Wiadomości z Mikołowa

Zakończono rewitalizację stawu Starganiec. Przyjdź na otwarcie obiektu

  • Dodano: 2023-08-10 08:45, aktualizacja: 2023-08-10 09:15

Oczekiwana przez wielu mieszkańców rewitalizacja stawu Starganiec dobiegła końca.

Koniec rewitalizacji Stargańca

We wtorek 8 sierpnia odbył się briefing prasowy podsumowujący przeprowadzoną rewitalizację. Uroczyste otwarcie obiektu, na którym nie zabraknie atrakcji dla mieszkańców, odbędzie się 26 sierpnia.

- Licząc na letnią aurę oddajemy do dyspozycji mieszkańców Starganiec, który przeszedł w ostatnich tygodniach całkowitą metamorfozę. Zakończyliśmy inwestycję o wartości 7 mln zł. Głównym punktem tej rewitalizacji było zagospodarowanie oraz umocnienie plaży, a także zaadaptowanie małego stawu na kąpielisko. Zbudowane zostały altany oraz dwa boiska do siatkówki plażowej, dzięki czemu mieszkańcy zyskują nową przestrzeń do spędzania wolnego czasu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że o bezpieczeństwo plażowiczów w sezonie letnim będą dbać ratownicy.

Co nowego na Stargańcu?

W ramach rewitalizacji zagospodarowano i uporządkowano teren wokół stawu. Najważniejszym punktem jest znajdująca się tu plaża. Uzupełnia ją pomost – częściowo stały, a częściowo pływający (równoległy do ścieżki pieszej). Wytyczone zostały ścieżki dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy mogą wypoczywać na leżakach czy ławkach, są także altany piknikowe. Na miejscu powstały również dwa boiska do siatkówki plażowej.

Teren stawu oświetlony jest lampami solarnymi. Zamontowano również monitoring. Wyznaczone zostały: miejsca dla foodtracków, strefa toalet przenośnych, a także wymieniono nawierzchnię parkingu.

Przy stawie pojawiła się także nowa roślinność. W linii lasu pozostawiono stare drzewa. Zasadzone zostały wielopiętrowe rośliny rodzime i miododajne, a także starodawne odmiany drzew owocowych.

- Trzeba docenić to, że Katowice zainwestowały w Starganiec i doprowadziły go do takiego stanu. To jest miejsce, które wielu z nas pamięta ze swojego dzieciństwa – w tym nie tylko katowiczanie, ale i mikołowianie. Dzisiaj to kolejna wyjątkowa przestrzeń na mapie metropolii. Mam nadzieję, że mieszkańcy okolicznych miast będą z niej nie tylko korzystali, ale także dbali o nią – mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.

Pożegnanie lata na Stargańcu

26 sierpnia na Stargańcu odbędzie się pożegnanie lata. Organizacja imprezy uzależniona jest od warunków atmosferycznych. W ramach wydarzenia przewidziano szereg atrakcji dla mieszkańców – w tym między innymi warsztaty tańca. Szczegóły pojawią się wkrótce w mediach społecznościowych na oficjalnych profilach miasta Katowice.

Inwestycje w zieleń

- Rewitalizacja stawu Starganiec rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Jej koszt to 7 mln zł. Oprócz Stargańca Zakład Zieleni Miejskiej prowadzi także inne ważne dla miasta projekty. Już niedługo ma się zakończyć rewitalizacja ul. Warszawskiej, która stanie się deptakiem miejskim. Oprócz tego prowadzimy prace w czterech katowickich parkach, aby mieszkańcy mieli jeszcze więcej zieleni wokół siebie. W zeszłym roku ukończone zostało także zazielenienie al. Korfantego, na odcinku od Ronda do Rynku. Poza tym cały czas prowadzone są przetargi i realizowane są  zadania z Zielonego Budżetu i Budżetu Obywatelskiego. Jak widać, tych projektów jest bardzo dużo. Dzięki nim nasze miasto zyskuje swój niepowtarzalny klimat, w którym możemy być zarówno miastem nowoczesnym, jak i zielonym – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Teren przy stawie Morawa doczeka się kąpieliska

Nowe kąpielisko powstanie także przy stawie Morawa. Ta inwestycja to kolejny etap metamorfozy Doliny Pięciu Stawów, która jest elementem umowy Prezydenta Katowic z mieszkańcami. Staw Morawa przyciąga już tłumy katowiczan, m.in. dzięki znajdującej się tam stanicy żeglarskiej. Cała Dolina Pięciu Stawów to teren o łącznej powierzchni 150 hektarów – w tym stawy Borki, Hubertus I, Hubertus II i Hubertus III. Ważnym punktem na rekreacyjnej mapie Katowic jest także Dolina Trzech Stawów, gdzie mieszkańcy mogą wypoczywać nad znajdującymi się tu stawami, korzystać z atrakcji wodnych oraz ze ścieżki rowerowej czy rolkostrady. Obecnie trwa rewitalizacja terenu przy stawie Kajakowym. W marcu br. na zlecenie Zakładu Zieleni Miejskiej rozpoczęły się prace mające na celu odnowienie tzw. kręgu tanecznego. Z wyremontowanej przestrzeni mieszkańcy będą mogli korzystać w pierwszej połowie przyszłego roku. Teren ten będzie spełniał funkcje wypoczynkowe, rekreacyjno-sportowe i ekologiczne. 

cję stawu Starganiec. Przyjdź na otwarcie obiektu / fot. UM Katowice

Komentarze (2)    dodaj »

  • Starsi

    Ale dziadostwo ten Starganiec. Byłem tam niedawno. Gdzie jest basen napełniony wodą z wodociągów ?!

  • Michalina

    Zamiast się cieszyć, że naprawdę fajnie zrobiony obiekt to oczywiście trzeba narzekać i szukać dziury w całym bo "polski Kowalski" żyć inaczej nie może...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również