Wiadomości z Mikołowa

Aparat ortodontyczny a braki w uzębieniu

  • Dodano: 2021-12-15 12:30, aktualizacja: 2022-12-06 09:22

Aparaty ortodontyczne to specjalne konstrukcje, zmieniające położenie poszczególnych zębów, przywracają kształt uzębienia, eliminują nieprawidłowości zgryzu. W zależności od konkretnego przypadku można zastosować określone aparaty ortodontyczne. Warto zauważyć, że w niektórych sytuacjach te same urządzenia działają na różne sposoby.

Aparat ortodontyczny a braki w uzębieniu

Przychodząc na wizytę do lekarza ortodonty wielu pacjentów jest zaniepokojonych brakiem niektórych zębów i obawiają się odmowy wykonania aparatu ortodontycznego. I niesłusznie, ponieważ takie ubytki nie stanowią przeszkody w noszeniu aparatu. Pierwszym krokiem, jaki podejmie specjalista jest noszenie tego narzędzia przez ściśle określony czas. Jest to niezbędne do uzyskania korekcji zgryzu i osiągnięcia prostych zębów. Takie leczenie może trwać nawet dwa lata. Ale gdy efekt już zostanie uzyskany, można zająć się protetyką.

Najlepszym rozwiązaniem są implanty zębowe, stomatolog może również zaproponować most na implantach. Taka kolejność procedur jest najbardziej korzystna, ponieważ zakładając protezy na krzywe zęby żucie mogłoby spowodować ich uszkodzenie. Nie można stwierdzić, czy przy brakach w uzębieniu każdy pacjent będzie przechodził taki sam rodzaj leczenia ortodontycznego. Każdy przypadek jest inny.

Wskazania do noszenia aparatu ortodontycznego przy braku zębów

Zdarzają się przypadki, że stomatolog zleca leczenie ortodontyczne osobom, które musiały usunąć ząb i postanowiły go wstawić. Taka nieplanowana kuracja okazuje się niezbędna w przypadku przemieszczania się sąsiadujących zębów w miejsca brakujących i następuje ich przechylenie. Jeżeli doszło do utraty zęba kilka la wcześniej, istnieje zagrożenie, że przed wstawieniem implantu zębowego trzeba będzie odwiedzić ortodontę. Stomatolog podczas planowania protetyki może stwierdzić taką konieczność i wspólnie z ortodontą ustala ilość miejsca niezbędną pod implant.

A co z luką po brakującym zębie?

Często pojawia się pytanie, czy podczas leczenia ortodontycznego można zamknąć lukę po brakującym zębie. Specjalista po postawieniu diagnozy dokładnie ocenia stan zgryzu pacjenta. I tak, przy tyłozgryzie lekarz nie zdecyduje się na zamknięcie luki w przypadku dolnego łuku. Dlaczego? Taka procedura stomatologiczna spowodowałaby jeszcze większe nasilenie się wady. Podobnie rzecz się przedstawia przy przodozgryzie, w tym przypadku ortodonta również nie zamknie luki w górnym łuku.

Ponadto, gdyby takie domknięcie przerwy aparatem ortodontycznym nie powodowało negatywnych konsekwencji dla zgryzu, nie wiadomo, czy z technicznego punku widzenia byłoby to możliwe do przeprowadzenia. Sytuacja taka ma miejsce na przykład w sytuacji braku szóstki i pacjenci chcą, aby siódemkę przesunąć do przodu w lukę po brakującym zębie trzonowym. Wtedy nie trzeba wstawiać implantu zębowego. Czy jest to możliwe? Jeżeli pacjent nie ma zęba od wielu lat i doszło do zaniku kości to będzie to dużą przeszkodą do takiego przesunięcia.

Czy posiadając implanty zębowe można podjąć leczenie ortodontyczne?

Zdaniem ortodontów, tak. Pacjent musi przejść badanie ortodontyczne, po którym specjalista oceni czy w danym przypadku jest to zasadne. Na pewno stomatolog poinformuje pacjenta, że implant zębowy nie przesunie się w kości podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Zdarza się, że lekarz zamierza przysunąć inne zęby do zakotwiczenia implantu. Jednak może to stanowić sporą przeszkodę.

Więc, od czego zacząć – od aparatów ortodontycznych czy implantów?

Od diagnostyki! Najpierw stomatolog musi dowiedzieć się, jaka jest objętość wymaganego leczenia, a następnie od tego zacząć. Na przykład, gdy trzeba odbudować 1-3 zęby, ortodonta zacznie od założenia aparatu. Dlaczego? Musi stworzyć miejsce na implant, aby zapewnić maksymalną równoległość korzeni tak, aby następnie dokładnie, we właściwej osi, je umieścić.

Jeśli brakuje wielu zębów tylnych, potrzebne jest wsparcie dla prawidłowego założenia aparatu. Bez podparcia tylnych zębów będą się zapadać. W takim przypadku zakładane są implanty, mocowane na nich tymczasowe korony i tym samym tworzona jest odpowiednia wysokość zębów. A potem ortodonta zaczyna pracować nad aparatem ortodontycznym.

Czy można usunąć zęby i wszczepić implanty, jeśli zęby mają już aparaty ortodontyczne?

W razie potrzeby tak. Czasami pozostawiane są zęby, które trzeba usunąć, jako podparcie, aby utrzymać wysokość zgryzu, zapewnić skuteczne żucie i uwolnić pacjenta od dyskomfortu. W tej sytuacji implanty zakładane są na aparat ortodontyczny w okresie leczenia, aby pod koniec korekcji ortodontycznej, gdy zgryz jest prawidłowy, można było zamocować protezy na implantach. Nie ma przeciwwskazań w tym zakresie.

Nie ma konieczności korygowania zgryzu na obu szczękach przed implantacją, w niektórych przypadkach można założyć aparat na dosłownie 3-4 zęby, a następnie odbudować uzębienie za pomocą mini implantów. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, którzy nie chcą nosić aparatu przez długi czas przed założeniem implantów, ale są gotowi na miejscową korektę zgryzu.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.