Władze Mikołowa przekonują, że w młodych mieszkańcach tkwi kluczowa dla rozwoju miasta siła. Czas by ją wyzwolić, także instytucjonalnie. Jak to zrobić?
W młodych drzemie ogromny potencjał. Bardzo ważne jest, żeby odpowiednio nim pokierować. Mądrych i utalentowanych osób w mikołowskich szkołach nie brakuje. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku burmistrz przyznał 186 stypendiów dla uczniów i studentów (120 osób otrzymało je za bardzo dobre wyniki w nauce, 56 za osiągnięcia sportowe i 10 za artystyczne) – przypomina Tomasz Rogula, rzecznik UM Mikołów.
Władze miasta dostrzegają potencjał młodych i umożliwiają im działanie. Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny rozpoczęto akcję Młody Mikołów. I choć organizacja oficjalnych „wagarów” spotkała się z krytyką niektórych radnych to spotkanie z uczniami mikołowskich szkół miało znacznie szerszy i ważniejszy wymiar niż dzień wolnego od szkolnych obowiązków.
Inicjatywa, którą nazwano Młody Mikołów ma pomóc w kształtowaniu aktywnych postaw społecznych. Młodzi mikołowianie muszą dowiedzieć się – również pod względem praktyki wdrażania własnych pomysłów – że istnieje wiele możliwości, aby doprowadzić do pozytywnych zmian w swojej okolicy, realizować pasje i spełniać swoje marzenia w lokalnym środowisku.
Chodzi o to, by nie czekać aż ktoś zrobi coś dla nas, ale by brać sprawy w swoje ręce. Młodzi ludzie powinni mieć bezpośredni wpływ na życie miasta. Akcja Młody Mikołów ma pomóc wykształcić odpowiednie postawy społeczne i stworzyć przestrzeń dla ich rozwoju – tłumaczy Tomasz Rogula, rzecznik prasowy mikołowskiego magistratu.
Spotkanie młodzieży z wiceburmistrzem Mateuszem Handlem odbyło się na terenie Centrum muzycznego Krawczyka 21, które jest skierowane właśnie do osób młodych. Uczniowie dowiedzieli się o miejskich inicjatywach, z których mogą korzystać tak samo, jak osoby dorosłe – Budżet Obywatelski, Inicjatywa Lokalna, współpraca z organizacjami pozarządowymi. Zastępca burmistrza zachęcił do częstego kontaktu z Urzędem Miasta i przedstawiania własnych pomysłów na zmiany w mieście i społeczności lokalnej.
Pamiętam, że kiedy byłem licealistą, a później studentem bardzo chciałem tworzyć ciekawe projekty w naszym mieście. Nie zawsze jednak miałem pewność do kogo się zwrócić, z kim porozmawiać, czy ktoś będzie zainteresowany tym, co mam do powiedzenia, a przecież młodzież, ze swoją energią i zapałem może tworzyć najbardziej kreatywne i ciekawe projekty. Dlatego właśnie organizujemy akcję Młody Mikołów. Z jednej strony ma ona promować aktywność wśród młodych mieszkańców, a z drugiej być kuźnią ciekawych pomysłów, które następnie zostaną zrealizowane w Mikołowie – tłumaczy Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa.
Teraz przedstawiciele urzędu rozmawiają z młodzieżowymi liderami, poznają ich najważniejsze potrzeby i szukają rozwiązań, by je realizować.
Młodzi mają już pierwsze sugestie - podpowiadają, by utworzyć w mieście Radę Młodzieżową, chcą też zorganizować międzypokoleniowe spotkanie młodzieży z seniorami. Ma ono pomóc w dzieleniu się doświadczeniem, istnieje bowiem szereg pomysłów już sprawdzonych, które być może poddane adaptacji, mogłyby być wdrażane przez młode pokolenie. Akcja Młody Mikołów będzie prowadzona wielopłaszczyznowo i z pewnością będzie się rozwijała. Jest w niej miejsce na działania związane ze sportem, kulturą czy sztuką oraz przede wszystkim na to, co podsunie sama młodzież – przekonuje Tomasz Rogula.
Warto pamiętać, że wszyscy zainteresowani akcją mogą wysłać swoje zgłoszenie do grupy Młody Mikołów na Facebooku.