Próchnica zębów to choroba, która może dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jej ryzyko zmniejszają (lub wręcz całkowicie eliminują): codzienna higiena jamy ustnej, regularne kontrole stomatologiczne oraz uzupełnianie niedoborów pokarmowych. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak leczyć próchnicę, jeśli już doszło do jej rozwoju.
Leczenie próchnicy powinno przebiegać w sposób kompleksowy, zawsze pod okiem doświadczonych profesjonalistów, np. w MAGDent. Liczy się zarówno stomatologiczne usunięcie ognisk próchnicowych, jak i postępowanie domowe. Podejście do pacjenta powinno być indywidualne, ponieważ każdy przypadek jest inny. Poznaj jednak podejście terapeutyczne rekomendowane przez specjalistów!
Wizyta u stomatologa
Każdy przypadek próchnicy musi być skonsultowany ze stomatologiem. Im wcześniejsze podjęcie leczenia, tym lepsze efekty. Pierwszą oznaką próchnicy są niewielkie, białe plamki na szkliwie. Leczy się je utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej, remineralizacją (wprowadzeniem utraconych minerałów do szkliwa) oraz ozonowaniem. Ogromne znaczenie ma coroczna kontrola stomatologiczna, podczas której prowadzi się higienizację zębów (piaskowanie, skaling, fluoryzacja). W przypadku dzieci nie można pomijać znaczenia lakowania zębów.
Bardziej zaawansowane przypadki próchnicy wymagają usunięcia chorych tkanek zęba i dokładnego oczyszczenia jego powierzchni z bakterii. Może to się odbywać pod kontrolą mikroskopu, zwykle w znieczuleniu miejscowym.
Następnie ubytki uzupełnia się specjalnymi materiałami (tzw. plombowanie).
Zarówno zęby mleczne, jak i stałe, są niezwykle ważne. Dlatego ekstrakcja powinna być ostatecznością.
Codzienna higiena jamy ustnej
Po wizycie u stomatologa należy skupić się na codziennej higienie jamy ustnej. Obejmuje ona przede wszystkim:
- szczotkowanie zębów 2 razy dziennie (rano i wieczorem), najlepiej przy użyciu szczoteczki elektrycznej lub sonicznej;
- nitkowanie przestrzeni międzyzębowych – osoby noszące aparat ortodontyczny mogą korzystać z nici o sztywnych końcach;
- stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, np. z dodatkiem fluoru.
Aby zachęcić dzieci do mycia zębów, warto wybrać kolorową szczoteczkę, smakową pastę do zębów lub przeobrazić tę czynność w zabawę.
Zdrowa dieta i unikanie słodyczy
Bakterie próchnicotwórcze prowadzą intensywny metabolizm cukrów prostych dostarczanych wraz z pożywieniem, czemu towarzyszy przewaga procesów demineralizacyjnych szkliwa nad remineralizacyjnymi i ochronnymi. Ich pożywką są więc cukry proste, które znajdziemy przede wszystkim w słodyczach, owocach oraz mleku. Skutecznym postępowaniem w profilaktyce i leczeniu próchnicy jest rezygnacja ze spożycia słodyczy (lub znaczne ich ograniczenie), a także unikanie jedzenia owoców czy picia mleka tuż przed snem, bez późniejszego wyszczotkowania zębów.
Pamiętaj, aby Twoje dziecko nie zasypiało z butelką w buzi. To najkrótsza droga do rozwoju tzw. próchnicy butelkowej. Nocą produkcja śliny maleje, przez co resztki pokarmu nie są usuwane z powierzchni zębów, odżywiając patogenne bakterie.