Wiadomości z Mikołowa

Śląski Ogród Botaniczny wyróżniony Ekolaurem 2020

  • Dodano: 2021-12-27 16:30

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie otrzymał nagrodę Ekolaur 2020 przyznawany przez Polską Izbę Ekologii. To nagroda za całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska.

Wielkie wyróżnienie trafiło do rąk władz Śląskiego Ogrodu Botanicznego. W ramach 19. edycji konkursu Ekolaury 2020 organizowanego przez Polską Izbę Ekologii ŚOB został laureatem w kategorii „Całokształt Działalności na rzecz Ochrony Środowiska”.

Śląski Ogród Botaniczny – Związek Stowarzyszeń to instytucja o charakterze regionalnym i ponadregionalnym, która realizuje liczne zadania związane z ochroną przyrody, w szczególności z zachowaniem bioróżnorodności oraz edukacją przyrodniczą i ekologiczną. Nie bez znaczenia pozostaje działalność polegająca na ochronie rzadkich i zagrożonych gatunków roślin oraz prowadzenie kolekcji zachowawczej cennych, zanikających obecnie starych odmian drzew owocowych. Ogród ten co roku odwiedza ponad sto tysięcy osób, a podczas samych tylko wydarzeń ekologicznych liczba odwiedzających sięga kilku tysięcy. Instytucja ta cały czas intensywnie się rozwija i prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność, dzięki czemu wpisała się już na dobre zarówno w krajobraz Górnego Śląska, jak i w świadomość jego mieszkańców – czytamy w uzasadnieniu jury konkursu.

ŚOB laureatem Ekolauru 2020 Polskiej Izby Ekologii

Celem konkursu jest wyróżnianie podmiotów zaangażowanych w edukację ekologiczną, popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i gospodarki wodnej, a także promowanie nowatorskich rozwiązań mających istotny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego.

W skład kapituły konkursu wchodzi ponad dwudziestu uznanych autorytetów, ekspertów oraz praktyków z dziedziny ochrony środowiska.

Honorowy patronat konkursowi przyznali Minister Klimatu, Minister Środowiska, Marszałek Województwa Śląskiego, Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Prezydent Miasta Katowice oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Gratuluję pracownikom Śląskiego Ogrodu Botanicznego oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania i tak prężnej działalności – przekazał burmistrz Stanisław Piechula, który wraz z dyrektorem ŚOB dr. Pawłem Kojsem odebrał Ekolaur 2020.

Joanna ZegarlickaJoanna Zegarlicka
Źródło: Stanisław Piechula (Facebook)/Polska Izba Ekologii/ŚOB

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.