Wiadomości z Mikołowa

Śląskie: znów najwięcej zakażeń w kraju, trzej chorzy przewiezieni poza województwo

  • Dodano: 2021-04-16 06:15, aktualizacja: 2021-04-16 06:31

O 3142 kolejnych zakażeniach koronawirusem w woj. śląskim poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Trzej chorzy na COVID-19 mieszkańcy regionu trafili ostatniej doby do szpitali poza jego granicami – w Radomsku (woj. łódzkie) i w Chrzanowie (woj. małopolskie).

Choć Śląskie nadal przoduje w dziennej liczbie zakażeń, to przypadków jest o prawie połowę mniej niż w najgorszą od początku pandemii środę 31 marca, kiedy zanotowano 6092 nowe zachorowania. Ze względu na duże obłożenie szpitali i deficyt zwłaszcza łóżek respiratorowych chorzy nadal trafiają do szpitali poza województwem.

W szpitalu tymczasowym w Katowicach w czwartek leczonych było 216 chorych, w tym 30 w poważniejszym stanie, korzystających z respiratora. W szpitalu w Pyrzowicach przebywało 130 chorych, w tym 10 pod respiratorami. Na 678 wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego w ostatniej dobie 317 wykonano do zakażonych koronawirusem.

W szpitalach woj. śląskiego dla chorych na COVID-19 przygotowano 5448 miejsc, 782 pozostają wolne. Jest 500 łóżek respiratorowych, czego 46 pozostaje wolnych.

Samorządy woj. śląskiego przygotowują się do uruchomienia punktów szczepień masowych. W regionie działają dwa takie duże punkty – przy szpitalu tymczasowym w Katowicach i na lodowisku Tafla w Gliwicach.

Nawet 2400 dodatkowych szczepień każdego dnia możliwych będzie w Rudzie Śląskiej dzięki utworzeniu w mieście dwóch punktów szczepień powszechnych. Pierwszy z nich zlokalizowany zostanie na terenie szpitala miejskiego w Bielszowicach, drugi w hali MOSiR przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu.

Zielone światło na ich organizację dał już Narodowy Fundusz Zdrowia. Punkty na przyjęcie dostaw szczepionek powinny być gotowe do 25 kwietnia br.

Mieszkańcom woj. śląskiego podano do czwartku 920 864 dawek szczepionki przeciw COVID-19, dwie dawki przyjęło 234 626 osób. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również