Wiadomości z Mikołowa

Dorabianie kluczy nietypowych - jak sobie z nim poradzić?

  • Dodano: 2020-01-30 14:45

Dorobienie klucza zazwyczaj trwa kilka minut – ślusarz wykona je na poczekaniu lub w trakcie naszych zakupów w galerii handlowej. Bywa jednak, że potrzebujemy dorobić klucz o rzadkim profilu lub ze skomplikowanymi zabezpieczeniami, na przykład magnetycznym. W takiej sytuacji sporządzenie kopii może się wydawać niemożliwe. Warto wiedzieć, że najczęściej spotykane punkty kopiowania kluczy dysponują zazwyczaj tylko najczęściej spotykanymi urządzeniami i półproduktami. Aby dorobić rzadki klucz, konieczne może być znalezienie specjalizującego się w tym ślusarza.

Dlaczego dorabianie kluczy bywa tak trudne?

Wynika to z coraz nowszych pomysłów dotyczących zabezpieczeń. Producenci prześcigają się w tworzeniu zabezpieczeń, które są niemożliwe do obejścia bez konieczności zniszczenia zamka lub drzwi. Niektórzy producenci wręcz uniemożliwiają dorabianie kluczy poza siedzibą firmy, co sprawia, że podrobienie klucza jest niemożliwe, ale z drugiej strony może być sporym utrudnieniem w sytuacji awaryjnej.

Warto też pamiętać, że jeśli chcemy dorobić klucz do zamka patentowego, musimy udać się do autoryzowanego punktu z kartą upoważniającą do kopiowania klucza.

Kiedy dorabianie kluczy się opłaca?

Klucze dorabiamy zazwyczaj wtedy, gdy mamy potrzebę zwiększenia liczby użytkowników lokalu lub potrzebujemy kopii zapasowej. Jeżeli więc mamy dobry zamek i chcemy, by lokalu używało wiele osób (na przykład biura), to dorabianie kluczy jest zapewne najlepszym pomysłem. Jeżeli jednak mamy niedrogi zamek i jeden klucz, to bardziej opłacalne może być kupienie nowego zamka podobnej klasy z kilkoma oryginalnymi kluczami – cena może być porównywalna, za to mamy pewność, że zamek jest nowy i przez dłuższy czas powinien działać bez zarzutu.

Warto zapoznać się także z informacjami, jakie zamieszczają na swoich stronach internetowych firmy ślusarskie, np. http://zamki.sos.pl/uslugi/dorabianie-kluczy/. Jeżeli kupujemy nowy zamek, koniecznie upewnijmy się, jak będzie wyglądać ewentualne dorabianie kluczy – jeżeli wymagana jest na przykład karta bezpieczeństwa, schowajmy ją w bezpiecznym miejscu, by nie mieć problemu z jej znalezieniem, gdy będzie potrzebna. Być może dobrym pomysłem jest zamówienie kilku zapasowych kluczy „na wszelki wypadek” - nawet, jeżeli chwilowo nie są nam potrzebne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.