Wiadomości z Mikołowa

Sport i rekreacja królują w Mikołowie

  • Dodano: 2017-09-30 16:00, aktualizacja: 2017-10-05 22:26

Praktycznie od początku istnienia w naszym mieście Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy stawiają na projekty służące uprawianiu sportu, rekreacji i wypoczynkowi. Nie inaczej jest w III. edycji. Postanowiliśmy zebrać takie propozycje w jednym zestawieniu.

Takich pomysłów nie brakuje zarówno w centrum Mikołowa, jak i w sołectwach. Kolejna siłownia na świeżym powietrzu będzie mogła powstać na terenie przy skrzyżowaniu ulic Stolarskiej i Dolnej, gdzie obecnie znajduje się także plac zabaw i przebiega ścieżka rowerowa, uczęszczana przez wielu mieszkańców miasta. Siłownia ma być wyposażona w sześć urządzeń do ćwiczeń i stojak na rowery. Cały teren miałby też być ogrodzony. Koszt budowy to około 31,5 tys. złotych.

Na dzień dzisiejszy nie ma w dawnym okręgu nr 3 miejsca na rekreację mieszkańców okolicy – zaznacza Grażyna Supernak, która zgłosiła projekt do III. edycji BO.

Plac zabaw, który znajduje się obok „Orlika” na osiedlu Słowackiego, jest kolejnym miejscem, które może doczekać się sporej rozbudowy. Sebastian Czech i Agata Zemła-Kaliszewicz proponują, aby na jego terenie powstała pergola, nowe ławki i stół do szachów jako dodatkowe miejsce do wypoczynku. Wymagałoby to przestawienia części obecnego ogrodzenia i stojaka na rowery, ale dodatkowo mogłoby powstać nowe ogrodzenie z furtką. Na miejscu ma stanąć także siłownia zewnętrzna.

Uważam, że takie miejsce uatrakcyjni plac zabaw na osiedlu Słowackiego, ponieważ poza znajdującymi się tam atrakcjami dla dzieci przewiduje się miejsce do odpoczynku i integracji dla rodziców, dziadków i opiekunów – dodaje Sebastian Czech.

Powiększenie wachlarza możliwości spędzenia aktywnie czasu dla mieszkańców Klonowej proponuje Anna Tomaszewska, której projekt placu zabaw połączonego z siłownią na wolnym powietrzu zwyciężył w II. edycji BO (na dawny okręg Centrum 2). Teraz wnioskująca chce zwiększyć potencjał drzemiący w tym miejscu i rozbudować go o solidny, betonowy stół do gry w piłkarzyki, strefę gimnastyki dla młodzieży i dorosłych na nawierzchni syntetycznej (street workout/kalistenika), młodzieżową ławkę oraz około 100 m2 chodników i nasadzenie drzew dających cień. Koszt rozbudowy to zgodnie z obliczeniami Urzędu Miasta ponad 61,5 tys. złotych.

Obiekt ten jest mocny oblegany przez mieszkańców, dlatego warto zadbać o zwiększenie jego atrakcyjności i rozbudować go – tłumaczy Anna Tomaszewska.

W obecnej edycji budżetu znalazł się także jeden projekt „miękki” – „Na Wymyślance ćwiczymy - stresy przegonimy!". Anna Brzana zaproponowała, aby na terenie rekreacyjno-sportowym na rogu ulic Nowy Świat i Wodnej odbył się w przyszły roku cykl ćwiczeń na świeżym powietrzu, które poprowadziliby wykwalifikowani trenerzy. W planach są m.in. ćwiczenia rozluźniające, oddechowe czy taneczne. Spotkania miałyby się odbywać trzy razy w tygodniu w okresie od kwietnia do października, w dwóch grupach sprawnościowych.

Projekt będzie ciekawym uatrakcyjnieniem terenu na uboczu Centrum Mikołowa. Kierowany będzie głównie dla społeczności lokalnej ale i nie tylko – tłumaczy Anna Brzana.

W Borowej Wsi rozwinięta zostanie infrastruktura rekreacyjna przy istniejącej siłowni pod chmurką. Pojawić ma się tu placyk rekreacyjny z alejkami, mała architektura w postaci ławek, koszy betonowych i kwietników, a także zieleń – tuje, trawniki dywanowe, krzewy, drzewa iglaste. Jedyny zgłoszony na sołectwo Borowa Wieś projekt został wyceniony na ponad 53,6 tys. złotych.

Wprowadzenie elementów małej architektury pozwoli na zwiększenie udziału mieszkańców uprawiających aktywność fizyczną. Połączenie różnych rodzajów rekreacji daje szansę rodzinom na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dodatkowo mieszkańcy potrzebują miejsca, które sprzyjałoby integracji środowiska lokalnego – przyznaje Kazimierz Pruszydło, sołtys Borowej Wsi, który zgłosił projekt do Budżetu Obywatelskiego.

W Bujakowie plac zabaw również ma szansę mocno się rozrosnąć. W projekcie „Strefa Rodziny” zaplanowano, że powiększy się on o zestaw zabawowy: zjeżdżalnię, cztery podesty, trzy pomosty, dwie ściany wspinaczkowe: linowa i oponowa, przeszkody do wspinania i piaskownicę. W planach są także ławki, kosze na śmieci i stojak na rowery. Wszystkie nowe elementy wyceniono na niewiele ponad 45 tys. złotych.

Obszar ten stanie się miejscem spotkań dla dzieci oraz rodziców. Korzystać z punktu będą mogli także mieszkańcy z pozostałych rejonów Mikołowa, którzy będą przejeżdżać zlokalizowaną nieopodal trasą rowerową – wyjaśniają projektodawcy Dorota Kulik i Elżbieta Surmacz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.