Zaciągnięcie pożyczki wymaga podjęcia określonych czynności, szczególnie jeśli ma to nastąpić przez internet lub telefon. Pożyczki online, choć proste w uzyskaniu, wymagają od wnioskodawcy konkretnych działań. Wiele w tym zakresie zależy od wysokości żądanej kwoty oraz aktualnego stanu majątkowego przyszłego pożyczkobiorcy. Jak więc skutecznie zaciągnąć pożyczkę online?
Udokumentowanie pożyczki online
Zacznijmy od tego, że każda pożyczka online, której wysokość przekracza 1000 zł musi być zawarta w formie dokumentowej. Chodzi tu o możliwość wykazania faktu zaciągnięcia określonego zobowiązania oraz istnienia warunków spłaty długu.
Zdecydowana większość rzetelnych firm pożyczkowych udziela wsparcia finansowego w oparciu o umowę bez względu na wysokość kwoty pieniężnej. Taka praktyka świadczy o uczciwości i profesjonalizmie danego pożyczkodawcy. Transakcja, która opiewa na kilkaset złotych i zostaje udokumentowana jest bezpieczniejsza dla obu jej stron (nawet gdyby pożyczka miała opiewać na symboliczną kwotę 100 zł).
Proces zaciągania pożyczki online
Chęć uzyskania wsparcia finansowego powinien być poprzedzony dokładną analizą rynku oraz możliwości finansowych wnioskodawcy. Przyszły pożyczkobiorca musi realnie ocenić stan swojego majątku oraz ustalić jaka kwota będzie mu potrzebna (i czy będzie ją w stanie spłacić w terminie). Następnie należy wybrać pożyczkodawcę – na rynku istnieje ogromna liczba firm działających w sektorze pożyczek online. Warto więc z uwagą prześledzić wszystkie oferty i wybrać tę najkorzystniejszą, nawet gdy sprawdzanie zajmie nam trochę czasu.
Znalezienie właściwej firmy, a następnie dokładne przeanalizowanie warunków spłaty jest kluczowe przy każdej pożyczce online. Zwróćmy szczególną uwagę na zapisy tzw. drobnym druczkiem, które mogą wprowadzać niezbyt korzystne zobowiązania dla pożyczkobiorcy. Ważność na tym etapie sprawy może uchronić nas przed przykrymi niespodziankami w postaci wyższych odsetek, dodatkowych kar finansowych czy możliwości skierowania sprawy do sądu lub egzekucji komorniczej.
Wybór pożyczkodawcy i zgłoszenie wniosku
Jeśli wybraliśmy firmę, która ma udzielić nam pożyczki online i spełniamy wszystkie niezbędne warunki do przyznania pieniędzy, kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z pożyczkodawcą. W praktyce można to zrobić na kilka różnych sposobów, choć najpopularniejszymi są:
-
kontakt z pracownikiem firmy przez czat,
-
kontakt przez formularz zgłoszeniowy,
-
kontakt przez wiadomość e-mail,
-
kontakt telefoniczny,
-
kontakt w tradycyjnej formie pisemnej lub w oddziale firmy (ta opcja bardzo rzadko jest wykorzystywana przy pożyczkach online i pojawia się z reguły wtedy, gdy wcześniejsze formy kontaktu okazały się być niewystarczające).
Wiele internetowych pożyczkodawców oferuje swoje usługi bez potrzeby nawiązywania bliższego kontaktu z pracownikami firmy. Chodzi o to, że na stronach internetowych umieszczają oni gotowe wnioski o udzielenie pożyczki, które po prawidłowym wypełnieniu są przesyłane bezpośrednio do danej firmy, a następnie poddawane szybkiej weryfikacji.
Jeśli opcja samodzielnego wypełnienia wniosku jest dostępna u danego pożyczkodawcy, warto z niej skorzystać – pod warunkiem jednak, że zrobimy to przy zachowaniu należytych zasad bezpieczeństwa. Każdy wniosek, w którym zawarte zostaną dane wrażliwe przyszłego pożyczkobiorcy powinien być zabezpieczony specjalnym certyfikatem. Taka zasada obowiązuje m.in. podczas logowania się do bankowości internetowej. O istnieniu odpowiednich zabezpieczeń świadczy symbol zamkniętej kłódki, który wyświetla się w pasku adresowym przeglądarki internetowej – po lewej stronie przed napisem „https” lub „www”. Jeśli brak jest takiego symbolu na pasku adresowym lub widzimy znaczek otwartej kłódki, lepiej zrezygnować z podawania danych – mogą one wpaść w niepowołane ręce i ktoś zaciągnie pożyczkę na nasze konto.
Po wypełnieniu formularza i przesłaniu go do pożyczkodawcy otrzymujemy informację o procesie weryfikacyjnym. Niekiedy możemy być poproszeni o podanie kodu dostępu, który zostanie podany na nasz numer telefonu. Procedura z reguły jest bardzo szybka – trwa kilkanaście minut, niekiedy kilka godzin. Czasami zdarza się, że przyznanie pożyczki zajmuje dzień lub dwa – szczególnie, gdy wniosek został wysłany w weekend, zaś firma nie pracuje w tych dniach (podobnie, jeśli wnioskujemy o przyznanie pożyczki w późnych godzinach nocnych).
Udzielenie pożyczki online następuje w formie przelewu na wskazane konto bankowe wnioskodawcy – przelew odbywa się z reguły tego samego dnia, przy czym weekend może opóźnić zaksięgowanie kwoty na naszym koncie bankowym aż do najbliższego dnia roboczego. Wraz z przelewem firma pożyczkowa powinna przesłać całą dokumentację, w której zostaną określone wszystkie warunki zwrotu przyznanych pieniędzy.