Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

W mieście działa około 120 punktów sprzedaży alkoholu!

  • Dodano: 2018-02-14 13:30

Dziś w Mikołowie możemy kupić alkohol w około 120 punktach. Po tym, jak prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów, samorządy będą mogły w większym zakresie decydować o tym, w jakich godzinach nocnych alkohol można kupić i gdzie wolno go spożywać.

Obecnie liczba punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) została przez radę miejską uchwalona następująco: 80 punktów sprzedaży dla gastronomii (alkohole przeznaczone do spożycia w miejscu sprzedaży) oraz 100 punktów sprzedaży dla detalu (alkohole przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży). Z tego wykorzystanych jest:

  • ok. 40 punktów sprzedaży dla gastronomii oraz
  • ok. 80 punktów sprzedaży dla detalu.

Dla mikołowskiej policji zgłoszenia o zakłócaniu ciszy nocnej przez osoby pijące "coś mocniejszego" za sklepem to chleb powszedni. Okolice sklepów sprzedających alkohol to też stałe punkty patroli służb. Do tej pory miasto nie mogło narzucić przedsiębiorcy godzin otwarcia sklepu, obowiązują jednak precyzyjne przepisy co do wydania zgody na sprzedaż alkoholu.

Do wniosku o wydanie takiego zezwolenia należy dołączyć m.in.: dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych oraz pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Następnie wniosek trafia do gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która sprawdza zgodność lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady. Dopiero po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi burmistrz wydaje stosowne zezwolenie.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Co zmienni podpisana przez prezydenta Dudę ustawa? Poprzednia regulacja ustawy nie zawierała zapisu umożliwiającego określanie godzin pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Po nowelizacja gmina będzie miała prawo ograniczyć godziny nocnej sprzedaży trunków, a nawet jej zakazać. Samorządy będą też mogły zaostrzyć zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, wskazując konkretne miejsca do tego przeznaczone. Dotąd przepisy dość nieprecyzyjnie określały, gdzie picie alkoholu jest nielegalne to np. parki i ulice.

Zapytaliśmy, czy mikołowscy samorządowcy skorzystają z nowych uprawnień.

W związku ze zmianą ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi  informuję, iż trwają prace nad przygotowaniem projektu uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy Mikołów dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych oraz w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży między godziną 22.00 a 6.00 - odpowiada Tomasz Rogula, rzecznik prasowy mikołowskiego magistratu.

Projekt uchwały zostanie prawdopodobnie przedłożony na kwietniowej sesji rady miejskiej.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.