Wiadomości z Mikołowa

8 objawów u zwierzęcia, które powinny nas zaniepokoić

  • Dodano: 2023-01-30 11:15

Regularne kontrole stanu zdrowia zwierzęcia przeprowadzane przez weterynarza, jak i edukacja właściciela pupila w celu poznania niepokojących objawów stanowią podstawowe działania, które pozwalają zadbać o jakość życia każdego czworonoga. Są to kwestie niezwykle istotne, dlatego postanowiliśmy przygotować wpis prezentujący 8 objawów u zwierzęcia, które powinny nas zaniepokoić. Zapoznanie się z nimi pozwoli każdemu opiekunowi czworonogów rozpoznać nieprawidłowości i szybko zareagować.

Objawy problemów kardiologicznych u zwierzęcia

Problemy kardiologiczne mogą występować zarówno u młodszych pupili, jak i zwierzęcych seniorów. Można wyróżnić wiele wad wrodzonych oraz chorób nabytych serca, aczkolwiek część dolegliwości charakteryzuje się pewnymi wspólnymi objawami.

1.  Zwiększona męczliwość i spadek energii

Zmiana zachowania u pupila powinna stanowić dla właścicieli niepokojący sygnał. Jeśli zwierzę było niegdyś bardzo energiczne i uwielbiało wspólną zabawę, długie spacery oraz bieganie, a obecnie zdaje się być ospałe i apatyczne, powinniśmy skontrolować to u weterynarza.

2.  Kaszel u zwierzęcia

Uporczywy kaszel towarzyszący zwierzęciu przez kilku dni może wskazywać na problemy kardiologiczne. Objaw ten jest często mylony z odkrztuszaniem czy odruchem wymiotnym, przez co jest ignorowany. Problem ten nasila się zwykle nad ranem bądź nocą.

3.  Trudności z oddychaniem u pupila

Szybsze oddychanie lub robienie tego ze zwiększoną siłą – to jedne z objawów problemów kardiologicznych. Zwierzę może stać lub siedzieć z szeroko rozstawionymi nogami i wyciągniętą szyją, aby złapać powietrze. U kotów oddychanie z otwartą jamą ustną jest szczególnie niepokojącym sygnałem.

Oprócz tego, u kotów niepokojące powinno być powiększenie się brzucha – wiąże się ono z nagromadzeniem płynu w obrębie jamy brzusznej. Skutkiem tego może być obrzęk płuc, a wtedy kot zacznie oddychać z otwartym pyskiem, jego język będzie siny. Kiedy kot zacznie siedzieć lub stać z rozchylonymi łapami, wyciągając głowę do przodu, może dojść do omdlenia – to stan zagrażający życiu!

Dolegliwości ortopedyczne u zwierzęcia – niepokojące sygnały

Urazy ortopedyczne u zwierząt nie są rzadkie – spotykają najczęściej zwierzaki, które szczególnie uwielbiają aktywność fizyczną. Co powinno nas zaniepokoić?

1.  Kulejące zwierzę

Kulejące zwierzę, które porusza się z trudnością lub odciąża jedną z łap powinno być przez nas obserwowane. Powodem takiego stanu może być uraz mięśni, więzadeł, kości, uraz opuszków lub pazurów – jeśli problem nie znika, niezbędna jest wizyta u weterynarza. Objawy takie mogą również świadczyć o zaburzeniach neurologicznych, chorobach genetycznych czy zwyrodnieniowych.

2.  Obrzęk łapy

Kolejnym niepokojącym sygnałem jest obrzęk łapy. Może on wskazywać na urazy ortopedyczne, a także choroby: stawów, takie jak artretyzm, zapalenie czy zwyrodnienia stawów, jak i dysplazję łokci, czyli chorobę genetyczną. Warto pamiętać, że spuchnięta łapa to nie zawsze wynik urazu o podłożu mechanicznym – może być m.in. efektem ukąszenia owada czy pajęczaka.

Choroby oczu u zwierząt – objawy

Zwierzęta wyrażają wiele emocji przy pomocy oczu. Aby zadbać o ich zdrowie, warto regularnie przemywać oczy pupili, a także obserwować ich stan. Poznaj objawy, które świadczą o problemach z tym narządem!

1.  Pocieranie oczu łapą

Zwierzęta nierzadko pocierają łapą oczy, by pozbyć się z nich ciała obcego. Takie zachowanie może też świadczyć o bólu czy dyskomforcie, dlatego nie należy go ignorować.

2.  Zaczerwienienie spojówek lub łzawienie

Problem okulistyczny w postaci zaczerwienienia spojówek może być spowodowany wirusami bądź mieć podłoże alergiczne. Wystąpienie takich objawów powinno nas skłonić do wizyty u weterynarza. Podobnie w przypadku łzawienia oczu – chociaż stanowi ono element naturalnego procesu oczyszczania, nadmierne łzawienie to niepokojący sygnał.

3.  Mętnienie oczu lub pogorszenie wzroku

Jednym z problemów, który może rozwijać się niezauważony, jest zaćma – powinniśmy regularnie sprawdzać, czy oczy naszego psa nie ulegają stopniowemu mętnieniu. Problemy okulistyczne wiążą się także z pogorszeniem wzroku. Jeśli zwierzę wpada na przedmioty, jest niepewne podczas chodzenia lub niechętnie spaceruje lub się bawi, powinniśmy to skontrolować u weterynarza - podkreślają specjaliści z Przychodni Weterynarynej Novet.

Innymi objawami świadczącymi o problemach z oczami są m.in. światłowstręt i mrużenie oczu. Co więcej, u psów z białą sierścią niepokojące są tworzące się ścieżki łzowe. Jeśli zauważymy niepokojące objawy u naszego pupila, powinniśmy udać się do gabinetu weterynaryjnego. Specjalista przeprowadzi proces diagnostyczny, dzięki czemu możliwe będzie wykrycie źródła problemu oraz pomoc zwierzęciu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.