Wiadomości z Mikołowa

Wystawa Marty Techman-Poloczek w MDK

  • Dodano: 2024-06-10 12:30

Do 25 października w Galerii MDK prezentowana będzie wystawa malarstwa Marty Techman-Poloczek. Na wernisaż wystawy zapraszamy 27 września o godz. 18.00.

Kim jest Marta Techman-Poloczek?

Marta Techman-Poloczek to urodzona w Katowicach mikołowianka z wyboru. Od 10 lat mieszka na Kamionce. W 2004 roku w katowickiej ASP uzyskała dyplom w pracowni plakacisty Romana Kalarusa. Zapewne stąd wzięło się jej upodobanie do koloru.

Początkowo projektowała plakaty, które zdobyły publikę w Polsce, Japonii, Belgii, Norwegii i Niemczech, jednak jej serce skradły rysunek i malarstwo. Z drugiego i trzeciego wykształcenia akademickiego jest pedagogiem arteterapeutą i dziennikarką po szkole komunikacji społecznej. Na co dzień pracuje jako grafik, zaś sztuka jest dla niej formą oderwania się od marketingowej rzeczywistości świata reklamy.

"Od jakiegoś czasu staram się połączyć szybką i lekką kreskę rysunkową z abstrakcyjnym patrzeniem na świat. Daje mi to podstawę do rozmowy o tym, jak inni widzą świat, czym dla nich jest to, co staram się tworzyć. Wychodzę z założenia, że tworzenie sztuki dosłowne nie daje dużego pola do rozmowy o tym, jacy jesteśmy i co jest ważne dla nas jako odbiorców dzieł. Bo to odbiorca jest tu najważniejszy. Przez pokazanie na płótnie i papierze emocji staram się wywołać w widzach proces zastanowienia czym jest dla nich to, co tworzę. Dlatego moje prace nawiązują do dekonstrukcjonizmu Paula Derridy, który zaznaczał, że istnieje wolność znaku i interpretacji utworu. I dlatego nie ma w nich jednoznaczności. Wykorzystuję kolor, mocniejsze pociągnięcia pędzlem lub szybką kreskę, przechodząc płynnie od rysunku akademickiego do zacierania granic w abstrakcyjnych obrazach, w których czasem dostrzec można wizje każdego, kto je ogląda. Moje prace są zarazem osobiste i uniwersalne, skłaniam się jednak ostatnio do abstrakcji" – mówi o sobie artystka.

Wystawa Marty Techman-Poloczek w MDK

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również