Wiadomości z Mikołowa

Z szacunkiem i godnością wobec siebie i kolegów. Akcja profilaktyczna w podstawówce

  • Dodano: 2021-09-16 09:15

Policyjni profilaktycy z mikołowskiej komendy spotkali się z uczniami klas VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ornontowicach. Uczęszczający do placówki ostatni rok młodzi mieszkańcy gminy już niedługo wkroczą w nowe środowisko i podejmą kolejny etap życiowej edukacji, dlatego też mundurowi podjęli tematykę hejtu, przemocy rówieśniczej oraz mowy nienawiści zachęcając jednocześnie do poszanowania drugiego człowieka i traktowania go z godnością.

Hejt i mowa nienawiści w internecie

Agresywne, obraźliwe wypowiedzi pod adresem internautów, a także wpisy wzbudzające niechęć i wrogość wobec innych osób czy całych społeczności ze względu na ich odmienność, czy inne poglądy to niestety stałe elementy wirtualnego świata. Stykają się z nimi najmłodsi - dzieci i młodzież, którzy należą do najbardziej aktywnych użytkowników sieci. Odmienne poglądy, szkolne nieporozumienia, konflikty rówieśnicze, przenoszone niejednokrotnie ze świata realnego, powodują lawinę wulgarnych, uwłaczających komentarzy wymierzonych w inne osoby. Budzą lek, strach, poczucie wykluczenia u osób atakowanych. Stres związany z przeżywaniem ataków hejterów w skrajnych przypadkach może prowadzić do depresji, a nawet myśli samobójczych.

Młodzi ludzie, mylnie przekonani o anonimowości w sieci, często dopuszczają się hejtu oraz zachowań, noszących znamiona mowy nienawiści. Brak reakcji ze strony dorosłych utwierdza sprawców w poczuciu bezkarności i potęguje poczucie bezsilności u ofiar, które boją się lub wstydzą mówić głośno o swoich problemach.

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie w trakcie spotkania z uczniami ornontowickiej podstawówki przekonywali, że takie zachowania godzą przede wszystkim w elementarne prawa każdego człowieka do tego, by być szanowanym. Zachęcali do reakcji na zachowania niezgodne z prawem oraz zasadami współżycia społecznego. Omówili także podstawowe zasady odpowiedzialności karnej nieletnich.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również