Nietrzeźwy kierowca to ogromne zagrożenie w ruchu drogowym i jedna z przyczyn wypadków i kolizji. Mimo licznych kampanii społecznych, apeli policjantów drogówki oraz wzmożonych działań kontrolno-prewencyjnych, w dalszym ciągu statystyka kierujących pod wpływem alkoholu rośnie. Policja zachęca do korzystania ze znajdującego się w budynku mikołowskiej komendy samoobsługowego alkomatu.
Trzeźwy bez wątpliwości. Skorzystaj z samoobsługowego alkomatu
Alkomat udostępniony jest całodobowo. Urządzenie poinstruuje nas jak krok po kroku przeprowadzić badanie, które zakończy się wynikiem w postaci wskazania poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Przy alkomacie znajduje się zasobnik na jednorazowe słomki do pomiaru.
Każda chętna osoba może przyjść do jednostki w Mikołowie przy ulicy Rymera 1 i wykonać samodzielnie oraz bezpłatnie badanie stanu trzeźwości. Urządzenie zamontowano w dostępnej części budynku przy dyżurce.
Takie rozwiązanie ma zachęcać do badań stanu trzeźwości kierowców, którzy nie są pewni tego, czy mogą bezpiecznie kierować pojazdem. Pamiętajmy, że nawet na drugi dzień od spożycia alkoholu w naszym organizmie może znajdować się niedozwolona dawka alkoholu.
Polskie prawo wyraźnie odróżnia dwa stany: stan po użyciu alkoholu oraz nietrzeźwość. Różnice między nimi są istotne – od stanu zależy rodzaj i wymiar kary. Zgodnie z przepisami prawa, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Stan, w którym stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza), nazywamy stanem po użyciu alkoholu. W przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza) mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości - przypominają mikołowscy policjanci.