Wiadomości z Mikołowa

Jak w 5 krokach zostać kierowcą zawodowym?

  • Dodano: 2018-10-18 12:45, aktualizacja: 2018-10-24 10:31

Praca kierowcy zawodowego – czy to ciężarówek, czy autobusów – kusi zarobkami i licznymi ofertami zatrudnienia. Nie jest to jednak zawód dla każdego, gdyż wymaga on odpowiednich predyspozycji, zdolności do radzenia sobie ze stresem, dobrego stanu zdrowia. Do zdobycia uprawnień konieczne są również kosztowne szkolenia i kursy. Jesteś zdecydowany na tę ścieżkę kariery? Z naszego artykułu dowiesz się, jak zostać kierowcą zawodowym – krok po kroku.

Po pierwsze – prawo jazdy kategorii B

Prawo jazdy kategorii B, uprawniające do kierowania samochodami osobowymi i dostawczymi o masie nieprzekraczającej 3,5 t, to sprawa absolutnie podstawowa. Bez tego uprawnienia, niemożliwe jest staranie się o kwalifikacje na wyższe kategorie – C, C+E, D. By zdobyć prawo jazdy kat. B, należy przejść kurs oraz uzyskać pozytywne orzeczenie lekarskie. Do egzaminu teoretycznego i praktycznego można podejść, gdy ma się ukończone 18 lat – przy czym szkolenie przygotowawcze można rozpocząć jeszcze przed 18 urodzinami.

Po drugie – uprawnienia na wyższe kategorie

Prawo jazdy odpowiedniej kategorii jest niezbędne do pracy jako kierowca zawodowy. W zależności od wybranej ścieżki kariery, postawić można na:

  • kategorię C – uprawnia ona do kierowania pojazdem ciężarowym o masie przekraczającej 3,5 t; można uzyskać ją w wieku 21 lat,
  • kategorię C+E – posiadacz tego prawa jazdy może prowadzić pojazdy ciężarowe z przyczepami i naczepami; podobnie jak w przypadku kat. C, do egzaminu na C+E można podejść, mając ukończone 21 lat,
  • kategorię D – ta kategoria uprawnia do prowadzenia autobusów, można ją uzyskać, mając 24 lata,
  • kategorię D+E – na autobusy z przyczepą, uprawnienia na tę kategorię bez dodatkowych egzaminów przysługują posiadaczom kategorii D i C+E; tak jak w przypadku kat. D, można uzyskać ją, mając ukończone 24 lata.

Podobnie jak w przypadku kategorii B, konieczne jest odbycie kursu i zdanie egzaminu państwowego. Jednak samo prawo jazdy nie wystarczy – by zostać kierowcą zawodowym, trzeba spełnić kilka innych wymagań.

Po trzecie – uzyskanie kwalifikacji zawodowej kierowcy

Kurs i egzamin, niezbędne do uzyskania kwalifikacji zawodowej, odbywa się, w zależności od wieku, przed lub po zdobyciu prawa jazdy wybranej kategorii. Osoby 18-letnie lub 21-letnie (w przypadku kierowców autobusów) mogą podejść do egzaminu na kategorię C, C+E i D, jeśli ukończyły kurs i zdały egzamin na kwalifikację wstępną pełną. W przypadku kierowców w wieku uprawniającym do posiadania prawa jazdy wyższych kategorii bez dodatkowych obostrzeń, wystarczy skorzystać z kursu na kwalifikację wstępną przyspieszoną. Jest on krótszy i tańszy, niż wariant pełny. Po zdaniu egzaminu państwowego, kierowca otrzymuje świadectwo kwalifikacji zawodowej. Co 5 lat, od daty jego uzyskania, należy przechodzić dodatkowe szkolenia okresowe.

Po czwarte – badania psychotechniczne

Po raz pierwszy badania dla kierowców zawodowych wykonuje się na dzień przed wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej, kolejne przechodzi się co 5 lat, w ramach szkoleń okresowych. Obejmują one:

  • testy służące do badania predyspozycji osobowościowych i temperamentu
  • testy sprawności intelektualnej, oceniające zdolności umysłowe, szybkość i dokładność działania i spostrzegania, koncentrację, podzielność uwagi, wyobraźnię przestrzenną,
  • testy sprawności psychomotorycznej:
    • pomiar czasu reakcji prostej i złożonej,
    • badanie widzenia przestrzennego i oceny odległości,
    • określenie dolnego progu wrażliwości wzrokowej,
    • badanie szybkości adaptacji wzroku do ciemności po olśnieniu.

Ponadto, w trakcie badań psychologicznych wyklucza się występowanie schorzeń, umożliwiających wykonywanie pracy kierowcy, takich jak m.in. choroby układów: krążenia, oddechowego czy nerwowego.

Po piąte – wyrobienie karty kierowcy

Karta kierowcy jest niezbędna do prowadzenia pojazdów, wyposażonych w tachograf cyfrowy. Umożliwia ona identyfikację danego kierowcy i przypisywanie do niego informacji na temat przejazdów rejestrowanych przez tachograf. By starać się o kartę, należy posiadać stosowne uprawnienia do prowadzenia danego pojazdu. Wniosek składa się w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a wydana karta ważna jest przez 5 lat.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Dzidziuś

    Tylko po co komu taka niewniewdzięczna robota???Sam jeżdżę 18 lat i o 18 lat za dużo.

  • Xxx

    Robert to ty?

  • Antek

    Gdzie można zrobić psychotesty w Gdyni?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.