Wiadomości z Mikołowa

W Mikołowie powstaje infrastruktura rowerowa

  • Dodano: 2018-01-04 11:00, aktualizacja: 2018-01-04 12:19

Z końcem roku na terenie Mikołowa pojawiły się stacje naprawcze i stojaki rowerowe. Miasto realizuje w ten sposób jeden ze zwycięskich projektów II edycji BO. Pojawił się jednak pewien problem…

Choć zimowa aura najczęściej nie służy rowerzystom to Urząd Miasta postanowił nie czekać na nadejście wiosny i rozpoczął realizację jednego ze zwycięskich projektów II edycji Budżetu Obywatelskiego. Chodzi o Rowerowy Mikołów - infrastruktura rowerowa dla Mikołowa, pomysł zgłoszony przez Artura Wnuka i Macieja Rochela, którego całkowity koszt wynosi 92,3 tys. złotych.

Projekt zakładał stworzenie sieci miejsc, w których rowerzyści mogą pozostawić swój sprzęt na określony czas, a także naprawić rower w razie nagłej awarii. Dzięki zwycięstwu wśród pomysłów ogólnomiejskich mikołowscy cykliści, których przecież nie brakuje, będą mieli możliwość skorzystania z dwóch wiat rowerów znajdujących się na terenie Gimnazjum nr 1 i 2 (każda z miejscami na 20 jednośladów), stojaków rowerowych zamontowanych w centrum miasta (tu znajdzie się ich osiem – na ul. Jana Pawła 2/3, Jana Pawła II 16/18, Okrzei 6, Rynek 7, Krakowskiej 2 przy piekarni G. Wiechoczka i 12 przy PTTK, przy wejściu na targowisko od strony parkingu UM, Mickiewicza 20), a także przy filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mokrem, Paniowach, Bujakowie, na Recie i w Śmiłowicach.

Zdarzyła się awaria? Nic strasznego, na natychmiastową reperację pozwoli jedna z siedmiu samoobsługowych stacji naprawczych, które stanęły na Rynku przy UM, w Paniowach na ul. Wolności/Staromiejskiej, Bujakowie (F. Górka 60), na ul. Prusa (przy Placu Autobusowym), w Śmiłowicach na ul. Jesionowej przy sklepie, a także w Kamionce przy ul. Kościuszki (plac zabaw/siłownia) i na skrzyżowaniu ulic Reta i Marii Konopnickiej.

Projekt rowerowej infrastruktury zakłada także dostosowanie ulic i chodników do potrzeb rowerzystów, m.in. poprzez kontrapasy na czterech mikołowskich ulicach (ul. Katowickiej, Powstańców Śląskich, Wyszyńskiego, Janasa), wyznaczenie przejazdu dla rowerów przez ul. Górniczą czy obniżenie krawężników na ul. Waryńskiego.

Mikołowscy rowerzyści mogą korzystać z części zamontowanych obiektów już od połowy grudnia. Niestety, jak wynika z informacji rzecznika mikołowskiego magistratu, Tomasza Roguli, na Recie i Kamionce część sprzętu została ukradziona. Potwierdza to pomysłodawca, Artur Wnuk:

Władze Mikołowa i autorzy realizowanego projektu apelują do mieszkańców – dbajmy o świeżo zamontowaną infrastrukturę rowerową, gdyż służy ona wszystkim!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również