacji ze znanymi słabościami. Prze­strzegając tych prostych praktyk bezpiecze­ństwa, możesz wzmocnić swoją ochronę podczas korzystania z rządowych stron oraz platform.

Załatwianie spraw urzędowych przez internet to wygodne rozwiązanie. Dzisiaj pokazaliśmy Ci jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie. Pamiętaj o naszych poradach, a z pewnością nie raz z sukcesem skorzystasz z rządowych stron internetowych, aby załatwić swoje sprawy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.