Wiadomości z Mikołowa

ZUK zadbał o ptaki

  • Dodano: 2018-12-12 18:45

Przy Białym Domku stanęły ozdobne karmniki specjalnie na potrzeby ptaków zimą. My również możemy zadbać o ich kondycję. Jak to robić mądrze?

Miasto nie jest środowiskiem szczególnie przyjaznym ptakom i dlatego służby miejskie postanowiły zadbać o ich potrzeby, szczególnie w okresie zimowym.

Zima dała dzisiaj o sobie znać. My zdążyliśmy z montażem karmników. Dokarmianie ptaków jest doskonałą okazją do obcowania z przyrodą oraz nauki rozpoznawania gatunków, nawet w centrum miasta – informuje Monika Zielińska, Ogrodniczka Miejska.

My również możemy wesprzeć mieszkające w Mikołowie ptaki, warto robić to jednak w przemyślany sposób, by nie zaszkodzić zwierzętom. Jak to zrobić? Tłumaczy Monika Zielińska:

  • dokarmiamy tylko w mroźne i śnieżne dni, kiedy zima jest niemal "jesienna" nie ma potrzeby intensywnego dokarmiania
  • jeśli już zaczniemy dokarmiać, musimy to robić przez całą zimę, z różną intensywnością zależną od pogody, gdyż ptaki przyzwyczajają się do miejsc, w których wykładamy im pokarm
  • karma musi być świeża, sucha, nie solona i często wymieniana jeśli nie została zjedzona
  • nigdy nie karmimy resztkami z kuchni, ciastem, zepsutą kaszą, ani tym bardziej starym chlebem, który mocno szkodzi ptakom. Ptaki zjedzą wszystko jak są głodne, ale może to się źle dla nich skończyć
  • najlepiej podawać nasiona słonecznika, konopie, pestki dyni i innych roślin oleistych, różne odmiany prosa, pszenicę, płatki owsiane i oczywiście słoninę (niesoloną!)
  • można też przygotować mieszankę tłuszczów zwierzęcych oraz takich właśnie nasion, uformować i powiesić w siatce czy w pojemniku
  • można wcześniej zebrać i zamrozić owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustru, porzeczek, jagód czy aronii- są bogatsze w witaminy i łatwiej trawione przez ptaki niż suszone owoce. Dobrze jest też, szczególnie w czasie mrozów, dosypać skrzydlatym gościom trochę wysokokalorycznych orzechów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.