Wiadomości z Mikołowa

Basen sezonowy czy całoroczny? Który wybrać?

  • Dodano: 2022-10-05 05:45, aktualizacja: 2023-02-20 10:17

Baseny ogrodowe w ostatnich latach mocno zyskały na popularności. Wszystko za sprawą tego, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele, które cechują się wysoką jakością i wytrzymałością. Zakup basenu ogrodowego jest więc zakupem na lata. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie basenu do ogrodu, warto zastanowić się jaki rodzaj najlepiej spełni nasze oczekiwania. Czy warto inwestować w basen całoroczny, czy może lepszym rozwiązaniem będzie basen sezonowy?

Dlaczego warto zainwestować w basen ogrodowy?

Posiadanie basenu we własnym ogrodzie to marzenie wielu osób. Domownicy mogą bowiem czerpać z niego wiele korzyści. Przede wszystkim jest to niesamowita ochłoda podczas letnich upalnych dni. Możliwość ochłodzenia się w przydomowym basenie to duży komfort. Kolejną zaletą posiadania basenu ogrodowego jest możliwość korzystania z niego na wyłączność. Dzięki temu całkowicie możemy zrezygnować z uczęszczania na baseny publiczne, gdzie często panuje tłok. Basen w ogrodzie służy nie tylko rozrywce. Może być też idealnym dopełnieniem otoczenia w ogrodzie, ponieważ obecnie dostępne na rynku modele charakteryzują się estetycznym designem. 

Basen ogrodowy całoroczny

Basen całoroczny montowany jest w ogrodzie na cały rok. Musi być więc wykonany z materiałów odpornych na zróżnicowane warunki atmosferyczne, zwłaszcza na niską temperaturę w okresie zimowym. Dlatego tego typu baseny najczęściej wykonywane są ze stali. Konstrukcja może posiadać również elementy drewniane lub z innych tworzyw. Basen montowany jest w gruncie, tak aby zachował odpowiednią stabilność. Nie ma więc konieczności składania i rozkładania basenu w ciągu roku. Zaletą basenów całorocznych jest też oczywiście możliwość korzystania z nich przez cały rok. Wczesna jesień lub późna wiosna potrafi zaskoczyć wysokimi temperaturami. To dobre rozwiązanie również dla amatorów morsowania.

Baseny całoroczne są jednak trochę bardziej wymagające niż te sezonowe. Zimą w basenie musi znajdować się odpowiednia ilość wody, aby zapewnić mu stabilność oraz odporność jego ścian. Również cena takich basenów jest nieco wyższa. Wynika to przede wszystkim z ich wytrzymałości i materiałów, z których wykonana jest cała konstrukcja. 

Basen ogrodowy sezonowy

Jeśli nie planujemy całorocznych kąpieli lub też wielokrotne montowanie nie sprawia dla nas żadnego problemu, śmiało możemy zainwestować w basen sezonowy. To basen, który ze względu na swoją konstrukcję nie jest przystosowany, aby przezimować w ogrodzie, dlatego wymaga demontażu. Swoją funkcjonalnością nie odbiega jednak w żaden sposób od wersji całorocznych. Na rynku wśród modeli basenów sezonowych znaleźć możemy: 

  • baseny pompowane,
  • baseny rozporowe,
  • baseny stelażowe.

Każdy z wymienionych rodzajów basenów sezonowych cechuje się innymi parametrami. Baseny dmuchane dostępne są zazwyczaj w mniejszych rozmiarach i są stosunkowo tanie. Niestety nie charakteryzują się dużą wytrzymałością i raczej nie posłużą przez kilka sezonów. Baseny rozporowe to baseny o większych rozmiarach i głębokości, są również nieco bardziej wytrzymałe. Śmiało mogą posłużyć przez kilka sezonów.

Najbardziej trwałe i stabilne baseny sezonowe to baseny stelażowe. Ustawiane są w ogrodzie na równej powierzchni i można zamontować przy nich pompę filtrującą. Charakteryzują się również dużymi rozmiarami i głębokościami. Swoją funkcjonalnością mocno przypominają baseny całoroczne. 

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Wybór rodzaju basenu ogrodowego na samym początku powinien być uwarunkowany budżetem oraz powierzchnią, jaką dysponujemy. Na tej podstawie łatwiej jest zdecydować która opcja będzie dla nas bardziej korzystna. Jeśli nie mamy zamiaru korzystać z basenu poza sezonem lub nie dysponujemy dużą ilością pieniędzy na tę inwestycję, lepiej jest wybrać dobrej jakości basen sezonowy. Wielkość basenu powinna być zależna od potrzeb domowników. Jeśli ma on służyć na przykład dzieciom, z powodzeniem wystarczy zakup niewielkiego i niezbyt głębokiego basenu. 

Posiadanie basenu w przydomowym zaciszu to niewątpliwie duży komfort i wygoda. Jest to również ciekawy sposób na wspólne spędzenie czasu. Niezależnie od tego, czy będzie to basen całoroczny, czy też basen sezonowy. Dobrze przemyślany zakup może posłużyć w naszym ogrodzie nawet przez kilka sezonów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.