Wiadomości z Mikołowa

W Katowicach zwołano sztab kryzysowy. Pacjenci będą relokowani do innych województw

  • Dodano: 2021-03-31 14:45

W Katowicach w trybie pilnym zwołano sztab kryzysowy z udziałem wojewody śląskiego i marszałka województwa śląskiego. Do Katowic przyjechał także minister zdrowia.

Sztab kryzysowy w Katowicach zwołano w związku z danymi dotyczącymi zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby odnotowano ich 6092. To rekord! Tak dużo zakażeń w województwie śląskim nie było od początku pandemii koronawirusa! 

- Dzisiaj ponad 6 tysięcy nowych przypadków w województwie śląskim, to jest najwyższa liczba w odniesieniu do wszystkich fal, które miały miejsce w regionie. Niestety, liczba ta pokazuje dalej bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski podczas konferencji prasowej w Katowicach, z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Ministerstwo Zdrowia.

Jak mówił wojewoda Wieczorek -  tydzień temu tego samego dnia było zaraportowane 4600 pacjentów. To jest ponad 30% wzrostu dynamiki. Prawie 4000 pacjentów znajduje się w tej chwili w śląskich szpitalach.

- Sytuacja na Śląsku jest krytyczna. Krytyczna pod względem zarówno liczby zachorowań, zarówno liczby hospitalizacji, ale też pewnej perspektywy, tzn. że te moce, które były systematycznie i są przez pana wojewodę przeznaczane na walkę z covidem, powoli te moce się wykańczają - oświadczył po spotkaniu Niedzielski.


Głównym tematem spotkania był temat realokacji pacjentów

- Ustaliliśmy kilka reguł, kilka zasad, które w najbliższych dniach będą w województwie śląskim stosowane i oczywiście będą stosowane dzięki dobrej współpracy z ościennymi województwami, które już w tej chwili zadeklarowały możliwości przyjmowania pacjentów - powiedział.

Niedzielski przekazał, że będą dwa typy realokacji

- Pierwszy typ realokacji, nazywamy ją roboczo +realokacją kołową+, tj. wykorzystanie transportu sanitarnego czy zespołów ratownictwa medycznego i ta realokacja już się w tej chwili dzieje - powiedział.

Jak dodał, "ona przede wszystkim dotyczy nowych pacjentów". 

- To są okolice Częstochowy i okolice zachodniej ściany regionu śląskiego. Pacjenci z tych regionów, czyli okolic Częstochowy i zachodniej części regionu, są transportowani odpowiednio: do Radomska i odbywa się to w sposób, że pacjenci się triażowani w Częstochowie, a następnie po tym triażu właśnie przesyłani do szpitala w Radomsku. Dzisiaj będzie to prawie 20 osób. Jeżeli chodzi o zachodnią ścianę regionu - to tutaj współpracujemy ze szpitalem w Kędzierzynie-Koźlu, który będzie przyjmował pacjentów i już bezpośrednio transportem systemowym przyjmuje pacjentów. Liczymy, że do końca tego tygodnia w obu tych lokacjach blisko 150-170 pacjentów z całego Śląska będzie realokowanych - mówił Niedzielski.


Do relokacji pacjentów z Covid-19 zastosowany zostanie transport lotniczy

Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że rząd będzie chciał do relokacji pacjentów z Covid-19 zastosować również transport lotniczy.

- W stan gotowości zostały postawione wszystkie na południu załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego, one z tryby pracy standardowej przechodzą do trybu 24-godzinnego - powiedział Niedzielski.

Dodał, że analizie zostały poddane czasy dolotu załóg lotniczych ze wszystkich południowych baz w Polsce. 

- Mamy dodatkowych sześć zespołów, które będą pełnił dyżury - przekazał szef resortu zdrowia.

Dodał, że intencją jest dokonanie "przeglądu" pacjentów, którzy są szpitalach i ewentualna decyzja o transporcie.

Jak mówił Niedzielski, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane do transportu zarówno pacjentów w najcięższym stanie, ponieważ śmigłowce wyposażone są w odpowiednie instalacje, jak i transportu pacjentów, którzy nie korzystają z respiratorów i są wspomagani leczeniem tlenowym.

- Jest gotowość LPR do wykonywania takich zleceń, które będą po przeglądzie pacjentów wskazywały ewentualnie tych, którzy będą podlegali tej realokacji - podsumował Niedzielski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również