Wiadomości z Mikołowa

W mieście działa około 120 punktów sprzedaży alkoholu!

  • Dodano: 2018-02-14 13:30

Dziś w Mikołowie możemy kupić alkohol w około 120 punktach. Po tym, jak prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów, samorządy będą mogły w większym zakresie decydować o tym, w jakich godzinach nocnych alkohol można kupić i gdzie wolno go spożywać.

Obecnie liczba punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) została przez radę miejską uchwalona następująco: 80 punktów sprzedaży dla gastronomii (alkohole przeznaczone do spożycia w miejscu sprzedaży) oraz 100 punktów sprzedaży dla detalu (alkohole przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży). Z tego wykorzystanych jest:

  • ok. 40 punktów sprzedaży dla gastronomii oraz
  • ok. 80 punktów sprzedaży dla detalu.

Dla mikołowskiej policji zgłoszenia o zakłócaniu ciszy nocnej przez osoby pijące "coś mocniejszego" za sklepem to chleb powszedni. Okolice sklepów sprzedających alkohol to też stałe punkty patroli służb. Do tej pory miasto nie mogło narzucić przedsiębiorcy godzin otwarcia sklepu, obowiązują jednak precyzyjne przepisy co do wydania zgody na sprzedaż alkoholu.

Do wniosku o wydanie takiego zezwolenia należy dołączyć m.in.: dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych oraz pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Następnie wniosek trafia do gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która sprawdza zgodność lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady. Dopiero po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi burmistrz wydaje stosowne zezwolenie.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Co zmienni podpisana przez prezydenta Dudę ustawa? Poprzednia regulacja ustawy nie zawierała zapisu umożliwiającego określanie godzin pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Po nowelizacja gmina będzie miała prawo ograniczyć godziny nocnej sprzedaży trunków, a nawet jej zakazać. Samorządy będą też mogły zaostrzyć zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, wskazując konkretne miejsca do tego przeznaczone. Dotąd przepisy dość nieprecyzyjnie określały, gdzie picie alkoholu jest nielegalne to np. parki i ulice.

Zapytaliśmy, czy mikołowscy samorządowcy skorzystają z nowych uprawnień.

W związku ze zmianą ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi  informuję, iż trwają prace nad przygotowaniem projektu uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy Mikołów dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych oraz w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży między godziną 22.00 a 6.00 - odpowiada Tomasz Rogula, rzecznik prasowy mikołowskiego magistratu.

Projekt uchwały zostanie prawdopodobnie przedłożony na kwietniowej sesji rady miejskiej.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Komentarze (1)    dodaj »

  • mieszkanka osiedla

    Widoki pijących alkohol w okolicy sklepu AbC na Osiedlu przy Plantach to codziennosc. Młodzież chodząca na zajecia sportowe z LO, rodzice z dziemi korzystający z placu zabaw i wreszcie mieszkańcy bloków codziennie narażeni na oglądanie gęb przyklejonych do piwska. I śmietnik przyosiedlowy, który sluży im za wc. Miasto pięknieje, ale te obrazki bardzo żle świadczą o zarządzających.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również