Wiadomości z Mikołowa

Zmienne warunki atmosferyczne - policjanci apelują o ostrożną jazdę

  • Dodano: 2019-12-27 08:00, aktualizacja: 2019-12-24 10:05

Okres zimowy to czas, kiedy widoczność na drodze ma ogromny wpływ na zachowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Specyficzne, często zmieniające się warunki atmosferyczne wymagają szczególnej uwagi podczas jazdy. Deszcz i mgła w znacznym stopniu ograniczają pole widzenia kierowcy, co ma znaczny wpływ na kierowanie pojazdem, zdecydowanie skracając przy tym możliwość podjęcia szybkiej i właściwej reakcji. W takich warunkach kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

Zmienna aura nie ułatwia jazdy, zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy temperatura spada

Nagłe opady deszczu, śliska nawierzchnia czy też brak umiejętności jazdy w takich warunkach powodują, że na drodze dochodzi do licznych zdarzeń drogowych. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Zmienna pogoda zimą powoduje, że na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie - nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych i rowerzystów. Niestety w tym okresie wzrasta prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych. Specyficzne, często zmieniające się warunki atmosferyczne wymagają szczególnej uwagi podczas jazdy. Deszcz i mgła w znacznym stopniu ograniczają pole widzenia kierowcy, co ma ogromny wpływ na kierowanie pojazdem, zdecydowanie skracając przy tym możliwość podjęcia szybkiej i właściwej reakcji. Czas hamowania auta znacznie się wydłuża i nietrudno o kolizję czy potrącenie. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie zdążą natychmiast zatrzymać pojazdu.

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego

Nieważne czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo, to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Pamiętajmy, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Szczególny apel kierujemy do pieszych. Nawet będąc przed przejściem dla pieszych, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Piesi, jak i rowerzyści powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby byli widoczni. Przypominamy o bezwzględnym używaniu elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku.

Motocykliści, motorowerzyści, rowerzyści i kierowcy samochodów - pamiętajcie, że zarówno Wasze życie, jak i życie pozostałych uczestników ruchu drogowego jest w Waszych rękach!

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jorguś

    W takich właśnie sytuacjach, o tej porze roku zawsze apeluję ZADBAJCIE O POBOCZA aby piesi nie musieli iść po jezdni i żeby rowerzyści mieli gdzie uciec przed jadącą ciężarówką. Jest źle a będzie jeszcze gorzej gdy spadnie śnieg a pługi zepchną śnieg na obecne wertepy na skrajni drogi. Wtedy pieszy będzie musiał pozostać na śliskiej jezdni przy ograniczonej widoczności albo wskakiwać w śnieg po pas aby ustrzec się przed rozjechaniem. Panie burmistrzu Mikołów to nie tylko Rynek ale też dzielnice, Panowie policjanci- bezpieczeństwo to nie tylko mandaty- ruszcie wreszcie tyłki i zadbajcie aby mieszkańcy dzielnic również poczuli się bezpieczni...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również