Wiadomości z Mikołowa

Wyprzedzali na przejściu dla pieszych - nagrała ich policyjna kamera

  • Dodano: 2020-06-15 12:15

Mandaty i po 10 punktów karnych dla kierujących osobówkami, którzy w miniony czwartek zlekceważyli art. 26 ustawy Prawo o ruchu drogowym. To przepis, który kategorycznie zabrania wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Tego typu zachowania na drodze mogą doprowadzić do ogromnej tragedii, dlatego też policjanci drogówki reagują surowo i regularnie przypominają o możliwych konsekwencjach popełnianych wykroczeń.

Obie zarejestrowane przez policyjny wideorejestrator sytuacje miały miejsce w miniony czwartek (11 czerwca). Policjanci mikołowskiej z grupy "Speed" pełnili służbę na porannej zmianie. Do popełnionych wykroczeń doszło w Mikołowie na ulicy Gliwickiej oraz w Orzeszu na ulicy Żorskiej. W obu przypadkach kierujący byli świadomi swojego negatywnego zachowania i tłumaczyli się pośpiechem. Policjanci ukarali ich mandatami w wysokości 200 zł oraz 10 punktami karnymi.

Przypominamy!

Manewru wyprzedzania nie wolno wykonywać tuż przed pasami, gdyż naraża on na śmiertelne niebezpieczeństwo prawidłowo poruszających się na przejściu pieszych.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym mówi:

Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają (...)

26) wymijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku;
27) omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;
28) wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;

Należy oczywiście pamiętać, że zawsze zbliżając się do przejścia dla pieszych kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, która również została opisana w ustawie:

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają (...)

22) szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

ZOBACZ NAGRANIE

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • gosyyniok

    Zapraszam do Gostyni na Pszczyńską, tutaj codziennie kilkanascie aut wyprzedza na pasach i podwojnej ciagłej,. Ograniczenie do 50 a auta pędzą pod prąd z predkością blisko 100 kmh.

  • Jorguś

    A może by tak w celu poprawy bezpieczeństwa zamiast grupy,, Speed " zafundować gminie kilka bezpiecznych przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną? Hmm, a może przynajmniej namalować pasy na drodze Przelotowej obok dwuch przystanków autobusowych ulokowanych naprzeciw siebie?... Oczywiście żartuję, bo tu nie chodzi o bezpieczeństwo lecz o pieniądze z mandatów...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.