Wiadomości z Mikołowa

W Mikołowie powstanie „Zielony Budżet Obywatelski”? Radni wnioskują o takie rozwiązanie

  • Dodano: 2021-01-10 09:15, aktualizacja: 2021-01-15 11:25

Radni Obywatelskiego Komitetu Samorządowego postanowili wyjść z zupełnie nową inicjatywą na rzecz promowania rozwiązań ekologicznych w Mikołowie. Sam Budżet Obywatelski w Mikołowie, którego pierwsza edycja została zapoczątkowana w 2015 roku, a do dziś odbyło się ich już pięć, cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

Jednak zdaniem radnych OKS zdarza się, że projekty ekologiczne giną wśród innych, równie ważnych dla mikołowian i finalnie często nie mają szans z kluczowymi dla rozwoju miasta. Przez lata rosnąca  popularność  i  zaangażowanie mieszkańców Mikołowa w tworzenie BO pokazały jak istotną jest częścią w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego. Mikołów nie jest w tym przypadku odosobniony – praktycznie w każdym mieście ościennym ta inicjatywa ma się dobrze i jest przez mieszkańców oczekiwana.

Niestety, w 2020 roku mikołowskie władze zdecydowały się zawiesić organizację szóstej edycji, o czym informowano już w czerwcu. Powodem tej decyzji była – jak nietrudno się domyślić – troska o stan miejskiego budżetu, który z w związku z pandemią wirusa COVID-19, został znacząco uszczuplony.

Radni OKS uważają, że w związku z powrotem do Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku programowi należy się szersza promocja, by odzyskać zainteresowanie i zaufanie mieszkańców. Celem pomysłu radnych jest wpisanie się samych mieszkańców w  proekologiczne działanie miasta.

W Mikołowie powstanie „Zielony Budżet Obywatelski”? Część radnych wnioskuje o takie rozwiązanie

Zielony Budżet Obywatelski to inicjatywa, która ma część środków przeznaczonych na BO wydatkować jedynie na proekologiczne projekty mieszkańców, dotyczące terenów zielonych i   zielono-niebieskiej infrastruktury – wyjaśniają radni w interpelacji skierowanej do burmistrza Mikołowa, Stanisława Piechuli i przewodniczącej Rady Miejskiej, Katarzyny Syryjczyk-Słomskiej.

Wśród pomysłów na możliwe projekty mieszkańców radni wymieniają takie, jak nasadzenia roślinności, budowa nowych i przekształcanie istniejących przestrzeni  rekreacyjnych, budowa  parków kieszonkowych, renowacja i modernizacja istniejących terenów zielonych, budowa ogrodów  deszczowych, budowa nowoczesnej infrastruktury  ekologicznej. Przy tym wszelkie innowacyjne idee będą mile widziane.

O jakiej kwocie mowa?

Wnioskujemy, aby na ten cel przeznaczyć dodatkowe środki w ramach Budżetu Obywatelskiego i podnieść pulę ogólną do 1, 2 miliona złotych (tj. 600 tysięcy złotych na projekty duże, 400 tysięcy złotych na projekty małe i 200 tysięcy na projekty "zielone") – czytamy.

Celem Zielonego Budżetu Obywatelskiego ma być więcej zwiększenie liczby atrakcyjnych terenów  zielonych i miejsc przeznaczonych do wypoczynku czy rekreacji oraz podniesienie poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców.

Co na to miejskie władze? Mateusz Handel nie mówi nie, a wszelkie formalności związane z utworzeniem Zielonego Budżetu Obywatelskiego mają dostać dopełnione, a zasady i ostateczny kształt szóstej edycji BO doczekają się przedstawienia już za kilka tygodni.

W 2021 roku planowana jest VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Mikołowie. [...] Będziemy pracować nad utworzeniem regulaminu, nowych zasad oraz ostatecznego kształtu nowej edycji BO, uwzględniający Zielony Budżet Obywatelski.

W marcu 2021 roku chcielibyśmy przedstawić na sesji ostateczny podział środków, nowy regulamin i zasady działania nowego BO, w tym Zielonego BO – informuje w oficjalnej odpowiedzi radnym wiceburmistrz Mikołowa.

Komentarze (3)    dodaj »

  • PYJTER

    Ja bym bardzo chętnie skorzystał z dofinansowanie z UE jak w przypadku paneli PV było i wymienił piec na pompe ciepła ;) Może warto postarać się o takie fundusze na ekologie z UE ??

  • jorguś

    Budżet Obywatelski czyli 1,2 mln na ochronę przyrody i,, zielone wyspy"- O. K., a gdzie inicjatywa radnych o dofinansowanie kolektorów słonecznych dla mieszkańców miasta? Hmm, a może jakaś inicjatywa odnośnie po macoszemu traktowanych sołectw?...

  • KB

    Popieram aby budżet obywatelski został przywrócony

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również