Wiadomości z Mikołowa

5 ekopomysłów na oszczędności – to proste!

  • Dodano: 2022-09-08 15:15

Z każdym rokiem koszty życia stają się niestety coraz droższe. Wzrastają przede wszystkim ceny gazu i prądu, a także paliw napędowych. Nic dziwnego więc, że większość z nas szuka oszczędności tam, gdzie to możliwe. Oszczędność nie musi wiązać się z obniżeniem standardu życia – a wręcz przeciwnie! Poznaj 5 pomysłów na oszczędności, które zaskoczą Cię również jakością!

1. Oszczędzaj wodę

Bieżąca woda w kranie, w ogródku czy w garażu to niewątpliwie znaczne ułatwienie codzienności. Przyzwyczajeni do tej wygody nie zawsze doceniamy jednak to, że mamy ją na wyciągnięcie ręki. Nie we wszystkich miejscach na świecie tak jest – nie trzeba zresztą szukać daleko, bo nawet w niektórych miejscowościach w Polsce nie wszyscy mają dostęp do bieżącej wody w domu. Zmiany klimatyczne, a co za tym idzie – powolne, acz sukcesywne wysychanie rzek i jezior sprawia, że problem z dostępnością wody pitnej staje się coraz bardziej realny i już w niedługo może dotyczyć każdego z nas.  

Dlatego warto na co dzień zadbać o oszczędzanie wody. Tak proste i z pozoru niewiele znaczące czynności, jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów, używanie zmywarki zamiast ręcznego mycia naczyń, czy stosowanie systemów nawadniających rośliny w ogrodzie zamiast obfitego podlewania z węża ogrodowego – to kilka prostych, a przy tym skutecznych sposobów na oszczędzanie wody. 

2. Oszczędne ogrzewanie 

Ogrzewanie domu jest tym droższe, im większa jest jego powierzchnia. Szukanie oszczędności w tym obszarze nie musi jednak oznaczać zmniejszania temperatury i przyzwyczajania się do chłodu. 

Na temperaturę zimą w pomieszczeniach wpływa wiele czynników. Jednym z najistotniejszych są: szczelność okien i ocieplenie elewacji. Zdecydowanie warto również rozważyć zasilanie gniazdek elektrycznych ekologicznym prądem pochodzącym z . Koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną zwróci się szybko, a to rozwiązanie sprawdzi się długofalowo. 

3. Niedrogie zasilanie 

Podobnie rzecz ma się w przypadku zasilania pozostałych sprzętów w gospodarstwie domowym. Instalacja fotowoltaiczna czerpie energię ze źródła, które nie zużywa się tak jak woda czy węgiel – bo ze słońca. Sporym comiesięcznym kosztem są wydatki na ogrzewanie wody użytkowej. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie jej przy użyciu instalacji solarnej lub pompy ciepła, w skali miesiąca zaoszczędzisz sporo. To bowiem koszt (odpowiednio): 0.16 zł i 1.80 zł za podgrzanie 300 l wody. Porównując to z popularnym rozwiązaniem, jakim jest bojler elektryczny, oszczędzisz naprawdę sporo – koszt podgrzania 300 l wody bojlerem to ponad 8 zł!

4. Recykling

Jednym z największych wrogów czystego środowiska są setki ton odpadów, które każdego roku generuje ludzkość. Rezygnacja z dodatkowych reklamówek jednorazowych w sklepach na rzecz wielorazowych toreb, a także ponowne wykorzystanie różnych pudełek, sznurków i innych materiałów mogą wydawać się niewiele znaczącym ruchem, jednak jeśli do serca weźmie sobie to choć niewielki odsetek ludzi – to w skali całego świata jest to ogromna zmiana. 

5. Ekologiczne pranie 

Do wyprania masz kilka rzeczy? Poczekaj, aż uzbiera się ich więcej, albo wypierz je ręcznie. Codzienne pranie w pralce, z dodatkiem różnych detergentów, to również jeden z tych elementów, które przyczyniają się do dewastacji środowiska naturalnego. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.