Wiadomości z Mikołowa

UM Mikołów ostrzega przed ptasią grypą

 • Dodano: 2023-03-13 07:00, aktualizacja: 2023-03-12 16:18

W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 Wojewoda Śląski wydał w dniu 3 marca 2023 r. Rozporządzenie w sprawie zwalczania grypy ptaków (HPAI) na terenie miast na prawach powiatu: Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, Zabrze oraz powiatów gliwickiego, mikołowskiego oraz rybnickiego.

Teren Mikołowa podzielony został na dwie strefy: obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków oraz obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Ptasia grypa w województwie śląskim

Wobec powyższego zobowiązuje się hodowców do:

 • trzymania drobiu w zamknięciu w sposób, który nie pozwala na kontakt z innymi ptakami utrzymywanymi w gospodarstwie lub dzikim ptactwem,
 • niezwłocznego odkażenia i oczyszczenia miejsc przebywania drobiu,
 • stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące i wychodzące z gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, w szczególności odkażanie rąk i obuwia,
 • niezwłocznego usunięcia zwłok drobiu lub innych ptaków zgodnie z rozporządzeniem nr 1069/2009,
 • wyłożenia mat dezynfekujących przed wejściami do budynków inwentarskich i wyjściami z tych budynków a także przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw utrzymującymi drób,
 • prowadzenia wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących,
 • niezwłocznego informowania powiatowego weterynarza w Tychach – dot. gm. Mikołów o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Zakazuje się:

 • wywożenia i rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych z gospodarstw, gdzie utrzymywany jest drób,
 • organizowania wystaw i targów ptaków,
 • wyprowadzania z gospodarstwa, gdzie utrzymywany jest drób oraz wprowadzania do gospodarstwa drobiu lub innych ptaków oraz ssaków.

Na obszarze zapowietrzonym środki określone w § 2 i § 3 ust. 1 stosuje się do dnia 15 marca 2023 r., natomiast od dnia 16 marca 2023 r. stosuje się środki określone w § 4 i § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia, gdzie znajdują się szczegółowe informacje oraz mapa z zaznaczonymi obszarami.

UM Mikołów przypomina, że rozporządzenie obowiązuje do 24 marca 2023 roku. Link do rozporządzenia można znaleźć w tym miejscu [LINK].


Źródło: UM Mikołów

Komentarze (1)    dodaj »

 • jorguś

  No to należy się spodziewać że rychło Straż Miejska,, zaalarmowana" głosami reprezentujących ,, właściwą" postawę obywatelską mikołowian wyruszy by karać tych którzy ośmielają się mieć na własny użytek kilka kur. Zastanawiam się tylko kiedy władze miasta zrobią porządek z roznoszącymi choroby i insekty gołębiami na mikołowskim rynku. Choroby to pryszcz, ale bezczelne ptaszyska paskudzą ludziom na ubrania i profanują nie tylko św Wojciecha i Wojaczka, ale nawet zakutego w zbroję burmistrza Piechulę strzegącego Ratusza...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również