Wiadomości z Mikołowa

Władze woj. śląskiego upraszczają wydawanie unijnych pieniędzy

  • Dodano: 2009-02-24 08:13, aktualizacja: 2009-02-24 08:41

Zmiany upraszczające zasady wydawania unijnych pieniędzy, przypadających na woj. śląskie do 2013 r., przygotowały władze woj. śląskiego. Sprawniejsze i szybsze wykorzystanie tych środków ma złagodzić skutki kryzysu gospodarczego.

Przed tygodniem marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski ogłosił m.in., że samorząd wojewódzki będzie organizować więcej otwartych konkursów na unijne środki, których formuła wymusza ograniczenie liczby wnioskodawców i szybsze rozstrzygnięcia konkursów. Teraz podano szczegóły kolejnych uproszczeń.

Wśród najistotniejszych zmian jest m.in. zwolnienie projektodawcy z konieczności potwierdzania, już na etapie formalnej oceny projektu, zaplanowanego źródła jego finansowania. Taki obowiązek pojawi się dopiero w chwili podpisywania umowy.

W najbliższych dniach uruchomione będą także dodatkowe mechanizmy naboru projektów dotyczących m.in. modernizacji i rozbudowy infrastruktury drogowej, zaplecza turystycznego, infrastruktury kultury, szkolnictwa wyższego oraz lecznictwa zamkniętego. Ta propozycja dotyczy projektów, które kończą się w najbliższym czasie bądź już zostały zrealizowane. Dzięki temu projektodawca szybciej odzyska wydane środki.

Komitet monitorujący realizację Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego zdecydował także o skróceniu terminu oceny formalnej projektów z 70 do 50 dni.

Zrezygnowano też z wyliczania tzw. luki w finansowaniu projektów, których całkowita wartość nie przekracza 1 mln euro. Chodzi o to, że wnioskodawcy, którzy mają projekty poniżej takiej wartości, z których będą później czerpać przychody, nie będą przez to tracili części pieniędzy unijnych. Wcześniej na taką zmianę zgodził się Parlament Europejski.

W naborach otwartych przyjęto natomiast zasadę, że każdy starający się o unijne środki podmiot może złożyć tylko jeden projekt o dofinansowanie w ramach danego konkursu.

Przedstawiciele śląskich urzędów: wojewódzkiego i marszałkowskiego przekonują, że przyjęcie zmian powinno nie tylko usprawnić realizację Regionalnego Programu Operacyjnego, ale również pobudzić inwestycje w regionie, poprzez możliwość zaangażowania unijnych środków w realizację kolejnych, nowych projektów.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 na woj. śląskie przypada ok. 1,7 mld euro.Źródło: www.kat.tvp.pl
"Informacje z regionu TVP Katowice"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również