Policyjni profilaktycy z mikołowskiej komendy spotkali się z uczniami klas VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ornontowicach. Uczęszczający do placówki ostatni rok młodzi mieszkańcy gminy już niedługo wkroczą w nowe środowisko i podejmą kolejny etap życiowej edukacji, dlatego też mundurowi podjęli tematykę hejtu, przemocy rówieśniczej oraz mowy nienawiści zachęcając jednocześnie do poszanowania drugiego człowieka i traktowania go z godnością.
Hejt i mowa nienawiści w internecie
Agresywne, obraźliwe wypowiedzi pod adresem internautów, a także wpisy wzbudzające niechęć i wrogość wobec innych osób czy całych społeczności ze względu na ich odmienność, czy inne poglądy to niestety stałe elementy wirtualnego świata. Stykają się z nimi najmłodsi - dzieci i młodzież, którzy należą do najbardziej aktywnych użytkowników sieci. Odmienne poglądy, szkolne nieporozumienia, konflikty rówieśnicze, przenoszone niejednokrotnie ze świata realnego, powodują lawinę wulgarnych, uwłaczających komentarzy wymierzonych w inne osoby. Budzą lek, strach, poczucie wykluczenia u osób atakowanych. Stres związany z przeżywaniem ataków hejterów w skrajnych przypadkach może prowadzić do depresji, a nawet myśli samobójczych.
Młodzi ludzie, mylnie przekonani o anonimowości w sieci, często dopuszczają się hejtu oraz zachowań, noszących znamiona mowy nienawiści. Brak reakcji ze strony dorosłych utwierdza sprawców w poczuciu bezkarności i potęguje poczucie bezsilności u ofiar, które boją się lub wstydzą mówić głośno o swoich problemach.
Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie w trakcie spotkania z uczniami ornontowickiej podstawówki przekonywali, że takie zachowania godzą przede wszystkim w elementarne prawa każdego człowieka do tego, by być szanowanym. Zachęcali do reakcji na zachowania niezgodne z prawem oraz zasadami współżycia społecznego. Omówili także podstawowe zasady odpowiedzialności karnej nieletnich.