Po tym, jak we wrześniu 2022 roku radni zdecydowali się podnieść stawki za wyżywienie w miejskim żłobku i klubie dziecięcym przyszedł czas na podwyżkę samej opłaty za pobyt. Będzie znacznie drożej!
Wkrótce należy spodziewać się zmian w kosztach, jakie ponoszą rodzice, których dzieci uczęszczają do utworzonych i finansowanych przez Mikołów żłobka i klubów dziecięcych. We wrześniu ubiegłego roku miejscy radni zgodzili się na podniesienie dwukrotnie stawek za wyżywienie – z 7 na 14 złotych. Teraz pojawił się projekt uchwały i jeśli radni przegłosują nowe prawo to opłata miesięczna za pobyt dziecka w żłobku znacząco wzrośnie – aż o 60 złotych.
Do tej pory obowiązywała stawka przyjęta w październiku 2021 roku. Wówczas zdecydowano o ustaleniu opłaty miesięcznej na poziomie 240 złotych (wcześniej 220 złotych). Od 1 maja 2023 roku rodzice mieliby wnosić opłatę na poziomie 300 złotych.
Co ważne, nie zmieni się opłata za wydłużony czas opieki nad dzieckiem powyżej 10 godzin dziennie – wciąż będzie wynosić 21 złotych za każdą rozpoczętą godzinę.
Wyższa opłata za pobyt w mikołowskim żłobku. Dużo wyższa
Jak projektodawcy tłumaczą tak duży wzrost proponowanej opłaty? Dziś koszt utrzymania jednego dziecka w żłobku wynosi ok. 1100 złotych miesięcznie. Udział kosztów ponoszonych przez rodziców w wymiarze 240 złotych wynosi ok. 22 proc. całości kwoty, pozostała część stanowi obciążenie gminy.
Wysokość opłat pobieranych od rodziców została skalkulowana na podstawie wyceny ekonomicznej kosztu pobytu dziecka w żłobku i jest związana z zapewnieniem mu świadczeń opiekuńczych, pielęgnacyjnych i edukacyjnych.
Uzasadnieniem dla zmian w zakresie odpłatności ma być również fakt, iż od 2021 roku obowiązuje niezmieniona opłata za pobyt dziecka w żłobku przy jednoczesnym dwukrotnym wzroście kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Znacząco na podwyżkę opłaty stałej w żłobku wpływają wydatki żłobka na które składa się przede wszystkim wzrost podwyżki cen mediów – kosztów energii, wody, ogrzewania, wywozu nieczystości, artykułów gospodarczych, środków czystości.
Specyfika funkcjonowania żłobka polega na tym, że instytucja ta ma zapewnić dziecku opiekę w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych, zagwarantować mu właściwą opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną z uwzględnieniem jego wieku, indywidualnych potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka. To jest dla nas priorytetem dlatego doposażamy placówkę w pomoce dydaktyczne, materiały wspomagające rozwój małego dziecka, zamontowaliśmy w salach kolejne klimatyzatory oraz odświeżyliśmy korytarze i szatnie w placówce – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Radni zajmą się zmianą prawa już we wtorek 21 marca 2023 r. Jeśli przystaną na zaproponowaną zmianą to rodzice i opiekunowie prawni będą zmuszeni do wnoszenia wyższej opłaty już od maja – wówczas uchwała wejdzie w życie.