Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

W Ornontowicach uczczono pamięć pomordowanych policjantów II RP

  • Dodano: 2020-09-14 14:45

Wczoraj w Ornontowicach odbyły się uroczystości upamiętniające policjantów II RP pomordowanych na ziemiach powiatu mikołowskiego. Organizatorem wydarzenia był przewodniczący katowickiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Bolesław Piątek. Zgromadzeni oddali hołd w miejscach pamięci o poległych mundurowych. W wydarzeniu policjantów reprezentowali przedstawiciele katowickiej komendy wojewódzkiej oraz kierownictwo mikołowskiej jednostki.


W uroczystościach wzięli udział: reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, nadinsp. dr. Krzystofa Justyńskiego - pełniący obowiązki Zastępcy Wydziału Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji KWP w Katowicach kom. Adam Marekwica, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mikołowie - nadkom. Dariusz Waligóra oraz Komendant Komisariatu Policji w Orzeszu - podinsp. Anna Musioł. Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” reprezentowali: Prezes Teresa Bracka wraz z przedstawicielami zarządu oraz Przewodniczący katowickiego oddziału - Bolesław Piątek. Obecni byli także przedstawiciele lokalnego samorządu i zaproszeni goście.

Uroczysta Msza Święta odbyła się w Kościele Świętego Michała Archanioła w Ornontowicach o godz. 10. 30. W jej trakcie oprawę lektorską zapewnił policjant z Gabinetu Komendanta Wojewódzkiego Policji KWP w Katowicach - mł. asp. Patryk Polok. Msza była połączona z tegoroczną 80. Rocznicą Zbrodni Katyńskiej oraz jubileuszem 30-lecia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Katowicach. Organizatorem wydarzenia był przewodniczący jej katowickiego oddziału – Bolesław Piątek. Po ogłoszeniach duszpasterskich miało miejsce wręczenie symbolicznych numizmatów, wykonanych przez Mennicę Śląską. Odznaczeniami uhonorowani zostali: prowadzący nabożeństwo ks. prałat Stanisław Puchała oraz ks. Grzegorz Lech.

Druga część uroczystości odbyła się na pobliskim cmentarzu, gdzie przy pomniku "Ku pamięci pomordowanych przez NKWD policjantów pochodzących z Ornontowic", zgromadzeni oddali hołd, złożyli kwiaty i zapalili znicze. W podobny sposób uczestniczący w uroczystości mundurowi uczcili pamięć mikołowskich policjantów pomordowanych przez NKWD przy Sanktuarium Matki Bożej w Mikołowie-Bujakowie, gdzie znajduje się poświęcony im kamienny obelisk.

O oprawę muzyczną związaną z policyjnym ceremoniałem, zarówno w trakcie mszy świętej jak i na cmentarzu, zadbała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. zostało utworzone jesienią 1990 roku w Katowicach. Cele i zadania realizowane przez Stowarzyszenie, od 30 lat, to przede wszystkim dawanie świadectwa tragicznych losów grupy zawodowej, jaką stanowiła Policja II RP, która była szczególnie doświadczona podczas II wojny światowej. Inicjatorem utworzenia Stowarzyszenia był Witold Banaś – pierwszy Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Od 2005 roku stanowisko Prezesa piastowała Maria Nowak, a od 2013 roku Prezesem Stowarzyszenia jest Teresa Bracka.

W Ornontowicach uczczono pamięć pomordowanych policjantów II RP

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.