Wiadomości z Mikołowa

Co to jest i jak działa piec powietrzny? Piece powietrzne

  • Dodano: 2023-01-09 07:45, aktualizacja: 2023-01-09 07:58

Piece powietrzne to nowoczesne urządzenia, które opierają swoje działanie na ogrzewaniu powietrza. Wybierając taki system grzewczy, w pomieszczeniu nie potrzebujemy kaloryferów ani rur grzewczych. Ciepło powstaje w piecu, z tego powodu metoda ta jest określana jako ogrzewanie bezpośrednie. 

Piec powietrzny – ogrzewanie nadmuchowe

Ogrzewanie nadmuchowe to metoda grzewcza bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych. System nadmuchowy w Polsce jest mniej znany, ale bywa wykorzystywany w kominkach i piecach powietrznych. Takie rozwiązanie jest stosowane w pomieszczeniach, w których założenie instalacji byłoby nieopłacalne, np. domek letniskowy, warsztat lub garaż.

Ogrzewanie nadmuchowe to takie, w którym odpowiednio nagrzane powietrze za pomocą kanałów wentylacyjnych trafia do określonych pomieszczeń. Aby powietrze miało odpowiednią temperaturę, do jego ogrzewania stosuje się piece powietrzne. 

Powietrze zasysane jest przez czerpnię (wewnętrzną lub zewnętrzną), następnie przechodzi przez umieszczony na wlocie pieca filtr włókninowy, na którym zatrzymują się zanieczyszczenia mechaniczne znajdujące się w zasysanym powietrzu. Do systemu czerpnia zasysa powietrze zewnętrzne i wewnętrzne, co sprawia, że powietrze osiąga żądaną temperaturę szybciej i taniej, ponieważ z mniejszą ilością opału. 

Piece powietrzne – charakterystyka

Piece powietrzne mogą mieć nieprzeciętny kształt i parametry grzewcze. Ich konstrukcja opiera się na giętych, zespawanych ze sobą stalowych rurach na górze i na dole urządzenia. Rury te oplatają komorę spalania, dzięki czemu szybko się nagrzewają i działają jak dysze wydmuchujące gorące powietrze. 

Zimne powietrze jest zasysane spod pieca, dolnym końcówkami rur, następnie jest podgrzewane i równomiernie wypuszczane górnymi końcówkami rur. 

Piece powietrzne – gdzie stosować?

Elegancki design pieców powietrznych sprawia, że doskonale prezentują się one zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Jednocześnie ich niezwykła funkcjonalność powoduje, że często są wykorzystywane w warsztatach, magazynach oraz halach produkcyjnych. 

Piec powietrzny do dużych pomieszczeń musi mieć odpowiednią moc. Jednak dobrze dobrany model sprawi, że można prawie natychmiast ogrzać powietrze nawet na dużej przestrzeni hali. Wybierając piec nadmuchowy, warto zwrócić uwagę na funkcję wentylacji. Dzięki niej można osiągnąć latem efekt klimatyzacji.

Dodatkowe funkcje pieca powietrznego

Ogrzewanie nadmuchowe w zależności od wybranego pieca powietrznego i zastosowanych dodatkowych elementów może pełnić inne funkcje wpływające na jakość powietrza w ogrzewanym domu lub pomieszczeniu. 

  • Jedną z takich funkcji jest filtrowanie, które odbywa się przez filtr elektrostatyczny. Wyłapuje on nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, dzięki czemu działa jak oczyszczacz. 
  • Połączenie systemu ogrzewania powietrznego z klimatyzacją pozwala utrzymać latem w pomieszczeniach chłodniejsze powietrze, a zimą uzyskać efekt szybkiego nagrzewania przestrzeni. Aby otrzymać taki rezultat, trzeba wyposażyć instalację w odpowiedni moduł chłodzący, który składa ze skraplacza, parownika i czynnika chłodniczego. 
  • System nadmuchu w ogrzewaniu powietrzem gwarantuje wymianę w bardzo krótkim czasie całego powietrza na świeże. Funkcja ta przydaje się tam, gdzie przebywa duża grupa ludzi w zamkniętym pomieszczeniu.
  • Ważną zaletą pieców powietrznych i ogrzewania nadmuchowego jest  rekuperacja, czyli odzysk ciepła z powietrza już zużytego w pomieszczeniu. W tym celu w urządzeniu trzeba zastosować specjalny wymiennik.
  • Piece powietrzne mogą być wykonane ze stali, żeliwa lub stali i kafli. Urządzenia te pobierają powietrze, a potem oddają ciepło w pomieszczeniu. Piece takie mogą mieć wiele dodatkowych, praktycznych funkcji. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.