Radni Obywatelskiego Komitetu Samorządowego postanowili wyjść z zupełnie nową inicjatywą na rzecz promowania rozwiązań ekologicznych w Mikołowie. Sam Budżet Obywatelski w Mikołowie, którego pierwsza edycja została zapoczątkowana w 2015 roku, a do dziś odbyło się ich już pięć, cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.
Jednak zdaniem radnych OKS zdarza się, że projekty ekologiczne giną wśród innych, równie ważnych dla mikołowian i finalnie często nie mają szans z kluczowymi dla rozwoju miasta. Przez lata rosnąca popularność i zaangażowanie mieszkańców Mikołowa w tworzenie BO pokazały jak istotną jest częścią w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego. Mikołów nie jest w tym przypadku odosobniony – praktycznie w każdym mieście ościennym ta inicjatywa ma się dobrze i jest przez mieszkańców oczekiwana.
Niestety, w 2020 roku mikołowskie władze zdecydowały się zawiesić organizację szóstej edycji, o czym informowano już w czerwcu. Powodem tej decyzji była – jak nietrudno się domyślić – troska o stan miejskiego budżetu, który z w związku z pandemią wirusa COVID-19, został znacząco uszczuplony.
Radni OKS uważają, że w związku z powrotem do Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku programowi należy się szersza promocja, by odzyskać zainteresowanie i zaufanie mieszkańców. Celem pomysłu radnych jest wpisanie się samych mieszkańców w proekologiczne działanie miasta.
W Mikołowie powstanie „Zielony Budżet Obywatelski”? Część radnych wnioskuje o takie rozwiązanie
Zielony Budżet Obywatelski to inicjatywa, która ma część środków przeznaczonych na BO wydatkować jedynie na proekologiczne projekty mieszkańców, dotyczące terenów zielonych i zielono-niebieskiej infrastruktury – wyjaśniają radni w interpelacji skierowanej do burmistrza Mikołowa, Stanisława Piechuli i przewodniczącej Rady Miejskiej, Katarzyny Syryjczyk-Słomskiej.
Wśród pomysłów na możliwe projekty mieszkańców radni wymieniają takie, jak nasadzenia roślinności, budowa nowych i przekształcanie istniejących przestrzeni rekreacyjnych, budowa parków kieszonkowych, renowacja i modernizacja istniejących terenów zielonych, budowa ogrodów deszczowych, budowa nowoczesnej infrastruktury ekologicznej. Przy tym wszelkie innowacyjne idee będą mile widziane.
O jakiej kwocie mowa?
Wnioskujemy, aby na ten cel przeznaczyć dodatkowe środki w ramach Budżetu Obywatelskiego i podnieść pulę ogólną do 1, 2 miliona złotych (tj. 600 tysięcy złotych na projekty duże, 400 tysięcy złotych na projekty małe i 200 tysięcy na projekty "zielone") – czytamy.
Celem Zielonego Budżetu Obywatelskiego ma być więcej zwiększenie liczby atrakcyjnych terenów zielonych i miejsc przeznaczonych do wypoczynku czy rekreacji oraz podniesienie poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców.
Co na to miejskie władze? Mateusz Handel nie mówi nie, a wszelkie formalności związane z utworzeniem Zielonego Budżetu Obywatelskiego mają dostać dopełnione, a zasady i ostateczny kształt szóstej edycji BO doczekają się przedstawienia już za kilka tygodni.
W 2021 roku planowana jest VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Mikołowie. [...] Będziemy pracować nad utworzeniem regulaminu, nowych zasad oraz ostatecznego kształtu nowej edycji BO, uwzględniający Zielony Budżet Obywatelski.
W marcu 2021 roku chcielibyśmy przedstawić na sesji ostateczny podział środków, nowy regulamin i zasady działania nowego BO, w tym Zielonego BO – informuje w oficjalnej odpowiedzi radnym wiceburmistrz Mikołowa.