Wiadomości z Mikołowa

Górnośląskie Stowarzyszenie Diabetyków o możliwości współpracy z Powiatem Mikołowskim

  • Dodano: 2023-03-16 06:15, aktualizacja: 2023-03-16 06:30

O możliwościach wzajemnej współpracy władze powiatu rozmawiały z nowym zarządem Górnośląskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Mikołowie. W spotkaniu z reprezentującymi Stowarzyszenie Grzegorzem Błaszczykiem i Gabrielą Adam udział wziął Starosta Mikołowski Mirosław Duży oraz członkini Zarządu Powiatu Grażyna Nazar. Uczestniczyli w nim również Aleksandra Łataś-Makuch, naczelnik Wydziału Rozwoju, Zdrowia i Promocji Starostwa Powiatowego oraz Edward Dawidowski z Zespołu ds. Mediów i Informacji.

Przedstawiciele liczącego w naszym powiecie 69 członków Stowarzyszenia poinformowali m.in. o planowanej na początek kwietnia profilaktycznej akcji przesiewowej skierowanej do mieszkańców naszego powiatu. Dzięki grantowi, który diabetycy uzyskali z Urzędu Miasta w Mikołowie pod kątem poziomu cukru we krwi przebadani zostaną mieszkańcy naszych gmin. Akcja przeprowadzona zostanie w domach kultury w Mikołowie i Wyrach (Dom Kultury w Gostyni) oraz Dziennym Domu "Senior +" w Łaziskach Górnych.

Górnośląskie Stowarzyszenie Diabetyków o możliwości współpracy

Cukrzyca jest obecnie chorobą społeczną, na którą zapada coraz większa liczba osób. Na świecie co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby. Na całym świecie według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z cukrzycą zmaga się już 285 milionów pacjentów. Szacowana liczba chorych w Polsce wynosi ponad 2,17 miliona, czyli ponad 5 proc. naszego społeczeństwa, ponad 450 tys. osób nie jest świadomych swojej choroby.

W ostatnich latach cukrzyca zyskała wysoką rangę w hierarchii najważniejszych problemów zdrowotnych świata. W 2006 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) uchwaliła rezolucję, uznając plagę cukrzycy za pierwszą, niezakaźną epidemię współczesnej cywilizacji.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest obchodzony 27 czerwca, dla upamiętnienia odkrycia insuliny – leku, dzięki któremu cukrzyca z choroby nieuleczalnej stała się chorobą przewlekłą. Możesz ograniczać jej skutki, jednak musisz się stale kontrolować i obserwować swój organizm. Zmień tryb życia, zadbaj o właściwą dietę i ruch. Zgodnie z raportem WHO cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów. Pocieszające jest to, że jako pacjenci mamy wpływ na to, jak cukrzyca się rozwija, nie jesteśmy bezradni.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również