Zagadnienie udaru słonecznego jak bumerang wraca w każdym sezonie letnim. Wszystko dlatego, że w wysokich temperaturach należy szczególnie dbać o ochronę głowy i odpowiednie nawodnienie organizmu. O ile z tym drugim jest wśród społeczeństwa coraz lepiej, o tyle zakrywanie głowy nadal pozostawia wiele do życzenia.
Udar słoneczny – objawy
Opisując zagadnienie udaru słonecznego należy rozpocząć od opisania jego objawów. Będą one bardzo zbliżone do tych występujących przy udarze cieplnym. Mowa tu o: osłabieniu organizmy, silnym zaczerwienieniu, a nawet poparzeniu skóry, gorącej głowie w połączeniu z bladą i zimną resztą ciała, obfite pocenie, nudności, wymioty, dreszcze, sztywność karku, niepokój, chwiejny chód, problemy z mową, omdlenie, silne uczucie pragnienia, podwyższona temperatura ciała i bóle głowy. Należy zaznaczyć, że podczas udaru słonecznego nie muszą występować wszystkie te objawy. Wystarczy kilka z nich.
Udar słoneczny – dorośli i dzieci
Ryzyko wystąpienia udaru słonecznego jest największe w przypadku małych dzieci i osób starszych. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także osoby cierpiące na cukrzycę, otyłość mające problemy z sercem i te spożywające alkohol na pełnym słońcu. Warto wspomnieć także o dzieciach, które mają cienkie włoski, a także cienką pokrywę czaszki, które powodują iż ochrona przed pełnym słońcem jest znacznie słabsza. Słaba ochrona mózgu dziecka sprawia, że bardzo prawdopodobne jest przekrwienie opon mózgowych i samego mózgu. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zakładać dzieciom nakrycia głowy. Sprawdzi się praktycznie każda chusta, czapka czy kapelusz. Należy tu jeszcze nadmienić, że w przypadku dzieci następuje brak potliwości.
Udar słoneczny – pierwsza pomoc
Każdą osobę, u której zauważymy któreś z powyżej wymienionych objawów należy przenieść w zacienione miejsce i jak najszybciej schłodzić jej głowę. Ważnym jest jednak, by nie zmieniać drastycznie temperatur, ponieważ jak podaje https://rehabilitacjaopole.pl/udar-sloneczny/ może dojść do szoku termicznego. Jeśli poszkodowany jest przytomny to należy schładzać ciało do momentu gdy obniży się do 38 stopni. Jeśli jednak nastąpiła utrata przytomności to należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.